Skip to main content
Témakör:

Új kézi spektrumanalizátorok 2700 MHz-ig

Megjelent: 2013. február 13.

Pástyán Ferenc – RAPAS Kft.

rapas 2013 1-2 lid mellettiA spektrumanalizátorokat széles körben használják a kutatásban, fejlesztésben és a gyártásban egyaránt. A TTi új, kisméretű, PSA II-típusjelű, kézi készülékei a kis méretet ötvözik a nagy tudással. A mindössze 560 g tömegű készülékek tudásban felveszik a versenyt a nagyobb, hordozható társaikkal is.

 

 

Sokoldalúan használható, TTi-gyártmányú készülékek

Az 1 MHz…1300 MHz (PSA1302), ill. 1 MHz…2700 MHz (PSA2702) frekvenciatartományban működő készülékek jól illesz­kednek a tenyérhez, és kényelmes kezelést tesznek lehetővé.
A levehető képernyővédő és napellenző a gumírozott tokkal együtt a készülékeket szabadtéri mérésekre is alkalmassá teszi.
    A nagyméretű (4,3”-os TFT) és nagy felbontású érintőképernyőn jelennek meg a mérés részletes adatai, továbbá a kezelést és a beállítást lehetővé tevő menürendszer. A jelalakok, a markerek és határértékek egymástól jól megkülönböztethető színűek. A háromfokozatú menürendszer gyors és intuitív hozzáférést tesz lehetővé a különböző funkciók beállításához. A ké­szülék normál kezelése az érintőképernyőn megjelenő menürendszer segítségével történik, de a nyomógombok segítségével a markereket közvetlenül is mozgathatjuk, ill. a főbb funkciókhoz is hozzáférhetünk. Alternatív esetben – beleértve az ötállású navigáló gombot is – az összes funkció elérhető a nyomógombokkal. Ez az üzemmód a készüléken külön beállítható. A képernyő négyzetrács fölötti területén állandóan láthatók a be­ál­lítási adatok, míg alatta a mar­­kerek és egyéb adatok jelennek meg. A képernyő függőleges felbontása alaphelyzetben 10 dB/osztás, amely azonban 5 dB, 2 dB vagy 1 dB értékre is beál­lítható.

  Ábra 1

 


Ugyancsak a képernyőn jeleníthető meg a tartalomérzékeny segítség (Help) is, amely hozzárendelhető az éppen érvényes működési módhoz. Ezzel gyorsan kaphatunk segítséget, ha nehézségekbe ütköznénk. Kettős marker gondoskodik a jel frekvenciájának és szintjének (beleértve a különbségértékeket is) a képernyőn történő megjelenéséről. A markerek beállíthatók adott frekvenciákra, görgethetők
a képernyőn vagy használhatók automatikus csúcsérték keresésére. Csúcskövetési funkcióban – függetlenül a frekvencia változásától –
a készülékek a legnagyobb értéket követik. A markerek által kiolvasott értékek az osztás mértékegységében (dBm vagy dBµV) vagy lineáris mértékegységekben (mV vagy µW) is kijelezhetők. A standard folyamatos vagy egyszeres sweep-üzemmód átál­lítható külső jellel vagy a belső limitkomparátorral történő vezérlésre.
    Hordozható műszer lévén, a tápellátást a készülékbe beépített, tölthető Li-ion telep végzi, amely több mint 8 órás, folyamatos működést tesz lehetővé. Ha mérés közben a készüléket a telep kímélése céljából kikapcsoljuk, akkor újraindításkor – a kikapcsoláskor érvényes beállítási adatokkal – 2 s-on belül az újra működésre kész. Mi több, beállítható az az idő, amelynek letelte után a készülék automatikusan kikapcsol (ha közben a kezelőszerveket nem működtették). Természetesen folyamatos működéshez a tartozékként szállított hálózati adapterrel a készülékek hálózatról is működtethetők, amely egyben a telep töltését is elvégzi. A teljesen lemerült telep töltési ideje is meglehetősen rövid, kevesebb, mint 3 óra.
    A készülékbe épített, közel 2 GB méretű memória több ezer hullámforma, beállítási adat és komplett képernyőtartalom tárolására ad lehetőséget. A memóriába elmentett beállítások, hullámalakok és képernyőtartalmak bármikor visszahívhatók a képernyőre. Ha a készülékeket az U01-opcióval rendeljük meg, akkor adatgyűjtési funkciót, kompenzációs táblázatokat és határértékmintákat is kapunk. A fájlnevekhez használhatjuk a készülékek által adott neveket, de az alfanumerikus billentyűzet segítségével mi magunk is definiálhatunk tetszőleges fájlnevet. A tárolt adatok flashmemóriába történő kimásolásához USB-hostport, PC-re történő áttöltéséhez pedig USB-eszközport áll rendelkezésünkre.
    Az adatfájlok vesszővel elválasztott (.csv) formátumúak, amelyek könnyen importálhatók más alkalmazásokba, mint pl. Excel vagy MathCad. A bittérképes formában tárolt képernyőtartalom pedig az erre alkalmas feldolgozó szoftverekkel jeleníthető meg, nyomtatható ki, ill. hívható vissza a készülék képernyőjére. Az RF-bemeneten kívül a készülékeket USB-host, USB-device, trigger be/ki, hangkimenet és tápbemenet csatlakozókkal is felszerelték. A demodulált hangfrekvenciás jelekhez beépített hangszóró áll rendelkezésre, vagy a 3,5 mm-es jack-hüvely segítségével a készülékhez fejhallgatót csatlakoztathatunk. A hangfrekvenciás jelek amplitúdója változtatható, ill. a jelek szűrésére választható, aluláteresztő szűrők állnak rendelkezésünkre. A készülékeket az AM- és FM-demodulációhoz zero-span-üzemmóddal látták el.

rapas abra2

 

rapas abra3

 

RAPAS Kft.
1184 Budapest, Üllői út 315.
Tel.: +36 1 294 2900, fax: +36 1 294 5837
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
www.rapas.hu