Témakör:
Analógia
Megjelent: 2016. november 11.
Analóg és kevert jelű szimuláció az új PADS AMS-alkalmazással
Az informatikai módszerekkel támogatott tervezési folyamat egyre több részfeladatot képes „lefedni”. Az elektronikus áramkörök egy sajátos területe a kevert jelű áramkörök világa a maga sajátos problémáival és szemléletmódjával. A Mentor Graphics PADS AMS tervezéstámogató csomagja ezt a részterületet „veszi célba”.
A digitális jelfeldolgozás gyakran – sőt egyre gyakrabban – jelent megoldást azokra a problémákra, amelyeket néhány éve-évtizede még kizárólag analóg módszerekkel oldottak meg. Az analóg elektronika azonban továbbra is kritikus szerepet játszik a modern elektronikai termékek felépítésében. Szinte minden digitális eszköz fejlesztésénél megjelenik valamilyen interakció akár egy másik eszközzel, akár a környezettel. A kevert jelű áramkörök kötik össze analóg világunkat a digitális jelek világával. Ezért elektronikus eszközeink egyre több és több kevert jelű információt dolgoznak fel.
Analóg jeleken keresztül szerzünk információt a külvilágban érzékelhető jelekről és eseményekről. A fény, a hang, a hőmérséklet, a mozgás vagy a nyomás által hordozott információk közvetítése a digitális eszközök felé (vagy azok felől) az analóg vagy a kevert jelű rendszereken keresztül lehetséges. Ezeket a jeleket manipulálni (erősíteni), átalakítani (analóg-digitális/digitális-analóg), és kondicionálni (szűrni, szabályozni), illetve digitális jelekkel keverni kell, hogy a kívánt funkcionális követelményeket megvalósíthassuk.
Kapcsolási-rajz szerkesztés
Az analóg-digitális átalakításkor minden elektronikának szüksége van tápellátásra, amit általában egy tápegység vagy egy vezérlő áramkör állít elő számára. A megfelelő jelminőség azonban megkívánja, hogy ezek stabil, jól szabályozott és megbízhatóan működő forrásból származzanak, ám ez nem minden esetben valósítható meg maradéktalanul.
A megkövetelt nagyobb hatékonyság, a magasabb teljesítménysűrűség, valamint a szigorú költség- és/vagy méretbeli megkötések folyamatos tervezői kihívásokat jelentenek. A kevert jelet és kevert jelű technológiát tartalmazó áramkörök, fejlesztések kihívásai, például a viselkedés ellenőrzése, a lehetséges tervváltozatok vizsgálata vagy az alkatrész-optimalizálás olyan szimulációs és analízis környezetet igényelnek, mely képes pontosan ábrázolni mind az elektronikai, mind az elektromechanikus, mind a mechanikai alkotóelemek szerepét a végtermék paramétereinek meghatározásában.
Az amplitudó és fázistolás frekvenciamenetésnek szimulációja
PADS AMS Design
A Mentor Graphics e kihívásokra válaszolva fejlesztette ki – a PADS Product Creation Platform részeként – a teljesen új PADS AMS Design Suite csomagot. Egyedülálló tervezési és szimulációs eszközei könnyebbé és gyorsabbá teszik az analóg és kevert jelű fejlesztési feladatok elvégzését. Integrált fejlesztői környezete kapcsolásirajz-szerkesztő (DxDesigner), szabálykezelő (CES), topológiavizsgáló (LineSim®), áramköri szimulációs (AMS), variáns (Variant Manager), továbbá alkatrészkezelő (Databook) és dokumentációs funkciókat tartalmaz.
A DxDesigner-projekt navigátorával könnyedén kezeli és szimulálja akár az egylapos, akár a hierarchikusan felépített, komplex áramköröket, segítve az áramköri viselkedés felderítését az analóg, a kevert jelű és a digitális elektronikák együttműködése esetén is. Alkatrészkezelője Access®-, Excel®- vagy SQL-kapcsolaton keresztül elérhető, ODBC-alapú központi alkatrészkönyvtárral segíti az alkatrészek optimalizálását, mely automatikus anyagjegyzék (Bill of Materials – BOM) generálásra képes, miközben kézben tartja a különböző variánsok kezelését. Szabálykezelő környezete táblázatos formában, hierarchikusan felépítve mutatja a szabályok és kényszerek egymásra épülését, speciálisan kezelve a nagysebességű és/vagy differenciális jeleket, akár még a DDRx-alapú áramkörök fejlesztéséhez is.
Késleltetővonal-szimuláció
A PADS AMS szimulációs képességei VHDL-AMS- és SPICE-alapokra épülnek, ezek egy szimuláción belül, együttműködve is használhatók, kiegészítve az elektromechanikus elemek modellezésének lehetőségével. Az alapvető áramköri viselkedési vizsgálatokon túl képes a szimulációra többszörös paraméterváltozás esetén is, valamint érzékenység-, worst case- és Monte Carlo-analízisek is futtathatók. Ezáltal a tervezés során, annak korai szakaszában megállapítható, hogy mely paraméter változása befolyásolja leginkább az áramköri viselkedést, az alkatrészek tűrései mennyire befolyásolják a működést. Ezzel elérhető, hogy ne használjunk fel a szükségesnél pontosabb (és költségesebb) alkatrészeket, és a gyárthatóság szempontjait is figyelembe vehessük. A digitális oldal támogatására a beépített nagysebességű (IBIS-modelleken alapuló) szimuláció segíti a tervezés korai fázisában kézben tartani a maximális jelminőséget, alkatrészértékek ajánlásával segíti a lezárások illesztését, és támogatja a huzalozási szabályok meghatározását, beleértve akár a NyÁK rétegfelépítésére tett javaslatokat is.
A PADS AMS a felhőben
Minden PADS-felhasználó számára díjmentesen elérhető a PADS AMS Design felhőalapú változata. Az online felületen lehetséges az áramkörtervezés, a szimuláció és méretezés, valamint megoszthatók az elkészült tervek és modellek. Lehetőség van továbbá az PADS-ben készült kapcsolási rajzok közvetlen importálására és korlátlan számú privát projekt készítésére.
Erősítőt és hangszórót tartalmazó „vegyes”, elektronikus és mechanikus rendszer szimulációja
Összegzés