Témakör:
A fejlesztők már az 5G útjait keresik
Megjelent: 2016. október 07.
A Keysight szakmai szemináriuma
A mai okostelefonok egy része még 3G-technológiával „botorkál” az interneten. A szolgáltatóknak még sokat kell dolgozniuk, hogy az előfizetők túlnyomó része élvezhesse a 4G nagyobb letöltési sebességét és kisebb latenciaidejét. A fejlesztők azonban már előbbre néznek: az ötödik generáció lehetőségeit kutatják. Ez az útkeresés nem lenne lehetséges olyan műszerkínálat nélkül, amellyel a különféle megvalósítási elgondolások gyakorlati használhatósága tesztelhető.
A H TEST Hungary Kft. mint a Keysight Technologies termékeinek kizárólagos magyarországi forgalmazója szeptember 21-én a BME egyik előadótermében szemináriumot tartott a vezetékmentes kommunikációs szolgáltatások iránt érdeklődő szakembereknek. A rendezvény tárgya egy ma még nem is létező technológia, a mobilkommunikáció ötödik generációja, az 5G fejlesztésének állapota, valamint azok a műszerek, amelyekkel az új generációs átviteli módszerek kísérletei elvégezhetők, az egyes feltevések „életrevalósága” igazolható vagy cáfolható. Azt állítottuk: az 5G még nem létezik – de ezt azzal kell kiegészítenünk, hogy ugyanakkor nem is a mobilkommunikáció „ködös távlatokba vesző” elképzelése, hanem nagyon is kiszámíthatóan belépő új technológia, amely a ma aktív generáció számára néhány év múlva mindennapi eszközként lesz elérhető. Érdemes tehát áttekinteni az 5G-vel kapcsolatos igényeket, ismereteket és elképzeléseket Hervé Oudin, a Keysight Technologies meghívott szakemberének előadása nyomán.
Az 5G víziója és követelményei
Az 5G képességei teljesen „felforgatják” mindazokat az elképzeléseinket, amelyekkel eddig a mobilkommunikációval kapcsolatban rendelkeztünk. Ez a technológia minden eddiginél jobban beleszövődik majd a gazdaság reálfolyamataiba, számos új szereplőt von be a kommunikációba a cégek egymással és a fogyasztóikkal tartott kapcsolatainak hatékonyabbá tételével. Az 5G új architektúrája és hálózati hozzáférést biztosító technikái egy sokkal gazdagabb mobil ökoszisztémát jeleznek előre az IoT-alkalmazásokon, a személyi és háztartási, nyilvános és biztonsági szolgáltatásokon, a közlekedésen és nem utolsósorban az ipari termeléssel közvetlenül összefüggő területeken. Az 5G specifikációját fontos társadalmi igények figyelembevételével kell megfogalmazni: 1000-szeres növekedést a területegységre vonatkoztatott mobil adatforgalomban (10 Tbit/s/km2 nagyságrendben) és a csatlakoztatott végkészülékek számában (106 darab végpont/km2). Százszoros növekedést a végpontok kívánt adat-csúcssebességében (10 Gb/s), a 2010-es szintű energiafogyasztás tizedére csökkenését, 5 ms latenciaidőt a hagyományosabb internethasználatban, és 1 ms-os latenciát a járművek közötti kommunikációban.
Az 5G fejlesztését olyan nemzetközi támogatás kíséri, mint az EU Horizon 2020 programjának részeként működő 5G Public-Private-Partnership (5G PPP). Az NGMN-projekt elsősorban a szolgáltatók iránti követelményeket fogalmazza meg – jelentős szerepe volt a mára „mainstream” globális mobiltechnológia, az LTE sikerében is. Néhány új fogalom rövidítésének elterjedésére is számíthatunk a jövőben:
-
eMBB – Enhanced Mobile Broadband (kiterjesztett mobil sávszélesség): 10…20 Gb/s csúcsteljesítmény, 50 Mb/s akármikor, hacsak szükséges, 10 000-szeres forgalom, akár 500 km/h-val mozgó járműveken is működjön, egyszázadnyi energiafelhasználással.
-
mMTC – Massive Machine Type Communication (tömeges gépi kommunikáció): 2×105 km2 eszközsűrűség, nagy hatótávolság, alacsony adatsebesség (1…100 kb/s), rendkívül olcsó gép–gép kommunikáció, 10 év elemélettartam, aszinkron hozzáférés.
-
UR/LL – Ultra Reliability, Low Latency (rendkívüli megbízhatóság, kis latenciaidő): 1…5 ms latenciaidő, 99,9999% rendelkezésre állás, kicsi/közepes adatsebesség (50 kb/s…10 Mb/s).
Az 5G kétféle megvalósítási stratégiát egyesít:
-
Evolúció: a létező technológiák (<6 GHz) továbbfejlesztése (új hullámformák és rádióhozzáférési technikák (Radio Access Technology – RAT) használatba vétele, új <6 GHz-es sávok bevonása, nagy sűrűségű (kiscellás) hálózatok és WLAN-hozzáférési pontok alkalmazása, az LTE továbbfejlesztése (LTE Advanced Pro).
-
Revolúció: a cm-es és mm-es hullámhossztartomány használatba vétele, tömeges párhuzamosítás, új hullámformák és új RAT, sávon belüli teljes duplex átvitel, központosított és szoftvervezérelt hálózati architektúrák (visszafelé kompatibilisen a létező technológiákkal).