Fokozott mértékű folyamatautomatizálás és átláthatóbb adatok
PC-alapú vezérlés és EtherCAT alkalmazása
A kanadai Pépin Industries Ltd. 1958 óta gyárt ipari festékeket. A vállalat automatizálásával megbízott Centris Technologies rendszerintegrátor a Beckhoff nyílt vezérléstechnikáját választotta, amely folyamatos adatkapcsolatot biztosít a terepi eszközök és az informatikai rendszerek között, maximálisan átláthatóvá téve ezáltal az összes folyamatot. A festékgyár digitális átalakítását követően 150%-kal növekedett a termelékenység.
Az ipari bevonatok rendkívül fontosak a zord körülmények között használt berendezéseknél, a kis légkompresszoroktól a nehézgépekig. A bevonatok minősége és egységes megjelenése közvetlen hatással van többek között a felületvédelemre és egy márka arculatára. A hosszú ideje piacon lévő Pépin Industries oldószer-alapú ipari bevonatok rendkívül rövid átfutási idők mellett történő gyártására szakosodott cég. Tételméretei a szakterület fogalmai szerint inkább kicsiknek nevezhetők, jellemzően néhány száz gallonosak (egy kanadai gallon ≈ 4,5 l), de ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy az ügyfél pontosan az igényei szerint rendelhessen.
A keverőállomásokra összetevőket juttató automatizált rendszer számára rendkívül fontos a hőmérséklet és a nyomás szabályozása (Fotó: © Pierre Charbonneau, 2022)
A múltban a kézi folyamatok korlátozták a megrendelések nyomon követhetőségét és a dolgozók hatékonyságát, emiatt nehezebb volt a vállalat termelését az igényekhez igazítani. Amikor a családi tulajdonban lévő Pépin átköltözött új telephelyére, a Quebec tartományban található Cowansville‑be, a Centris Technologies céget bízta meg, hogy innovatív automatizálási megoldásokkal digitalizálja addigi működését. A montreali székhelyű vállalat korábban már nevet szerzett magának ezen a területen, amikor 2010-ben korszerűsített egy festékgyárat. „Az évek során az »okosgyár« jellegű szolgáltatásainkat automatizálás- és vezérléstechnikával, ipari – például MES és SCADA – szoftverekkel, valamint ERP- kapcsolatokkal és webes szolgáltatások integrálásával bővítettük ki” – fejtette ki Eric Thibaudeau, a Centris társelnöke.
A digitális átállás óta a vállalat egy C6030 típusú ultrakompakt ipari PC-vel vezérli a festékgyártó rendszert (Fotó: © Pierre Charbonneau, 2022)
Hatékonyabb gyártás PC-alapú vezérléssel
A technológiai újítás célja a pontosság, az átláthatóság és a termelékenység fokozása volt. Hélène Daigle, a Pépin gyártásért és labortevékenységekért felelős igazgatója elárulta, ezen a téren a modernizálást megelőzően tartós problémák voltak: „Korábban az erősen kézi jellegű folyamatok miatt nehéz volt felügyelni a gyártás minden folyamatát. Az operátorok megkapták a munkamegbízásokat, de nehéz volt ellenőrizni, hogy a keverés során mennyire pontosan tartották be a lépéseket és az összetevők mennyiségeit.” Emiatt voltak olyan tételek, amelyek nem mentek át a minőségellenőrzésen, és amelyeket vagy át kellett dolgozni, vagy ki kellett dobni színhiba, helytelen keverék-összetétel vagy szennyeződés miatt. Mivel digitális feljegyzések nem készültek, nehéz volt a problémák okát megállapítani és megszüntetni. Itt került képbe a Centris. Informatikai és automatizálási szakértelmére alapozva a cég mérnökcsapata korszerű koncepciókat valósít meg, többek között a mélyebb nyomon követhetőség, a gépfelügyelet vagy az előrejelző karbantartás terén.
Az említetteken felül a festékek és lakkok gyártása során az esetenként robbanásveszélyes vegyszerek miatt bonyolultabbá válik a gépvezérlés és az adatgyűjtés. A Centris csapata már régóta használ ipari PC‑ket, de az előző szállítójukkal nehézségei voltak az elavult vezérlők, a megbízhatatlan műszaki jellemzők és a más rendszerekkel való együttműködés hiánya miatt. A Beckhoff Kanadával megvalósított első sikeres projektje után a Centris átváltott a Beckhoff PC-alapú vezérléstechnikájára, és ezt alkalmazta a Pépin esetében is. „A Centris ötvözi a hagyományos rendszerintegrálást az informatikai megoldásokkal, ezért kézenfekvőnek tűnt a Beckhoff vállalattal való együttműködés” – magyarázta Ted Sarazin, a Beckhoff Kanada területi értékesítési vezetője.
A kék színű ELX-sorozatú terminálok révén egyszerűbben építhető fel kommunikáció a veszélyes környezetekben üzemelő terepi eszközökkel, továbbá segítségükkel megtakarítható az egyébként kialakítandó robbanásvédelmi burkolatok és biztonsági övezetek költsége és munkaigénye (Fotó: © Pierre Charbonneau, 2022)
Automatizálással optimalizált keverési művelet
A Pépin új gyártóüzemében hat nagy tartályban tárolják a leggyakoribb festékösszetevőket, további tégelyekben pedig a különféle egyéb anyagokat, többek között adalékokat, gyantákat és porokat. A rendszer az anyagokat a tartályokból és tégelyekből automatikusan a megfelelő keverőállomáshoz továbbítja, a beérkező szállítmányokból pedig feltölti a tartályokat. Ennek során a rendszer szabályozza a hőmérsékletet és a nyomást, miközben ellenőrzi az összetevők mennyiségét és egyéb tényezőket, biztosítva, hogy mindegyik összetevőből elegendő álljon rendelkezésre és a továbbítás során megőrizzék viszkozitásukat. Korábban az operátoroknak nagy hordókat kellett mozgatniuk és keverés előtt kézzel kellett kimérniük a komponenseket, ezzel szemben most közvetlenül a keverőknél indítják és felügyelik a folyamatokat. Hordozható vagy munkaállomásra szerelt táblagépekről szükség esetén bármikor könnyen kezelhető a rendszer, továbbá részletes adatok és riasztási üzenetek is leolvashatók.
A központi vezérlő feladatait a Beckhoff C6030 típusú ultrakompakt ipari PC-je látja el. „A Beckhoff ipari PC-i nagy számítási teljesítménnyel és rövid ciklusidőkkel rendelkeznek” – fejtette ki Marc-André Duguay, a Centris ipari szoftvereket fejlesztő mérnöke. „Könnyen hozzáférést enged az adatokhoz, a TwinCAT környezetben pedig egyszerű a programozás és hibaelhárítás, különösen strukturált szöveg (ST) esetén.”
A Beckhoff PC-alapú vezérlésének nyílt jellege és OPC UA protokollon keresztüli csatlakoztathatósága lehetővé teszi a kommunikációt a Centris által kifejlesztett SCADA szoftverrel, egyúttal megkönnyítve a vezérlő és a táblagépek közötti kommunikáció TCP/IP protokoll segítségével történő felépítését helyi üzemi hálózaton keresztül. A vállalatirányítási rendszer (ERP) folyamatos bővítésénél is sok előnyt jelent majd az informatika és az automatizálás konvergenciája.
Az EtherCAT-rendszerrel hálózatba szervezhető az üzem sokféle eszköze, többek között ezek a kompresszorok is (Fotó: © Pierre Charbonneau, 2022)
Hatékony hálózati kommunikáció EtherCAT technológiával, robbanásveszélyes területeken is
Az EtherCAT rendszer folyamatos terepi kommunikációt biztosít. A Beckhoff ELX-sorozatú EtherCAT termináljai egy adott szegmensen belül általános be/kimeneti csatlakozási felületeken keresztül kapcsolhatók össze közvetlenül terepi eszközökkel, akár 0-ás zónabesorolású robbanásveszélyes környezetekben is. Ezzel a megoldással megtakarítható a hagyományos robbanásvédelmi burkolatok és biztonsági övezetek kialakításának költsége és munkaigénye. „Az EtherCAT hálózat összeállítása is nagyon könnyű: egyszerűen bekötjük a be/kimeneti terminálokat, megnyomjuk a „Scan” gombot, és a TwinCAT mindegyiket megtalálja” – tette hozzá Marc-André Duguay. A Centris az ELX-sorozatú terminálokon kívül a Beckhoff számos IP20 védettségű EtherCAT terminálját is használja – például TwinSAFE terminálokat a belső működésbiztonsági funkciókhoz. Az EK1100-sorozatú EtherCAT csatolókon keresztül csatlakoztatott távoli szegmensek pneumatikus szelepekkel, nagy kompresszorokkal, a festékek keveréséhez használt változó frekvenciájú hajtásokkal és egyéb eszközökkel bonyolítanak le adatcserét. Az EtherCAT rendszer lineáris, csillag- vagy fatopológiájú hálózatok kialakítását egyaránt lehetővé teszi. A szoftverfejlesztő szerint különösen fontos a gyűrűs topológia, amellyel biztosítható a Centris rendszere által igényelt kábeltartalékolás.
A nyílt, Ethernet-alapú terepi busz a különféle típusú architektúrák közötti kommunikációt is egyszerűbbé teszi. E célból a Beckhoff több mint 30 elterjedt kommunikációs protokollhoz rendelkezik kapuátjárókkal és buszcsatolókkal. Például, a Beckhoff CU2016 típusú, 16-portos Ethernet kapcsolója könnyen beépíthető mérlegekbe a nyersanyagok tömegének EtherNet/IP hálózaton keresztül történő méréséhez. A TwinCAT automatozálási szoftver BACnet protokollon keresztül lehetővé teszi a gázérzékelő- és a szellőztetőrendszerrel való kommunikációt is. Ezenfelül, mint Marc-André Duguay kifejtette, az épületautomatizálás és az ipari automatizálás egyszerűen összeintegrálható, így az ügyfél a szellőztetőrendszer minden adatát láthatja a SCADA szoftverben: „Ha a vegyszergőzök elérnek bizonyos szintet, az nagyon veszélyes. Bár az üzemben vannak az operátorok védelmét szolgáló riasztási mechanizmusok, a megjelenítés további fontos információkat szolgáltat.”
A projekt szakértői (balról jobbra): Francis Pépin, a Pépin Industries ügyvezető igazgatója; Ted Sarazin, a Beckhoff Kanada területi értékesítési vezetője; és Martin Legris, a Centris Technologies projektvezetője/fejlesztője (Fotó: © Pierre Charbonneau, 2022)