Weidmüller – villamos mérési elrendezések
Megjelent: 2021. szeptember 30.
Az elmúlt időszakban az almérési törvény [1/2020-(I.16.) MEKH rendelet] tavalyi év eleji megjelenése és a június végi módosítása után a villamos mérési igény jelentősen megnövekedett hazánkban. Az energetikai szakreferenssel rendelkező gazdálkodó szervezetek kötelesek a törvényben meghatározott pontokon almérőt telepíteni, villamos fogyasztási adatot tárolni, illetve továbbítani.
A rendelet egyértelmű célja az energiahatékonyság növelése, gépeink és berendezéseink fogyasztási adatainak nyomon követése, amellyel jelentős energiamegtakarítási potenciálok határozhatók és – remélhetőleg – valósíthatók meg. A rendelet és a vele kapcsolatban felmerülő gyakran ismételt kérdések és válaszok, megtalálhatók a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal honlapján – www.enhat.mekh.hu.
A cikk elsődleges célja, hogy segítséget nyújtson a készülékek lehetséges elrendezéséhez és kiválasztásához, továbbá mint egy megszokott kereskedelmi akció eljussanak a Weidmüller megoldásai az energiahatékonysági piacon megjelenő kollégákhoz. Másodsorban pedig szeretné felhívni a figyelmet, hogy ne csak a rendeletben meghatározott műszaki paramétereknek feleljen meg a kialakított mérési rendszer, hanem vegyük figyelembe a későbbi üzemelés során várható hasznos mért értékek mérési lehetőségét is. Egy megfelelően kiválasztott mérő hasznos lehet a felmerülő üzemelési problémák kiszűréséhez, mint például:
- negyedik áramváltó bemenet,
- felharmonikus mérési lehetőség,
- szivárgóáram-figyelés,
- webszerverfelület,
- előkészített riportok MSZ EN 50160 szabvány szerint,
- rövid idejű feszültségkimaradások és tranziens feszültségemelkedések dokumentálása.
Ezenfelül nemcsak ötlet, hanem valós megoldás is létezik olyan mérési helyek kialakítására, ahol nincsen elegendő hely a jelenleg is üzemelő villamos- és vezérlőelosztókban. Gyakori probléma az utólagos beépítésű, „barnamezős˝ projekteknél, hogy nincs elegendő hely a mérők, áramváltók számára (és ne feledjük a mérőváltóköri sorkapcsokat sem).
Műszaki tartalom – Mérési elrendezés 1
- D125/4.5m Rogowski tekercs
- Rogowski jelfeldolgozó egység, 0…1 A kimenet
- Energiamérő eszköz: 0,5 S pontossági osztály, TCP/IP kommunikációs felület, 1.-40. felharmonikus mérési lehetőség
- 5 portos nem menedzselhető switch
- 24 V/3 A-es kapcsolóüzemű tápegység
Mérési elrendezés 1
Műszaki tartalom – Mérési elrendezés 2
- D125/4.5m Rogowski tekercs
- Rogowski jelfeldolgozó egység, 0…1 A kimenet
- Energiamérő eszköz: 0,5 S pontossági osztály, RS485 kommunikációs felület, 1.-40. felharmonikus mérési lehetőség
- 2 portos RS485/TCP/IP gateway
- 24 V/3 A-es kapcsolóüzemű tápegység
Amennyiben nincs hely a meglévő elosztó- vagy vezérlőszekrényben, a Weidmüller készre szerelt, minősítéssel rendelkező mérődoboza a megoldás.
Mérési elrendezés 2
Műszaki tartalom
Készre szerelt PnP mérődobozok
- IP54 védettség
- Ipari dugaljcsatlakozóval ellátott kivitelek 16A-32A-63A beépített áramváltóval
- A PnP-U típus külső áramváltót igényel
- Kialakított sűrítettlevegő-mérés, max. 8 bar
- Energiamérő eszköz: 0,5 S pontossági osztály, RS485/TCPIP kommunikációs felület, 1.-40. felharmonikus mérési lehetőség, beépített 256 MB memória, webszerverfelület, RCM mérés, gateway funkció, digitális bemenet és kimenet, hőmérséklet (Pt100)-bemenet
Készre szerelt mérődobozok
TOVÁBBI ENERGIAMÉRÉSI ÉS RENDSZERJAVASLATOK
webPLC + 3EM háromfázisú mérőmodul
Működési elv
A webPLC egy moduláris vezérlő, programját és vizualizációját a saját webszerverén lehet elkészíteni – így előnye nem csupán a kihagyható fejlesztői szoftverköltség, hanem az egyszerű és gyors paraméterezés és beüzemelés. Ugyanitt található az előre telepített NodeRED is, ami a kommunikáció végtelen tárházát biztosítja számunkra.
A PLC-hez csatlakoztatott háromfázisú modullal mérhetők a kívánt paraméterek, amelyek a PLC-ben elhelyezett ipari microSD kártyára menthetők, jellemzően .csv fájlformátumban. Ez a fájl igény szerint e-mailben is elküldhető a címzettnek/címzetteknek, így automatikusan, akár napi szinten látható a gépek/berendezések negyedóránkénti fogyasztása (a MEKH rendeletnek megfelelően).
A webPLC-s mérőrendszerhez igény szerint használhatók a normál és a bontható áramváltók is. Egy berendezés méréséhez egy 3 fázisú mérőmodul és 3 áramváltó szükséges, így a PLC-re csupán annyi modult kell elhelyezni, amennyi a mérendő gépek mennyisége.
WebPLC + 3EM háromfázisú mérőmodul
Előnyök
- Helytakarékos megoldás
- Flexibilis programozási lehetőség – akár 8 paraméter egyidejű kiolvasása a modulból
- Kommunikáció NodeRED-del
- Moduláris kialakítás
webPLC + COM modul
Működési elv
A webPLC egy moduláris vezérlő, amelynek programját és vizualizációját a saját webszerverén lehet elkészíteni – így előnye nem csupán a kihagyható fejlesztőszoftver-költség, hanem az egyszerű és gyors paraméterezés és beüzemelés. Ugyanitt található az előre telepített NodeRED is, amely a kommunikáció végtelen tárházát biztosítja számunkra.
A PLC-hez csatlakoztatott kommunikációs modul segítségével kiolvashatók a kívánt adatok a PM táblaműszerből RS485 protokollon, amelyek a PLC-ben elhelyezett ipari microSD kártyára menthetők .csv fájlformátumban. A fájl e-mailben is elküldhető a címzetteknek, így automatikusan, akár napi szinten látható a gépek/berendezések negyedóránkénti fogyasztása (a MEKH rendeletnek megfelelően). A PM táblaműszerhez igény szerint használhatók a normál, a bontható és a Rogowski tekercses áramváltók is. Egy berendezés méréséhez egy PM táblaműszer és 3 áramváltó szükséges, amely RS485 protokollon csatlakozik a COM modulhoz. Egy COM modul maximum 32 Power Monitor táblaműszert tud kezelni (RS485 határértéke), viszont annyi COM modult lehetséges felhelyezni a PLC-re, amennyi szükséges a gépek méréséhez (elvi maximum darabszám: 64 modul).
WebPLC + COM modul
Előnyök
- Helytakarékos megoldás
- Flexibilis programozási lehetőség – egyidejűleg tetszőleges adatszám kiolvasható az adott PM műszerből
- A Rogowski tekercsnek köszönhetően bontás nélkül megoldható a telepítés
- Kommunikáció NodeRED-del
- Moduláris kialakítás
ResMa Compact IPC
Működési elv
ResMa Compact IPC átfogó energiafelügyeleti szoftver, amely meglévő automatizálási, vezérlési és épületautomatizálási rendszerekbe is integrálható. A u-create ResMa univerzális eszközként használható villamos fogyasztási és villamos hálózati adatok rögzítésére és felügyeletére.
A szoftver egy Windows 10 IoT Enterprise-alapú IPC-re (Ipari PC) előre telepítve érkezik. A méréshez javasoljuk az ModBus TCP/IP eszközök használatát, de ettől igény szerint el lehet természetesen térni például: pl RS485 soros kommunikációjú készülékre.
ResMa Compact IPC
Előnyök
- Moduláris kivitel – a rendszer funkciókészlete az Ön igényeihez igazítható: kompakt, belépőszintű rendszert és teljes energiamenedzsment-programcsomagot egyaránt választhat
- Méretezhető – a mennyiségi struktúrát meghatározó adatpontok és az egyidejű felhasználók számát széles tartományban lehet méretezni
- Az adatgyűjtési rendszerben használt bármely mérési és vezérlési technológiával integrálható
- Nem kötődik közvetlenül az adatgyűjtési rendszerhez, így helyfüggetlen, a világ különböző pontjain működő rendszerek modemek segítségével is összekapcsolható
- Többnyelvű, Unicode-on alapuló struktúra a világ különböző pontjain telepített alkalmazásokhoz
- Felhasználóspecifikus jogosultságok az engedélyezett funkciók és a megjeleníthető adatok meghatározására
- IT-hálózatba integrálható – az adatok cserélését támogató összekötők ERP/MES rendszerekhez és más típusú adatbázisokhoz
- A megoldás megkapta a TÜV-Süd tanúsítványát, és felkerült a Német Szövetségi Gazdasági és Exportszabályozási Hivatal (BAFA) listájára
- Ügyfélspecifikus adaptációk lehetősége
Típusok
- ResMa Compact 200 – 200 adatpont rögzítésére alkalmas
(1 mérés = 1 adatpont) - ResMa Compact 500 – 500 adatpont rögzítésére alkalmas
(1 mérés = 1 adatpont)