Az AD-átalakítók meghajtóerősítői
Megjelent: 2022. augusztus 08.
Pontosan kíván digitalizálni egy gyorsan változó jelet? A válasz egyszerűnek tűnik: vegyen egy gyors és nagy felbontású AD-átalakítót. Ám a helyzet ennél bonyolultabb: a mért jel forrását közvetlenül a konverterre juttatva az eredmény csalódást kelthet. A jelforrás és az AD-konverter közötti illesztést gyakran külső jelkondicionáló erősítőre kell bíznunk.
Mi az az analóg-digitál átalakító meghajtóerősítő,
és miért van rá szükség?
Mint a nevük is mutatja, az analóg-digitális átalakítók meghajtói olyan különleges erősítők, amelyeket arra terveztek, hogy az olyan AD-átalakítókkal működjenek együtt, mint a szukcesszív approximációs, a futószalag- (pipeline-) rendszerű és delta-szigma architektúrák. Ezek a különleges erősítők kritikus fontosságú részegységek, amelyek lehetővé teszik, hogy az AD-átalakító teljesítőképessége maximumát nyújtsa. Ezt az alábbiakban részletesebben is megvizsgáljuk. Az analóg jelkondicionálás fontossága – nem utolsósorban az AD-átalakítók bemenetén – folyamatosan növekszik annak következtében, hogy az analóg érzékelők, szenzorok egyre nagyobb szerephez jutnak a végfelhasználói piac szegmenseinek széles körében. Ezek a végfelhasználói piacok az alábbiakat foglalják magukban:
- kommunikáció,
- orvosi, biológiai és egészségmegőrzési alkalmazások,
- fogyasztási cikkek,
- ipari rendszerek,
- automotív alkalmazások.
Az analóg-digitális átalakítók (ADC-k) piaci trendjeiben legfőképpen a nagyobb felbontást, a gyorsabb működést és az alkalmazások megfizethető árát ismerhetjük fel.
Az ADC-bemenetek tulajdonságai
Mielőtt részletesen megvizsgálnánk azokat a műszaki követelményeket, amelyeknek az ADC-k meghajtóerősítőinek kell megfelelniük, tekintsük át röviden a jelenkor technikai fejlettségének megfelelő AD-átalakítók bemeneteinek tulajdonságait. Tételezzünk fel egy differenciális jelet, amelyet két bemeneti pontra kapcsolódó két jel alkot. A két bemeneti ponton a jelek egyenlő mértékben, de ellentétes irányban térnek el egy rögzített egyenszinttől, amelyet közös módusú jelszintnek nevezünk. A két jelbemenetre tipikusan pozitív vagy negatív (neminvertáló és invertáló) bemenetként hivatkozunk, amint az az 1. ábrán látható. Ebben a példában a maximális megengedett bemeneti jeltartomány (csúcstól csúcsig mérve) 5 Vp-p, mindegyik bemeneten 2,5 Vp-p feszültségváltozással. A példában a közös módusú jelszint 2,5 V. A jelenkori magasabb teljesítőképességű AD-átalakítók többsége ilyen differenciális bemeneti architektúrával készül, amely – az aszimmetrikus bemenetekhez képest – jobb teljesítőképességű működést tesz lehetővé. Ezen előnyök között megtalálható a közös módusú zaj és zavarójelek elnyomásának képessége, valamint a dinamikus jeltartomány 6 dB-es (kétszeres) megnövekedése.
1. ábra Differenciális, szinuszhullámú bemeneti jel
Az AD-átalakítók különösen nehéz kihívással szembesítik a rendszertervezőket azáltal, hogy rendszerszinten nagymértékben különböző bemeneti mintavételi architektúrákat kell figyelembe venni. Ennek bővebb kifejtéséhez vegyük példának azokat az AD-átalakítókat, amelyeknél a bemeneti mintavételezés kapcsolt kapacitásos felépítéssel valósul meg. Ennek a legegyszerűbb változata egy aránylag kis kapacitású kondenzátorból és egy analóg kapcsolóból épül fel, amint azt a 2. ábra mutatja. Amikor az analóg kapcsoló az 1. állásban van, a mintavevő kondenzátor a mintavételezett bemeneti csatlakozópont feszültségére, esetünkben Vs-re töltődik. A kapcsoló ezt követően a 2. állásba vált, és ezzel a mintavevő kondenzátorban felhalmozott töltést a mintavételi áramkör további szakaszára vezeti. Ez a folyamat periodikusan ismétlődik.
Ha a kapcsolt kapacitás meghajtóerősítő nélkül kapcsolódik a jelbemenetre, ahogy azt a példánk is mutatta, az jelentős rendszerszintű problémákat okozhat. Azt az áramot, ami a mintavevő kondenzátornak a bemeneti jelszintre való feltöltődéséhez szükséges, az AD-konverter bemenetére csatlakozó külső áramkörnek kell biztosítania. Amikor a kondenzátor a mintavételi bemenetre kapcsolódik (a 2. ábrán a kapcsoló 1. állásában), a kondenzátor töltési folyamatának kezdetén jelentős mértékű csúcsáramot kell előállítani. Ennek az áramnak a nagysága a mintavevő kondenzátor kapacitásától, a kapcsolási frekvenciától és a mintavételi bemeneti pontra kapcsolt feszültség nagyságától függ. Ezt a kapcsolt áramértéket az alábbi kifejezéssel adhatjuk meg:
iin = C·V·f
– ahol C a mintavevő kondenzátor kapacitását, V (a fentiekben Vs) a mintavételi bemenet feszültségét, f pedig a kapcsoló két állása közötti átkapcsolás ismétlődési frekvenciáját jelöli. Az így keletkező bemeneti áramnak jelentős csúcsértékei keletkeznek akkor, amikor a kapcsoló az 1. állásba vált, amint az a 2. ábrán is látható.
2. ábra Egyszerű kapcsolt kapacitásos bemenet vázlata