Témakör:
PC- és EtherCAT-alapú irányítástechnika a csomagolóiparban
Megjelent: 2014. február 13.
A csomagolóiparban minden gramm, centiméter és másodperc számít. A PC Control magazin Frank Würthnerrel, a Beckhoff csomagolástechnológiai részlegének egyik üzleti vezetőjével arról beszélgetett, hogyan szolgálják a PC- és EtherCAT-alapú nyílt és univerzális irányítástechnikai megoldások ezen alapkövetelmények teljesülését. A Beckhoff Automation hozzájárulásával közölt, gondolatébresztő interjú képet ad az olvasónak arról, hogyan épülnek be ezek a technológiák a nagyteljesítményű és gazdaságos csomagológépekbe.
Interjú a Beckhoff Automation Üzleti Irányítás és Csomagolástechnika részlegének üzleti vezetőjével
Milyen csomagolástechnikai alkalmazásokra kínál a Beckhoff megoldásokat? Mennyire fontosak a nyílt és univerzális technológiák?
PC- és EtherCAT-alapú irányítástechnológiánk ideális a teljes folyamat automatizálására egyedi csomagológépek és teljes csomagoló gépsorok esetében is a csomagok megtöltésétől és lezárásától a címkézésen és az újracsomagoláson át a raklapos egységrakományok elkészítéséig. Ipari PC-ből, I/O-terminálokból és hajtástechnikai megoldásokból álló univerzális és moduláris termékportfóliónkkal, valamint TwinCAT automatizálási szoftverünkkel a számítási teljesítmény, a komplexitás és a költségek tekintetében pontosan skálázható megoldást tudunk ajánlani minden csomagolástechnikai probléma megoldására. Nyílt és univerzális irányítástechnológiánk segíti a gépeket gyártó cégeket, hogy új funkciókat integráljanak gépeikbe, és azokat a sokféle és folyamatosan változó igényekhez alakítsák magas implementációs költségek nélkül. Példa erre a feltételek felügyelete és a robottechnológia integrálása, vagy a PLCopen és OMAC-PackSoft alkatrészek és a Visual Studio®, a Matlab®/Simulink® vagy a C/C++ használata. A nyílt technológiák másik fontos előnye, hogy a csomagológépek egy nyílt interfészen keresztül a végfelhasználó gyártási rendszerébe – akár vertikálisan, vállalati irányítási rendszer (ERP) szinten, akár horizontálisan, más irányítási rendszerekkel összekötve – egyszerűen integrálhatók.
Milyen trendeket lát jelenleg a csomagolóiparban?
Globálisan nézve: a világ népessége 10 éven belül meghaladja a 8 milliárd főt. A csomagolóipar nemcsak a csomagolt élelmiszereket és gyógyszereket igénylő emberek puszta száma miatt profitál ebből, hanem a jobb életkörülmények igénye miatt most már a feltörekvő és fejlődő országokban is. A modern csomagolás marketingértékén kívül védi a terméket szállítás közben. Az élelmiszer- és gyógyszeriparban kritikus fontosságú, hogy a szennyeződés vagy megromlás, valamint az illetéktelen beavatkozás ellen is védi a termékeket. Emiatt a csomagolóipar a belátható jövőben várhatóan tovább növekszik, ezért hatékony és nagyteljesítményű csomagológépeket igényel. Ezenkívül a különböző piacok és ügyfélszegmensek is változatos csomagolási megoldásokat, még rugalmasabb csomagológépeket igényelnek. A csomagológépek gyártásának trendje kisebb és rugalmasabb, gyakori váltásokra alkalmas gépek irányába mutat.
Hogyan felelnek meg a Beckhoff irányítástechnikai megoldásai ennek a változó igénynek?
Irányítástechnológiai megoldásaink kiváló skálázhatóságuk miatt ideálisak bármilyen méretű gép és gyár számára, különösen a „zöld” gyártás iránti egyre növekvő igény kielégítésére. XFC (eXtreme Fast Control Technology) megoldásunk nagyon pontos folyamatirányítást tesz lehetővé minimális alapanyag-felhasználással. A nagy rugalmasságot igénylő gyártás kedvez a PC-alapú irányításnak, a főként szoftveralapú irányítástechnika pedig nagymértékben egyszerűsíti a szükséges termék- vagy csomagolóanyag-váltásokat a döntően hardverre alapozott megoldásokhoz képest. Ezenkívül XTS (eXtended Transport System) rendszerünknek további különleges előnye, hogy a nagyobb rugalmasságra vonatkozó igényeket nem bonyolult és drága gépi megoldásokkal, hanem könnyen testreszabható szoftverrel elégíti ki. Egy modern palackozóüzem számos befogószerkezetet igényel, amelyek az idő nagy részében nem csinálnak semmit, csak várnak a palackokra. Ezen a ponton kínál az XTS hatalmas megtakarítást; a nagyobb rugalmasságot kevesebb fizikai berendezéssel valósítja meg.
Mik azok a konkrét előnyök, amelyek az XTS alkalmazásával elérhetők?
Maradjunk a palackozóüzem példájánál. Amikor egy hagyományos üzem töltőgépe meghibásodik, azt teljesen le kell állítani. Ha ez például éjszaka, a karbantartó szakember távollétében történik, vagy hiányzik egy pótalkatrész, egy teljes termelőműszak elveszhet. Az XTS egy szoftvermódosítással oldhatja meg ezt a problémát: nem küld több palackot a meghibásodott töltőgépre. Bár ez csökkenti az általános termelési teljesítményt, az éjszakai műszak ezzel együtt is még mindig például 80 %-os teljesítményt érhet el. További előny, hogy jelentősen csökken a gépek elhelyezéséhez szükséges alapterület.
A lehetőségek könnyen beláthatók például a szeletes csokoládé csomagolásához szükséges, változó sebességű szállítószalagoknál. Ezeket a bonyolult mechanikájú, nagy helyigényű, ezért drága szállítószalagokat azért kell használni, hogy egyenletes távolságot lehessen tartani a csokoládészeletek között, mielőtt azok a csomagolóanyag lezárását végző szinkronizált gépekre kerülnének. A szinkronizált mozgatóegységekkel felszerelt XTS esetén nincs szükség szállítószalagra; csökken a költség és a helyigény. Az akár 50 %-kal kisebb gépekkel a vevő elkerülheti új termelési területek kialakítását, vagy a felszabaduló helyen több gépet helyezhet el.
A kibővített szállítórendszer (eXtended Transport System – XTS) a bonyolult gépi mechanizmusokat szoftverfunkciókkal helyettesíti, komoly innovációs potenciált kínálva a csomagológép-gyártásban