Skip to main content

Thunderbolt

Megjelent: 2012. december 17.

thunderbolt_01David Pike - RS Components

Egyre nagyobb igény mutatkozik a gyorsabb és sokoldalúbb I/O-eszközök, továbbá az egyre nagyobb sávszélesség iránt, amelyekkel gyorsabb kapcsolat hozható létre az egyre szélesebb körben elterjedt számítástechnikai eszközök, perifériák, okos eszközök, valamint a nagy és egyre olcsóbb tárolók között. Most, többéves egyeduralom után, az USB (Universal Serial Bus) interfész végre egy komolyabb kihívóra talált a „Thunderbolt” formájában.

 

 

A nagysebességű  I/O-eszközök  új szabványa

Az USB-interfész olyan csatlakozó, amely ma szinte minden számítógépben jelen van. Általa csatlakoztathatók az egyes perifériák és mobil eszközök (digitális fényképezőgépek vagy hordozható zenelejátszók). Alacsony költségekkel kétirányú kommunikációt valósít meg. 1994-ből származik, amikor hét vezető vállalat (Compaq, DEC, IBM, Intel, Microsoft, NEC, Nortel) elkezdte kifejleszteni abból a célból, hogy a külső eszközöket sokkal könynyebben lehessen a PC-khez csatlakoztatni. Ez a csatlakozó leváltotta a számítógépeken jelen lévő különböző csatlakozókat, és jelentősen egyszerűsítette a szoftverek konfigurációját mind az eszközök kommunikációja, mind pedig a csatlakoztatása terén.


USB 2.0  és 3.0

Jelenleg az USB 2.0 (Hi-Speed USB) több mint 10 milliárd eszközben található meg világszerte, és ez a szám további két-három milliárddal növekszik minden évben. Azonban a következő generációs USB 3.0 (Super-Speed USB) interfész, amelynek specifikációja 2008 második felében készült el, és amely visszafelé is kompatibilis az USB 2.0-val, még nem érte el azt a piaci szintet, mint a korábbi verziója.
Most az USB 3.0 mellé megérkezett a Thunderbolt, amelyet olyan ipari óriások támogatnak, mint az Apple és az Intel. Ahelyett, hogy az USB jelentős versenytársaként jelenne meg a piacon, nagyon valószínű, hogy a két szabvány egymás mellett él majd tovább. Az Intel a Thunderboltot az USB-protokoll (amelynek a fejlesztésében maga az Intel is részt vett) kiegészítéseként alkalmazza, amely olyan eszközök igényeinek is megfelel, amelyek működéséhez nagyobb teljesítmény szükséges.


Gyorsabb,  erősebb  és vékonyabb

Az   USB   2.0   adatátviteli   sebessége  480 Mbit/s, míg az USB 3.0 nagyjából tízszer nagyobb sebességet, 4,7 Gbit/s-ot szolgáltat. Ezzel szemben az új jövevény – a Thunderbolt – még ennél is nagyobb átviteli sebességet garantál, 10 Gbit/s-ot. Ez azt jelenti, hogy egy 25 GB-os, nagy felbontású videofilmet kb. 30 másodperc alatt lehet átmásolni, szemben az USB 3.0 számára szükséges 60…75 másodperccel. A Thunderbolt olyan eszközöket támogathat, amelyek esetében szükség lehet a gyorsabb I/O-kapcsolatra, például: nagysebességű tároló eszközök (RAID), nagy felbontású képrögzítők és kijelzők, vagy PCI Express (PCIe) bővítőegységek laptopokhoz.
A nagysebességű adatátvitelen kívül a Thunderbolt 10 W-os tápellátást is biztosít, amely nagyjából duplája az USB 3.0 lehetőségeinek. Az új szabvány vékonyabb és kisebb csatlakozó, mint az USB, fizikailag és elektronikus elrendezés szempontjából is az Apple Mini-DisplayPort csatlakozójára épül, ezért kiválóan alkalmazható olyan eszközökben, mint az ultravékony laptopok, netbookok és táblagépek.


Csatlakozó, kábel és vezérlő

A Thunderbolt egy rézalapú, soros adatkapcsolati interfész. A specifikáció két protokollt ötvöz: a PCI Express-t (PCIe) és a DisplayPort-ot, amely azt jelenti, hogy egy kábelen keresztül küldhetők egy időben kétirányú adatés képjelek. Egy Thunderbolt-csatlakozó támogatja a hub-okat, összesen hét eszközt, két megjelenítőt, támogatja a DisplayPort HD-kijelzőket 2560×1440 pixeles felbontásig, ezenfelül támogathat akár nyolc HD-Audio csatornát is.
A Thunderbolt-csatlakozó öt vezetékkel van felszerelve, amelyek közül egy a vezérlést hajtja végre, a másik két vezetékpár a kimenet és bemenet, amelyek minden esetben teljes duplex, kétirányú csatornákat jelentenek. A Thunderbolt „aktív vezetékek” csatlakozójában csipek is találhatók. A vezérlők a hoszt és a periféria oldalon tömörítik a két protokollból származó adatokat az átvitel előtt, és kicsomagolják őket a célállomáson, ezáltal teszik lehetővé több eszköz párhuzamos támogatását. Ez a rendszer képes arra, hogy a meglévő DisplayPort eszközökkel visszafelé is kompatibilis legyen. Funkcióvesztés nélkül támogatja a Mini-DisplayPort adaptereket a DVI-, dual-link DVI-, HDMIés VGA-szabványokhoz.


Piaci potenciál

Jelenleg az Apple az egyetlen olyan vállalat, amely Thunderbolttal szerelt számítógépeket forgalmaz, azonban a piaci jelenléte a fogyasztói és számítástechnikai eszközökben jelentős felhasználói elfogadottságot mutat. Az Apple a Thunderbolt-ot az USBportok mellé szereli a MacBook Air, MacBook Pro, iMac és Mac mini termékeiben. Számos gyártó jelezte azonban szándékát, hogy a közeljövőben Thunderbolttal szerelné fel termékeit. Ezek közé tartozik a Sony is, amely jelezte, hogy az új Vaio laptopokat már Thunderbolt csatlakozóval látja el, vagy olyan technológiát szerel az eszközökbe, amely kompatibilis ezzel a megoldással.

thunderbolt_02


Költségek és jövő

Mint minden esetben, az elterjedés kulcsszereplője ez esetben is a költség. Egy nagysebességű USB-kábel ára nagyjából 1,5 USD, a csipkészlet pedig kevesebb, mint 1 USD-be kerül, miközben a SuperSpeed USB-kábelért körülbelül 4,5 USD-t kérnek. A Thunderbolt kábelek ára jelenleg 50 USD körül mozog, tízszer többe kerülnek tehát a SuperSpeed USB-kábeleknél. A cikk megírásakor az Intel még nem tette közzé a Thunderboltvezérlők árát, de tervei szerint még ebben az évben olcsó csipkészletet dob piacra.
Természetesen a dolgok változhatnak – és általában gyorsabban, mint várnánk –, de jelenleg úgy tűnik, hogy még hosszú élet áll az USB 2.0 előtt. A Thunderbolt kétszer gyorsabb, mint az USB 3.0, és 20-szor gyorsabb, mint az USB 2.0. A kérdés azonban mégis az, hogy a
felhasználóknak tényleg szükségük van-e erre alkalmazásaikhoz? Bár a költségek még magasak, de talán ebben az esetben is bebizonyosodik a sokszor ismételt mondat, hogy csak addig kell várni, míg az árak csökkennek, utána már a nagyobb népszerűség automatikusan kialakul a felhasználók körében.



RS Components Magyarország

Tel.: +36 1 408 8371
Fax: +36 1 408 8372
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Web: www.rscomponents.hu