Témakör: Automatizálás
Gyors termékváltások nagy sebességű gyártósoron
Megjelent: 2018. augusztus 14.
A Beckhoff szervohajtásaira áttérve a belga Nedschroef Machinery vállalat jelentősen mérsékelni tudta a precíziós kötőelemeket gyártó megmunkáló gépeinek beállítási idejét. Percenkét 240 darab csavar előállításával a szervohajtások és -motorok dinamikus jellemzőinek, teljesítőképességének a legkomolyabb követelményeket kell kielégíteniük.
A Nedschroef Machinery vállalat bonyolult kialakítású, többek között az autóiparban is használatos kötőelemek és alakformázott alkatrészek előállítására szolgáló, többfokozatú megmunkáló gépeket gyárt. „A tűréssel és szilárdsággal kapcsolatos elvárások ennek megfelelően szigorúak” – nyilatkozta Dirk Matheeussen, a cég tervezési vezetője. „A kötések mérettartás-garantálása érdekében a csavarokat fémrudakból sajtoljuk. Hagyományos gépi megmunkálás esetén az anyagszerkezet torzulása miatt eleve bizonytalanabb lesz a csavarszár és csavarfej közötti illeszkedés, ellentétben a sajtolással” – teszi hozzá. – „A csavarok sajtolása több lépcsőben történik, a folyamat során a gép minden egyes szerszáma egy lépést végez el. Az egyes munkafázisok között fogókarmok továbbítják a munkadarabokat, amíg azok el nem nyerik végső formájukat.”
1. ábra A többfokozatú megmunkáló gép préstere belülről. A csavarokat és anyákat a megbízható mérettartás érdekében fémrudakból préselik
Mozgássorozatok precíz szinkronizálása EtherCAT-szervohajtással
A Nedschroef megmunkálógépeit korábban egyetlen motor hajtotta meg, az egyes műveletek közötti szinkront hajtóművekből és vezérműtengelyekből felépített, összetett mechanikai szerkezet biztosította – beleértve a munkadarabokat a megmunkálási pontok között továbbító fogókarmok működtetését is. „Legelőször a fogókarmok mozgatókocsijait láttuk el két független szervohajtással” – árulta el Ivo Van Gorp, a Nedschroef automatizálási koordinátora/fejlesztője. – „Régebben magukat a vezérlőbütyköket kellett átállítani, amikor termékváltáskor a gépeket hozzáillesztettük egy új gyártmányhoz, ez azonban nemcsak időigényes művelet volt, hanem a beállítások tekintetében is behatárolta a lehetőségeinket. Miután minden fogókarmot és mozgatókocsit önálló szervomotorral láttunk el, a pozicionálási korlátokat sikerült leküzdenünk.”
„A mozgásszinkronizálást immár a Beckhoff által kifejlesztett TwinCAT automatizálási szoftver biztosítja” – fűzi hozzá Tom Van Weert, a Nedschroef programozója. – „500 μs-os ciklusidővel rendelkező EtherCAT-hálózatot használunk. Ennek segítségével precízen össze tudjuk szinkronizálni a különféle gépi mozgásfázisokat a szerszámokkal.” A mechanikus bütykösvezérlést teljes mértékben kiváltotta a TwinCAT NC Camming-rendszer, amely szélesebb körű beállítási lehetőségek mellett gyorsabb, biztonságosabb és hibamentes termékváltást tesz lehetővé. Minden egyes gyártmány összes paraméterét a vezérlő tárolja, amelyek a grafikus kezelőfelületen keresztül szerkeszthetők, illetve tölthetők be. Ennek a megoldásnak köszönhetően a kevésbé tapasztalt gépkezelők is sikeresen véghezvihetnek gyors termékváltási műveleteket.
2. ábra Tom van Weert programozó és Ivo Van Gorp automatizálási koordinátor/fejlesztő a Nedschroef-nál, a megmunkáló gép előtt (balról jobbra)
A mechanikus hajtásról szervorendszerre történő átállás azonban kihívásokat is tartogatott a Nedschroef számára. „Leggyorsabb gépeink 240 csavart állítanak elő percenként” – nyilatkozta Van Gorp. – „Ez másodpercenként négy alakítási műveletet jelent. Egy alakítási művelet esetében az idő egyharmada a csavarok befogására és továbbítására fordítható. A befogásnak az alakítási művelet egytizenketted része alatt meg kell történnie. Nem volt egyszerű olyan hajtásrendszert találni, amely ilyen gyors reakcióidővel rendelkezik, és ilyen hamar képes elegendő szorítóerőt kifejteni.” A Nedschroef végül a Beckhoff AM8000 sorozatú szervomotorjaiban és AX5000 típusú szervohajtásaiban lelt rá a megoldásra.
3. ábra Beckhoff AM8000 sorozatú szervomotor és AX5000 típusú szervohajtás
„A szervohajtás számos előnnyel rendelkezik, segítségével a vezérmű-beállításból fakadó összes korláttól sikerült megszabadulnunk. A fogókarmok szorítóerejét korábban mechanikusan állítottuk be, most ezt is szoftver által szabályozzuk. A felsoroltakon túlmenően a szervohajtásoktól visszacsatolást is kapunk: a rendszer azonnal érzékeli, ha egy fogókarom helytelenül, nem megfelelő módon ragad meg egy munkadarabot, lehetőséget adva a gyors beavatkozásra. További előny, hogy a szerszámok nyitása és zárása független a karmok vezérlésétől. Kis méretű, rövid munkadarabok megfogásához a karmoknak lényegesen nagyobb sebességgel kell mozogniuk, mint amilyen gyorsan kilökődnek a munkadarabok a szerszámokból. Korábban ezt lehetetlen volt biztosítani” – teszi hozzá Matheeussen.
4. ábra A szervovezérlésű fogókarmok precízen és igen dinamikusan mozgatják a munkadarabokat az egyes megmunkáló fokozatok között