Nagy érzékenység a „finom dolgokra”
Megjelent: 2016. november 10.
A VEGAPULS 64 radaros szinttávadó élelmiszer-ipari alkalmazása
Az élelmiszeripar – és ezen belül is a tejtermékek gyártása – egyre növekvő (és már-már gyógyszeripari szintű) higiéniai igényekkel szembesül, főként a végtermékek polcon tarthatósági idejének növelése érdekében. Emiatt egy tartály – és benne az összes készülék és szerelvény – tervezésénél figyelembe kell venni, hogy azok moshatók legyenek, és résmentes felülettel, tanúsított anyagokból készüljenek. Az új VEGAPULS 64 radaros szinttávadó teljesíti a magas higiéniai követelményeket, sőt, más előnyöket is kínál az iparágnak.
A nyers tej az élemiszeripar egyik legkényesebb alapanyaga. Nagyjából 4 °C hőmérsékleten kell tartani, és folyamatosan keverni, míg továbbfeldolgozásra nem kerül. Enyhe túlnyomással kell tőle távol tartani a mikroorganizmusokat. Mérni kell a tartály töltöttségét, és el kell kerülni a túltöltést. Az ilyen igényes alkalmazásokban a töltöttségi szint radaros mérése valóban ideális megoldás: az érintésmentes mérési elv tökéletesen megfelel minden higiéniai elvárásnak. A radaros szintmérés azonban – méréstechnikai szempontból – bizonyos nehézségekkel is jár, amelyeket az érintésmentes mérési elv alkalmazásakor a tartályba szerelt keverők vagy hűtő csőkígyók okoznak. Ennek okai a belső szerelvényeken keletkező zavaró visszaverődések. Ez eddig azt jelentette, hogy az érzékelőt fel kellett készíteni a belső szerelvények jelenlétére, amelyhez a nemkívánatos jelek csillapítására volt szükség, vagy azok „feltérképezése” után a jelek kiértékelése során kellett azokat figyelembe venni.
Az új VEGAPULS 64 radaros szinttávadót kifejezetten az ilyen és ezekhez hasonló alkalmazásoknál fellépő problémák elkerülésére tervezték. Ez az első radaros folyadékszintmérő a piacon, amely 80 GHz vivőfrekvencián működik (korábban a 26 GHz-es frekvencia használata volt az általános). Az antennát a közvetlen folyadéksugárral való mosásra tervezték, ezért könnyű azt tisztán tartani, és elviseli a SIP[1]- és CIP[2]-tisztítással járó extrém igénybevételt. A VEGAPULS 64 tehát könnyedén teljesíti a magas higiéniai követelményeket.
Figyelemreméltó az új szinttávadó mérési pontossága is, amelyet még nagyon magas és keverővel is felszerelt tartályokban is képes teljesíteni. Ennek oka a mérő sugárnyaláb kiemelkedően jó fókuszálása. Ez könnyen érthető, ha meggondoljuk: a radarnyaláb fókuszálhatósága a vivőfrekvenciától és a hatásos antennafelülettől függ. Azonos antennaméretnél a magasabb vivőfrekvencia jobb fókuszálást eredményez. Ha az antenna átmérője nagyjából 80 mm, a sugárnyaláb kúpszöge csupán 3°. Összehasonlításul, ugyanilyen méretű antennával egy 26 GHz vivőfrekvenciájú műszer sugárkúpja 10° nyílásszögű. A keskenyebb sugárkúppal sokkal megbízhatóbb mérési eredményeket kaphatunk az olyan alkalmazásokban, amelyekben a reflexiós eredetű zavaró hatások miatt nagyobb kihívással kell szembesülnünk.
Alkalmazkodás a különböző anyagú folyadékokhoz
Az élelmiszeriparra rendkívül jellemzőek azok a kisméretű (nagyjából 1 m magas és 60 cm átmérőjű) tartályok, amelyek a gyártósor töltőfejeit táplálják. A mérendő anyagok rendkívül változatosak lehetnek a lekvártól a mogyorókrémen át egészen a csokoládéoldatig. Ezen anyagok viszkozitása, hőmérséklete és sűrűsége jelentősen különbözik egymástól, minek következtében rendkívül eltérően viselkedhetnek, amikor a tartályban keverik azokat. Ráadásul különféle lerakódások keletkezhetnek, és a felfröccsenő anyag is feltapadhat a tartályfalra, az érzékelőre vagy más szerelvényekre. Másik jellegzetes példa az illat- és ízesítőanyagok, valamint a kozmetikumok, illatszerek gyártása, amelyre nagyon kis tartályok a jellemzők, nagyon sokféle belső szerelvénnyel. Ezeket ráadásul naponta akár többször is tisztítani kell a gyakori batch[3]-váltások miatt. Ezért olyan flexibilis folyadékszintmérő megoldásra van szükség, amelynek helyes működése független az olyan folyamatparaméterektől, mint a hőmérséklet, a nyomás és a folyadék sűrűsége. Ráadásul a folyamat jellemzői az idő függvényében is változnak, és a szintmérőnek alkalmazkodnia kell ezekhez a változó működési körülményekhez. Ezek a feladatok is szinte a VEGAPULS 64 „testére vannak szabva”.
Az új VEGAPULS 64 előnyeit más nézőpontból is szemlélhetjük. Az élelmiszeriparban világosan kirajzolódnak olyan új trendek, amelyek a kisebb batch-méreteket részesítik előnyben. Ehhez egyre kisebb méretű tartályokra van szükség. Korábban a radarelven működő mérőeszközök gyakran találkoztak ebből fakadó problémákkal, amelyeknek főként fizikai okai voltak. Ezek közé tartozik az érzékelő holtzónája, azaz a legmagasabb folyadékszint és a távadó antennája közötti távolság, amely a mélyen benyúló, nagyméretű antennák esetén volt különösen nagy, továbbá az a mérési bizonytalanság, amely például a gyengén reflektáló tulajdonságú anyagok (például sütőolaj) esetén jelentkezik.
Ez az a terület, ahol az új VEGAPULS 64 különleges előnyt kínál. A rendkívül erősen fókuszált sugárnyaláb hatékonysága nemcsak a keverők és más belső szerelvények közötti mérésnél mutatkozik meg, hanem azért is előnyös, mert nagyon kis méretű folyamatcsatlakozásba is beszerelhető. A 26 GHz-hez képest háromszoros vivőfrekvencián harmadakkora méretű antennákkal is ugyanolyan mértékű fókuszálás érhető el. Ennek következtében kisebb átmérőjű folyamatcsatlakozás (20 mm vagy ¾”) is használható, amely nem nagyobb egy százforintos érme méreténél.
A VEGAPULS 64 legkisebb antennája nem nagyobb egy egyeurós pénzérménél. Ez az új radaros szinttávadót ideális eszközzé teszi kisméretű tartályokban