Témakör:
Ha a CAD nem program, hanem rendszer…
Megjelent: 2013. október 24.
A nemzetközi elektronikai alkatrész-kereskedelmi vállalatok gyakorlatában nem egyedülálló, hogy bizonyos rendszerességgel, de sokkal inkább a cég életének jelentősebb változásai idején sajtókonferenciára hívják meg a szakmai média képviselőit. Ezt a mintát követte szeptember 12-én az RS Components is, amely – lapunk aktív partnereként – szerkesztőségünk munkatársát is meghívta az eseményre az EMEA[1]-régió szaksajtójának tudósítói között.
Az RS Components sajtókonferenciájáról
A meghívásnak eleget tennünk az idén már csak azért is egyszerű volt, mert az EMEA-régió szakmai újságíróinak részvételére számító esemény színhelyéül ezúttal Budapestet választották. Az előző napon érkezett tudósítók autóbuszos városnézésen vettek részt (sajnos, olyan napszakban, amikor a nappali fény már nem, az esti kivilágítás még nem érvényesült kellőképpen), majd egy fantasztikusan kivilágított várospanorámát kínáló dunai sétahajózással egybekötött vacsora zárta a meghívottak ismerkedését Budapesttel.
A hivatalos sajtókonferenciára készülő tudósító, aki nem először vesz részt ehhez hasonló eseményen, ilyenkor arra számít, hogy ismertetik a cég eredményeit, a bevezetett új kereskedelmi és logisztikai módszereket, esetleg röviden bemutatják a cég választékában megjelenő új brandeket. Ezek kétségkívül lényeges információk egy olyan disztribútorcégről, mint amilyen a mostani eseményt szervező RS Components (RS) is, amely valójában az Electrocomponents plc. egyik kereskedelmi márkája. Ezeket az információkat a cég három globális szintű vezetője tárta a megjelent, száznál is több szakújságíró elé.
Keith Reville marketingigazgató előadásában arról beszélt, hogy a globalizáció hogyan befolyásolja a cégstratégiát. A vállalkozás folyamatos alkalmazkodással, „sima átmenettel” ad választ a globális kihívásokra. A sikeres működés elengedhetetlen feltétele, hogy a cég a lehető legtöbbet tegye a vevők megelégedettségéért, és olyan előnyöket és szolgáltatásokat kínáljon nekik, amellyel a versenytársak nem rendelkeznek. Kiemelte az elektronikus kereskedelem infrastruktúrájának fejlesztésének eredményeit, amelynek a hatékonyságon kívül a „felhasználói élmény” is alapvető célja: kétségtelen, hogy az egyszerű, informatikával jól támogatott, gördülékeny, követhető és nem utolsósorban kiszámítható e-kereskedelmi módszerek „magukhoz kötik” a számtalan más feladattal is megterhelt fejlesztőmérnököket, gépgyártókat, karbantartókat és beszerzőket.
Klaus Göldenbot értékesítési igazgató kiemelte, hogy a cég kategóriájának legjobbja kíván lenni az értékesítés összértékén kívül abban is, hogy az ügyfeleknek ne csak elektronikai eszközöket, hanem valódi megoldásokat is a rendelkezésére bocsáthasson. Ennek eredménye már látható: a vásárlói tapasztalatok felmérése során az RS rendszeresen a legjobbnak bizonyul a legkevesebb vásárlói erőfeszítésért és problémáért folytatott versenyben. Ennek és az e-kereskedelem sikerének tulajdonítják a tartósan kétszámjegyű növekedést is. Kelet-Európában, ezen belül hazánkban is 2011 óta jelen vannak, és ami ebben a régióban különösen fontos: helyi nyelven kommunikálnak a lengyel, cseh és magyar partnerekkel, és a fizetés helyi valutákban is történhet.
Chris Page, a választékmenedzsment igazgatója elmondta, hogy a cég az új termékeket világszerte egyidejűleg vezeti be, globálisan kezeli a készleteket, és 17 disztribúciós központja révén a világ minden lényeges régiójához „elérhető közelségben” van. A cég önmagát elsősorban a félvezetők, a csatlakozóeszközök, a passzív és elektromechanikai alkatrészek, valamint a folyamat- és gyártásautomatizálás eszközeinek piacán érzi erősnek, de ismert az elektronikus vizsgáló- és mérőműszerek kínálatáról is. Page kiemelt fontosságot tulajdonít a termékekhez nyújtott, átfogó szakmai támogatásnak is. A korábbi modell helyébe, amelyben a vásárlónak csak egyetlen – rendszerint a helyi – képviselet készletére volt rálátása, és így is előfordulhattak akár 5-10 napos szállítások is. Az informatikai és logisztikai háttérrel jól támogatott rendszer ma már világméretekben szervezett, a termékek a világ bármely raktárából érkezhetnek, mégis tartani tudják a legfeljebb háromnapos szállítási határidőket.
Ez eddig a disztribútori sajtótájékoztatók „kötelező gyakorlata”, ám az előadók már a saját szakterületük ismertetése közben is utaltak arra, hogy a pontos kiszolgáláson kívül más módszerekkel, hatékony és értékes szakmai támogatási rendszerrel is hozzá kell járulni ahhoz, hogy az ügyfél szívesen vegye igénybe az RS szolgáltatásait. Ezúttal épp az e téren bevezetett újdonságok legújabbjának bemutatása adta azt a témát, ami a szokványos disztribútori sajtókonferenciák közül kiemelte ezt az eseményt.
CAD-módszerekkel a mérnöki munka megkönnyítéséért
Az RS nem áll egyedül az e-kereskedelemre „szakosodott” elektronikai alkatrész-disztribútorok között azzal a kezdeményezésével, hogy a tervezőmérnökök szakmai fórumával, letölthető és regisztráció ellenében ingyenesen használható elektronikai tervezőprogramokkal hoz létre szakmai közösséget. Ezek közül a mérnökök tapasztalatcsere-lehetősége sok esetben hatékonyabb segítséget jelent az alkatrészgyártó hivatalos szakmai támogatásánál, de az általában csak drágán beszerezhető szoftverlicenszek megvásárlásával használható tervezőprogramok ingyenes hozzáférhetővé tétele is komoly vonzerőt jelent, különösen az olyan kisebb vállalkozások számára, amelyeknek túlzott anyagi terhet jelentene valamely „fizetős” szoftver beszerzése és rendszeres frissítése. Az RS Components a DesignSpark „közösségépítő” projekt 2010-es bevezetésével – ezen belül pedig az azóta már 280 ezer felhasználó által letöltött, professzionális igényű DesignSpark PCB NyÁK-tervező program ingyenesen letölthetővé tételével – lépett erre az útra. Aki NyÁK-tervezéssel foglalkozik, annak nem kell hosszasan ecsetelni, hogy
a teljes munkaráfordítás milyen jelentős hányadát köti le a különböző beszerzési forrásokból eredő alkatrészek elektromos paramétereinek, CAD-modelljeinek (NyÁK-mintázatának, pontos alaprajzának, esetleg 3D-modelljének) beszerzése és a különféle adatábrázolási szabványok szerinti modellek „homogenizálása”. Ebben jelentett komoly előrelépést a ModelSource-adatbázis létrehozása, folyamatos fejlesztése és „naprakészen tartása”, amely minden lényeges CAD-információt nyilvántart az RS által forgalmazott alkatrészekről. Az adatbázis ma már 38 ezernél is több 3D-modellt tartalmaz 24-féle formátumban, az elektronikán kívül az automatizálás eszközeit is felöleli, és jelenleg már 500 ezernél is több letöltést szolgált ki.
Ezt a gondolatsort folytatta Martin Keenan, az RS Components alkalmazási stratégiákkal foglalkozó részlegének vezetője. Az elektronikus készüléknek azonban nélkülözhetetlen része a mechanika, amelynek szerepe az egyszerű védelmi funkciót ellátó toktól vagy doboztól a mechanikus kezelőszerveket, mozgó alkatrészeket, sőt, akár összetett hajtásokat is tartalmazó mechanikus alrendszerekig terjed. Az ilyen eszközök létrehozása gyakran „interdiszciplináris” együttműködést igényel a villamos- és gépésztervező között. Ezt a nem mindig zökkenőmentes folyamatot kívánta megkönnyíteni az RS Components azzal, hogy a DesignSpark PCB-vel kezdődő szoftvereszköz-láncolat végéhez most odaillesztette a DesignSpark Mechanical elnevezésű, legújabb CAD-programját. Ezáltal felgyorsul a koncepciótól a prototípusig vezető út, a részkoncepciók összeegyeztetése könnyebbé válik, lehetséges olyan 3D-modell bemutatása a megrendelőnek, amely könnyebben „eladhatóvá” teszi az elektronikai tervezés eredményét, és a most divatba jövő 3D-nyomtatással akár „kézbe vehető” prototípusig is eljuttatható a projekt.
A 3D-s CAD-eszközök létezése persze nem újdonság, azonban legalább két fontos tényező áll az elterjedésük útjában: az eszköz magas beszerzési ára és a hatékony használatának elsajátításához szükséges – túl hosszú – idő. A DesignSpark Mechanical a SpaceClaim cég fejlesztésének adaptációja, amelyet nagymértékben intuitív, rendkívül gyorsan – még villamosmérnökök által :-) is – megtanulható kezeléstechnika jellemez, és a DesignSpark PCB-hez hasonlóan ez is (2013. szeptember 16. óta) ingyenesen letölthető.
A direkt modellezési technikán alapuló program négy – nem csak CAD-specialistáknak – egyszerű felhasználói „gesztussal” (húzás, mozgatás, kitöltés és egyszerűbb elemek kombinálása összetett formákká) vezérelhető. (E sorok írója igazán nem „vádolható” elmélyült gépészeti CAD-ismeretekkel, de a pillanatok alatt „összehozott” mintadizájn felépítése közben nem vesztette el a fonalat – ami annak a jele, hogy az eszköz hatékony használatához nem szükséges gépésztervezői szakképzettség. – A szerk megj.). Az egy-másfél évtizede még kizárólagosnak számító „kétfázisú” tervezői modell, amely szerint a villamosmérnök először elkészítette az elektronikai panelt, és ezt „építette körül” a gépész a mechanikával, miközben nemritkán a villamosmérnök-tervező fejéből kipattant koncepciót próbálta (jól-rosszul) megvalósítani. Ma már – a DesignSpark Mechanical-nak a NyÁK-tervezéssel szorosan összekapcsolt rendszere segítségével – akár párhuzamosan, interaktívan (és ami nem mellékes: ugyanabban a „fejben”) is futhat a két tervezési folyamat, és a „többfordulós” módosítás (a mechanikai terv „visszahatása” a NyÁK-tervezésre) sem igényel bonyolult egyeztetést a két szakág elkülönülten dolgozó művelői között. A végeredmény: gyorsabban piacképessé fejleszthető végtermék – versenyelőny – nagyobb profit. A program már 11 nyelven elérhető, és – természetesen – a NyÁK-tervezőhöz hasonlóan közvetlenül összekapcsolható az RS Components kereskedelmi szolgáltatásaival: árajánlat kérhető és rendelés adható a tervezés közben felmerült alkatrészigények kielégítésére. A rendszer importálni képes a DesignSpark PCB által készített NyÁK-fájlokat. Közvetlenül (STL[2]-en keresztül) kompatibilis a 3D-printerekkel. Számos ismert 3D-fájltípus importjára és exportjára alkalmas, és ami az időt rabló „adathalászattól” kíméli meg a tervezőt: több mint 100 ezer 3D-modellhez férhet hozzá az alkatrész-adatbázisokban.
Tóth Ferenc
[1]EMEA: East-Europe, Middle East and Africa – a világkereskedelmi gyakorlatban használatos, elterjedt regionális felosztás szerint Európa (más, szűkebb értelmezés szerint Kelet-Európa), a Közel-Kelet és Afrika területét magában foglaló régió. A globálisan aktív cégek gyakorlatában az EMEA-zóna tartalmazza Magyarországot az EU fejlődő oszágnak tekinthető tagállamaival együtt. – A szerk. megj.
[2]STL: STereoLithography, vagy más feloldás szerint Standard Tessellation Language. A 3D-nyomtatók által közvetlenül értelmezhető, szabványos 3D-testleírónyelv, amely a felület sokszögekre bontásának elvén alapulva adja meg a térbeli felület leírását. – A szerk. megj.