Témakör:
Beckhoff Technology Day 2015
Megjelent: 2015. október 14.
Az automatizálási hardverek és szoftverek legújabb generációja – egyben a jövőbeli technológiák hatékony alkalmazása már ma: ezt a gondolatot „bontotta ki” a Beckhoff Automation Kft. a Magyarországon először megrendezett szakmai rendezvényén.
A Magyarországon első alkalommal 2015. szeptember 15-én megrendezett egész napos Beckhoff Technology Day-konferencia egyedülálló lehetőséget nyújtott arra, hogy az érdeklődők közvetlenül értesüljenek a PC-alapú vezérlés aktuális trendjeiről.
Az esemény résztvevői megismerhették az automatizálási megoldások legújabb fejlesztéseit, néhány Beckhoff-technológiára épített alkalmazást, a gyakorlati előadásokon pedig az érdeklődők betekintést nyerhettek a TwinCAT 3 automatizálási szoftver használatába. A rendezvényhez kapcsolódó kiállítótérben működés közben is megtekinthettek néhány, a Beckhoff aktuális technológiai megoldásait szemléltető bemutatóalkalmazást, köztük az Ipar Napjai kiállítás Különdíjával elismert XTS lineáris szállítórendszert is.
A Beckhoff Automation Kft. ügyvezető igazgatója, Perecz Tamás tartotta a teltházas rendezvény nyitóelőadását, amelyben rövid áttekintést nyújtott a Hans Beckhoff által alapított – ma már nemzetközi – automatizálási vállalatcsoportról. Az 1980-ban alapított cég már több, mint három évtizede az automatizálási piac meghatározó szereplője, és nem csupán lépést tart a technológiai változásokkal, hanem számos termékével maga diktálja a trendet is. A cég konzorciumi vezetőként többek között az Ipar 4.0 első nagyléptékű projektjét, a ScAut (Scientific Automation – tudományos automatizálás) projektet is képviseli.
A németországi anyavállalattól meghívott Dr. Knut Gütteltől a hallgatóság ízelítőt kapott abból, hogyan valósítható meg az Ipar 4.0 koncepciója a Beckhoff PC-alapú vezérléstechnikájával. Az Ipar 4.0 központi gondolata az információs (IT) és az automatizálási technológiák „konvergenciája”, az azokat korábban elválasztó megoldáskultúrák közötti különbségek tudatos leépítése. Ennek alapjait a Beckhoff már 25 éve lefektette, és azóta is a legjobb megoldásokat kínálja a koncepció alkalmazásainak már napjainkban elkezdődött, és várhatóan a közeljövőben kiteljesedő megvalósításához. A mai – „okoseszközökkel” teli – hétköznapi élet a technológia világába is behatol, ezért nagy jelentőségű, ha az automatizálási eszközök nyitottak a mindennapok jellemző informatikai eszközei, a személyi számítógépek felé. Ez azt jelenti, hogy az eszközök, illetve rendszerek és moduljaik közvetlenül, „konverziók és interfészek nélkül” kommunikálhatnak egymással. A Beckhoff PC-alapú eszköztára nemcsak az intelligens gyárak számára alapvető technológia, hanem alkalmat ad a felhőalapú számítástechnikától a közösségi automatizálásig terjedő, jövőbe mutató ötletek újszerű megvalósítására is.
Dr. Knut Güttel előadását követően a konferencia két szekcióra oszlott. A nagyteremben a Beckhoff szakemberein kívül a Beckhoff eszközeit és technológiáit használó vállalatok képviselői is tartottak előadásokat, amelyek a gyakorlati alkalmazásokra adtak példákat. Jamriska Péter, a Beckhoff Automation Kft. applikációs mérnöke előadásában a Beckhoff hajtástechnikai megoldásaiba nyújtott betekintést, Kozó Gábor, az evopro systems engineering Kft. gyártásautomatizálási projektvezetője pedig megosztotta az XTS lineáris szállítórendszerrel megvalósított fejlesztések közben szerzett tapasztalatokat.
Fazekas Sándor arról beszélt, hogy cége, az Ateknea Solutions Hungary Kft. a közelmúltban indított üzletágat az Ipar 4.0 terjedését és alkalmazását elősegítő elem- és készségkészlet fejlesztésére. Mivel ma még az Ipar 4.0 elveire épülő megoldásokat követelményként megfogalmazó megrendelések nem túl gyakoriak, a vállalat – mintegy szakmai felkészülésként – maga választotta, de a gyakorlatban is jól használható témák kidolgozásával szerzi meg az Ipar 4.0 és az IoT gyakorlati alkalmazásához szükséges szakmai tapasztalatokat. Az általuk fejlesztett – Beckhoff-eszközökön alapuló – rendszer olyan egységeket tartalmaz, amelyek a felhasználók számára egyszerűsítik például a gépek közti, valamint az ember–gép kommunikációt, a felhőalapú adatgyűjtést és adatelemzést.
A több, mint 140 leányvállalattal rendelkező Continental-cégcsoport számára – hatalmas méretéből adódóan – az egyik nagyon fontos feladat az egységes eszközök használatának kialakítása volt a különböző gyárakban, tudhatták meg a hallgatók Ihász Ferenctől, a Continental Automotive Hungary kft. termelési szoftverfejlesztőcsoport vezetőjétől. Az automatizálás területén az egyik fő standardként a Beckhoff automatizálási technológiájára esett a választásuk, a TwinCAT-szoftvert is beleértve. A vezérléseknél azonban nemcsak a hardverelemeket és a vezérlőszoftvert egységesítették, hanem a gépeken futó TwinCAT-alkalmazások keretprogramját és struktúráját is. Ez teszi lehetővé a különböző beszállítóktól érkező gépek/berendezések programjainak zavartalan együttműködését.
Bíró Zoltán, a Mayer Hardware & Software Kft. villamosmérnöke egy faipari berendezés Beckhoff-alapú vezérlését mutatta be, amely frízeket, bútorléceket vagy más szálanyagokat képes rövidebb darabok hossztoldásával előállítani. A rendszer a fluoreszkáló krétával megjelölt, vagy kamerás képfeldolgozással felismert hibahelyek feltérképezése alapján készít vágástervet a hibahelyek közötti „egészséges” szálanyag-darabokból, és ennek alapján végzi a darabolást. A szabásterv optimalizálási feltétele lehet az érték, a kihozatal vagy a termelési terv. A vezérlést Beckhoff beágyazott PC végzi, amely ideális hardverstruktúrát kínál a feladat megoldására. A kétmagos vezérlő egyik magján a PLC-funkciók futnak, a másik mag pedig az C#-ben megírt optimalizáló programot hajtja végre, valamint az ember–gép kapcsolatért felel.
Dr. Knut Güttel egy másik előadásában az automatizálási technológia világát újraértelmező TwinCAT automatizálási szoftvert, ennek alapfunkcióit, valamint újdonságait mutatta be.
Fabio Innocenti termékmenedzser a Beckhoff ipari és beágyazott PC-k termékpalettáját, valamint a legújabb fejlesztéseket foglalta össze. A Beckhoff-termékpaletta teljesebb megismertetése érdekében Jamriska Péter a Beckhoff I/O-portfóliójáról is áttekintést adott, melyet Jens-Olaf Brede a legújabb fejlesztésekkel, a már jól ismert EtherCAT I/O-rendszeren alapuló, közvetlenül a nyomtatott áramköri lapokra szerelhető EJ-modulok bemutatásával egészített ki.
Ezzel párhuzamosan a másik szekcióteremben két-két gyakorlati előadás ismétlődött a nap folyamán. Cserpák Mihály alkalmazástechnikai mérnök előadásán a résztvevők megismerkedhettek a TwinCAT3 fejlesztői környezettel, valamint a rendszer főbb jellemzőivel. Egy gyakorlati alkalmazáson keresztül a résztvevők betekintést nyerhettek egy adott projekt elkészítésének menetébe, valamint a rendszer vizualizációs lehetőségeibe.
Perecz Tamás a TwinCAT 3-rendszer nyújtotta ADS-adatszervert ismertette. Gyakorlati bemutatójában a TwinCAT-rendszerhez csatlakozó vizualizációs alkalmazást hozott létre. Az alkalmazás az ADS dll, valamint Visual Basic. NET felhasználásával valósult meg.
A vonzó környezetben rendezett esemény – szakmai értékein kívül – kiváló alkalmat kínált arra is, hogy a résztvevők személyesen is megismerkedhessenek a Beckhoff magyarországi csapatának tagjaival.
Interjú a Beckhoff Automation Kft. ügyvezetőjével,
|
Szerző: Tóth Ferenc
Még több BECKHOFF
Címkék: Ipari PC | IPC | TwinCAT | EtherCAT | Ipar 4.0 | IoT