Témakör:
Aktív tűzvédelmi funkciókkal bővített épületfelügyeleti rendszerek Saia PLC-vel
Megjelent: 2019. május 21.
Közel tíz évvel ezelőtt kezdte meg a szolgálatát az első PCD vezérlőegységünk a tűzbiztonságban. Azóta számos változás történt mind jogszabályi szinten, mind az alkalmazható PLC-k területén, amelyekről rövid áttekintést szeretnénk adni…
Az épületautomatizálás tárgyalásakor mindig nagyobb figyelmet kap az épület üzemszerű működését kiszolgáló automatika, mint a vészhelyzeteket, és ezáltal a személy- és vagyonbiztonságot szolgáló vezérlőegységek és felügyeleti funkciók. Holott a veszélyhelyzet is egyike az épület lehetséges „üzemmódjainak”, amire az automatikának fel kell készülni, és hasznos támogatást kell nyújtani a helyzet megoldásához.
Aktív tűzvédelmi funkciók
A szakirodalom szerint az aktív tűzvédelem egyrészt érzékeli a tűz keletkezését, másrészt (fél)automatikusan saját vagy külső érzékelők jelzésének hatására oltani kezdi a tüzet. Osztályozásuk is az utóbbi jellemzőjükből adódik, hiszen oltóanyaguktól függően csoportosíthatjuk őket:
-
Vízzel oltók (sprinkler rendszerek, vízköd rendszerek);
-
habbal oltók (habsprinklerek, habbal való feltöltés);
-
gázzal oltó rendszerek;
-
aeroszolos oltók;
-
paneloltók, stb.
Felmerül tehát a kérdés, hogy a fentiek fényében a PLC, mint aktív tűzvédelmi eszköz, hogyan tudja megállni a helyét az ismert tűzvédelmi eszközök között. A minősített PLC jellemzően a nagy, közösségi épületekben (pl.: irodaházak, repülőterek, szállodák, bevásárlóközpontok…) a kommunikáció segítségével látja el a feladatát – a tűztabló és a terepi eszközök közötti több kilométernyi speciális tűzálló kábelhalmazt hivatott felváltani sokkal kevesebb kommunikációs kábelre. Ahogy az első ábrán is látszik, az aktív tűzvédelmet ellátó Saia PLC-k soros kommunikációs vonalon kommunikálnak egymással, illetve a központi (tűztablóban helyet kapó) PLC-vel.
1. ábra Az aktív tűzvédelmi funkcióval bővített épületfelügyeleti rendszerek egyik megvalósítási lehetősége
Tűzvédelmi funkciók a tűzbiztonságban alkalmazott vezérlőegységek esetében (1. ábra):
Hő és füst elleni védelem: a nagy közösségi épületek esetében, ahol egy időben sok ember tartózkodik nagyon fontos a biztonságos kiürítés megoldása tűz esetén is. Fontos, hogy a tűz által még nem érintett területekről gyorsan és hatékonyan kerüljön eltávolításra a menekülést, kiürítést zavaró füst és forró levegő. Ezt számos füstmentesítő ajtóval vagy ablakkal, illetve megfelelő nagy teljesítményű füstmentesítő, elszívóventilátorokkal valósítják meg, amelyek a terepi „tüzes” PCD-khez kerülnek bekötésre.
Vészvilágítás biztosítása: a hő- és füstmentesítő rendszerek mellett a megfelelő világítás biztosítása is fontos a kiürítéshez, amelyre speciális vészvilágítási rendszereket telepítenek. Ezek aktiválása jellemzően automatikus, de sokszor igényként merül fel a manuális beavatkozási lehetőség biztosítása is.
Távvezérelt feszültségmentesítés: az oltási területen lévő, működő villamos berendezéseket, szekrényeket megfelelő módon feszültségmentesíteni kell a tűzoltók és a tűzoltás biztonsága érdekében.
2. ábra A PCD3.M5340-es TMT-je
Változó jogszabályi környezet
Cégünk 2010 nyarán fordult az ÉMI-hez (Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft.), hogy Tűzvédelmi Megfelelőségi Tanúsítvány (TMT) igazolja a PCD3 termékcsalád megfelelőségét az „aktív tűzvédelmi vezérlőeszköz” funkció ellátására. Partnereink számos rendszert telepítettek ennek megfelelően, hiszen a PLC beépítése mellé „csak” egy tanúsítványt (2. ábra) kellett az átadási dokumentációhoz csatolni, illetve átadáskor az illetékes tűzoltónak bemutatni. Öt év eltelte után, amikor a megújítást kértük, szembesülnünk kellett a jogszabályi változással: a korábbiaktól eltérően már nem csak a termék vizsgálatát végzi az ÉMI, hanem a gyártót és a gyártási rendszerét is tanúsítja. A 305/2011/EU rendelet, valamint a 275/2013 (VII.16.) Korm. rendelet szerint a tűzvédelmi rendszerek az 1. rendszerbe tartoznak, amelynek értelmében a lenti táblázat szerint:
-
A gyártó végzi: az üzemi gyártásellenőrzést – a gyárban vett mintákon végzett vizsgálatokkal, meghatározott vizsgálati terv szerint;
-
az ÉMI, mint bejelentett terméktanúsító szerv, a termék teljesítményállandósági tanúsítványát (TÁT) a termék típusvizsgálata, valamint a gyártóüzem és gyártásellenőrzés alapvizsgálata alapján adja ki;
-
ezt követően az ÉMI évente folyamatos gyártásfelügyeletet végez.
-
A gyártó az építési termék alapvető jellemzői alapján adja ki a teljesítménynyilatkozatot.
A Nemzeti Műszaki Értékelést követően a hatályos jogszabályoknak köszönhetően 2017-től már nemcsak a PCD3.M5340-es vezérlőegység, hanem a PCD1/2/3/7 termékcsaládok tagjai is alkalmazhatók tűzbiztonsági feladatokra.
3. ábra Az oktatási anyag részlete
Az átfogó ellenőrzés menete
2015-ben válaszút előtt álltunk: vagy a késztermék megoldási irányába indulunk el vagy szigorú eljárásrend mellett meghagyjuk a Saia rendszerek szabadon programozhatóságát és széles körű alkalmazhatóságát.
Az előbbi esetben kész terméket bocsátunk piacra – ennek köszönhetően csak az általunk meghatározott adatpontszámú konfigurációk állnak partnereink rendelkezésére, az elosztószekrénybe szerelve és felprogramozva. Az utóbbi esetben továbbra is a Saia vezérlőegységek erősségére támaszkodva rugalmas kialakítású hardver, szabadon programozható és felhasználói (akár kivitelezői, akár üzemeltetői) igényekhez (pl: kommunikációs csatorna, adattárolás, web-es vagy SCADA megjelenítés terén) igazítható rendszer építhető ki. Ez természetesen magával vonja a nagyobb figyelmet gyártói, kivitelezői és üzemeltetői oldalról is.
Az ellenőrzés a tervezési szakaszban megkezdődik, hiszen – a saját eljárásrendünk szerint – aktív tűzvédelmi funkciókkal bővített épületfelügyeleti rendszert Saia PLC-vel csak érvényes bizonyítvánnyal rendelkező tervező készíthet. Évente több alkalommal tartunk képzést, amelynek keretében az általános hardver-szoftver tudnivalók mellett a speciális elvárások és követelmények ismertetése kap szerepet (3. ábra). Az oktatás végén írásbeli vizsgát tesznek a résztvevők (tervező, villanyszerelő, programozó, műszaki ellenőr, projektvezető, üzemeltető), amelyről egy évig érvényes bizonyítványt kapnak.
4. ábra Irodaházi PLC-konfiguráció szállításra készen
A tervrajzon szereplő hardverkonfiguráció alapján a Svájcból beérkezett hardverelemekből fényképes jegyzőkönyv készítése mellett épül fel a tényleges hardverkonfiguráció (4. ábra). A szekrénybe szerelést, valamint a működtető program elkészítését is figyelemmel kísérjük, hiszen ezek is elengedhetetlenek a végső audithoz, illetve a Teljesítmény Állandósági Tanúsítvány (TÁT) kiadásához. A végellenőrzéssel és a rendszer átadásával sem kerül ki a figyelmünk alól a rendszer, hiszen kötelező karbantartási auditokra (5. ábra) kerül sor maximum féléves ciklusidővel.
5. ábra Egy szegedi PCD Diagnostic File részlete
Gyakorlati előnyök
Az első olvasatra túlbonyolítottnak tűnő ellenőrzési rendszer lényege az osztott felelősség, amely nemcsak védi a résztvevőket, hanem az érdekeiket is szolgálja. Az előbbire remélhetőleg nem kerül sor, hiszen ahhoz vagyoni- és/vagy személyi sérüléssel járó káresemény szükséges. De ebben az esetben is egy zárt, visszakövethető, fényképekkel és programdiagnosztikai fájllal dokumentált felügyeleti rendszerről beszélünk, amelyről gyorsan kideríthető, hogy sérült-e az utolsó audit óta, vagyis könnyen azonosíthatóvá válik a „károkozó”. Az utóbbi is a károkozáshoz köthető, hiszen nemegyszer hallunk átadott elosztószekrényekről, amikben átkötések, kikötések történnek „maguktól” – jellemzően szabálytalanul. A programozói szabotázs sem ismeretlen fogalom, hiszen többször hallani rendszerleállásról fizetési gondok esetén vagy épp elbocsátás után. Sajnos a jogtalan szoftverhasználat is egyre gyakoribb probléma napjainkban. Többször találkoztunk mi is olyan programmal, amelynek készítője a munkahelyi programozószoftverrel készített magánmunkákat.
Mivel a működtető szoftverről kétféle nyilvántartás is készül – (Softwer Diagnostic File (5. ábra), Online Configurator (6. ábra)), amelyekben többek között szerepel a programozó szoftver tulajdonosa, a programozó, valamint a PLC fizikai címe, továbbá a legutolsó programletöltés időpontja – könnyen azonosíthatóvá válnak az esetleges anomáliák, eltérések.
6. ábra Irodaház tűztabló PCD2-esének Online Configurator képe
Szerző: Dudás Anita – SB-Controls Kft.
SB-Controls Kft.
2038 Sóskút, Ipari Park 3508/64 Hrsz.
Tel: +36 23 501 170
Fax: + 36 23 501 180
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
www.sb-controls.hu
www.saia-pcd.com