A kapcsolóüzemű tápegységek decentralizálása mint trend és lehetőség az automatizálásban
Megjelent: 2022. június 03.
Egyre több berendezés üzemeltetője fordul a decentralizált tápegységek felé – ezek olyan egyértelmű előnyöket kínálnak, mint a gyorsabb telepítés, az IO-Link-alapú átfogó diagnosztika és a sokkal kisebb helyigény a vezérlőszekrényben, valamint alacsonyabb hűtési követelmények. Nagyobb teljesítmény, miniatürizálás és hűtési követelmények – ezek eddig a villamosmérnöki szakmában klasszikus konfliktustényezők voltak, amelyeket most az okosmegoldásoknak köszönhetően sikerült feloldani.
A múltban a nagy méretű vezérlőszekrények uralkodtak az ipari alkalmazásokban. Számos alkatrész és funkció talált bennük otthonra. Ma már azonban nem ez az egyetlen lehetőség, mivel az elmúlt évtizedben a gépgyártók és a termelő vállalatok körében egyre nagyobb lett a vágy a nagyobb rugalmasság és a nagyobb hatékonyság iránt. Hamar világossá vált, hogy a kulcsfontosságú alkatrészek modularizálásában és decentralizálásában óriási optimalizálási potenciál rejlik. A gépek és rendszerek kisebb, moduláris funkcionális egységekre való felosztásával számos vezérlőszekrény-elem közelebb kerül a folyamathoz – sőt annak kellős közepébe, nem csak mellé. A decentralizált egységek azt is jelentik, hogy moduláris alrendszerekként külön-külön beszerelhetők, tesztelhetők és működtethetők. Ez számos folyamatot megkönnyít, például az üzembe helyezést és a karbantartást.
Ez a koncepció lehetővé teszi a későbbi bővítéseket, utólagos felszerelést, esetleges költözést vagy frissítéseket is anélkül, hogy az alkalmazás általános koncepcióját nagy költséggel és erőfeszítéssel meg kellene változtatni. Mindez alapvetően minden alkatrészre vonatkozik, így a kapcsolóüzemű tápegységekre is. Míg korábban szinte kizárólag a vezérlőszekrényben voltak megtalálhatók, most a tápegység a vezérlés mellől a gép környezetébe helyezhető át. Ez a hálózati veszteségek szempontjából szinte kínálkozik is, mert minél közelebb van az áramellátás a terhelési ponthoz, azaz a fogyasztóhoz, annál kisebbek a veszteségek.
1. ábra A logisztikai központokban a decentrális tápegységeket mindenhol használják, a kamerás alkalmazásoktól a görgős hajtásokig
Időközben az IP67 védettségi osztály (víz- és porálló) az IO-rendszereknél bevett gyakorlattá vált. Kézenfekvőnek tűnik tehát, hogy az ehhez kapcsolódó előnyöket átvigyük az ipari tápegységek területére, és a legjobb esetben néhány speciális funkcióval egészítsük ki. A hálózati feszültség egyenfeszültséggé alakítása csak közvetlenül a fogyasztónál történhet az energiaveszteségek minimalizálása érdekében. A nem felcserélhető csatlakozók akár 70 százalékkal csökkenthetik a telepítési időt a hagyományos tápegységekhez képest. Az integrált IO-Link kommunikációs szabvány széles körű diagnosztikai lehetőségeket biztosít. Végül, de nem utolsósorban az IP67-es kapcsolóüzemű tápegységek kompakt kialakítása akár 93 százalékos helytakarékosságot (térfogatot) eredményez. Ha az IP67-es kapcsoló tápegység rövidzárlat és túlterhelés elleni védelemmel is rendelkezik, akkor az IP20-as megoldáshoz képest nincs szükség további házra, szerelési anyagokra és költségekre. Röviden még valamit a költségekről: a kapcsolóüzemű tápegységgel és elektromos terhelésáramkör-vezérléssel ellátott termináldobozhoz képest egy IP67-es kapcsolóüzemű tápegység integrált terhelésáramkör-vezérléssel körülbelül 30 százalékkal kerül kevesebbe.
Jó meleg a vezérlőszekrényben
Mindenki tudja, hogy a tápegységek valósággal felforrósodnak. Ennek oka, hogy a működés közbeni veszteségeket hő formájában el kell vezetni. A vezérlőszekrények megnövekedett hőmérséklete azonban nem olyan jó dolog, mert teljesítménycsökkenést eredményez, és az alkatrészek idő előtti öregedését okozza – a vezérlőszekrények tervezésekor ezért át kell gondolni a hőelvezetést is. A decentrális energiaellátási megoldásokkal ez többé nem jelent problémát. A felgyülemlett hő fő problémája a burkolat hiánya miatt nem áll fenn, és általában nincs szükség deratingre. Mivel a tápegység a házon kívül van, a hő könnyebben elvezethető, ugyanakkor kisebb és olcsóbb vezérlőszekrényt lehet használni a PLC, a meghajtók és más vezérlőszekrény-elemek számára. További pozitív mellékhatás az alacsonyabb hűtési igény, valamint a hosszabb élettartam és az alacsonyabb üzemeltetési költségek (pl. a légkondicionáló egységek villamosenergia-költségei). Különösen nyáron, amikor a nem légkondicionált alkalmazásokban a forró hőmérséklet a tápegységek kényszerű leállásához vezethet, a széles hőmérséklet-tartományban működő decentrális tápegységek maximális rendelkezésre állást biztosítanak.
Tápegység a felhasználónak – jól vagyok
A beépített IO-Link interfészek széles körű és átlátható kommunikációt tesznek lehetővé a tápegységekben a vezérlőrendszerhez való csatlakozáshoz – egy tipikus példa hibridizációra. Ily módon a tápegység IO-Link eszközként kommunikálhat egy magasabb szintű IO-Link masterrel diagnosztikai és karbantartási célokra, paraméterezésre, valamint a csatornák deaktiválására és újraaktiválására. Rendelkezik megelőző karbantartási funkciókkal, és különböző diagnosztikai információk segítségével pontos tájékoztatást nyújt a készülék állapotáról. Például, ha a várható maximális élettartam hamarosan elérkezik, a készülék üzenetet küld, és a következő karbantartási ciklus során kicserélhető – ezáltal elkerülhetők a nem tervezett és költséges leállások.
A további információk, mint például a bekapcsolási folyamatok, a belső biztosíték kioldása vagy az áramértékek az IO-Link interfészen keresztül valós időben kiadhatók, és megfelelő szoftverrel kiértékelhetők – ezáltal az IO-Link kommunikációs szabványt használó tápegységek az Ipar 4.0 fontos építőelemévé válnak.
2. ábra A hibrid tápegységek több funkciót kínálnak egy berendezésben: tápellátást, terhelésáramkör-felügyeletet és kommunikációt