Skip to main content

Értékes hulladék

Megjelent: 2014. június 11.

turck 3A svéd Purac Puregas cég a biogázüzemek szakértője. Ezek a berendezések fermentált háztartási szemétből és más szerves hulladékból nagyon hatékonyan képesek metán és szén-dioxid keverékét – biogázt – előállítani. A Purac Pregas nemrég fejlesztette tovább a gázüzem karbantartási rendszerét egy olyan remote I/O-rendszerrel, amely mindenben megfelel a követelményeknek. A Turck excom-rendszere robbanásveszélyes környezetben is biztonságosan használható.

 

Zóna 1-es remote I/O-alkalmazás egy biogázüzemben

Szinte minden emberi tevékenység több-kevesebb hulladék keletkezésével jár. A szó azonban félrevezető: a legtöbb hulladék valójában értékes erőforrás. A fel nem használt mezőgazdasági termékek, a trágya, a szennyvíziszap, a háztartási és éttermi szennyvíz – mind a biogáz-előállítás kiváló nyersanyagai. A biogázt tiszta biometánná lehet átalakítani, amely magas hőértékű energiaforrásként üzemanyagként, vagy a vezetékes földgázhálózatba juttatva hasznosítható.
A szilárd szervesanyagok elbomlása közben nyers biogáz keletkezik, amely 50…70% metánt, 30…50% szén-dioxidot, nyomokban ként, nitrogént és oxigént tartalmaz.

 

turck 1

Az egész biogázüzem három modulból áll


A svéd Läckeby Water Group vízműtársaság Purac Puregas nevű vállalata biogázjavító üzemeket állít elő. A Purac Puregas gázüzemei a nyers biogázt dolgozzák fel gyakorlatilag tiszta biometánná. A cég által kidolgozott, CApure fantázianevű kémiai elnyelető eljárás segítségével az üzem eltávolítja a szén-dioxiodot és a kénhidrogént (H2S) a nyers gázkeverékből. Ez növeli a biogázüzem hatékonyságát és javítja a biológiai egyensúlyt. A rendszer garantálja, hogy a nyers gáz metántartalmának 99,9%-át kereskedelemben értékesíthető biometánná alakítja át. Ezt azok a termelők, akiknél nagy tömegű szerves hulladék keletkezik (például a települési vagy regionális szennyvízkezelő üzemek) hasznos megújuló energiaforrásként használhatják fel.
A Purac Puregas megtalálta a módját, hogyan lehet egy biogázüzem indulóköltségét csökkenteni egy moduláris megközelítés segítségével. Amikor egy felhasználó bővíteni akarja a biogázüzemét, rendszerint egy teljes második üzemet kell felépítenie saját vezérlőrendszerrel, általában az eredeti üzem minden lényeges elemének megkétszerezésével. A moduláris koncepcióval azonban a felhasználónak csak egyszer kell megfizetnie az „indulóköltségeket”. Ha később a bio­gázüzem bővítése válik szükségessé, csupán csak újabb fermen­tálótartályokat kell a régi üzem mellé telepítenie. Az új fermentáló­tartályokat a régi üzem részegységeire „fűzik fel”, és csatlakoztatják annak PLC-jét az üzem Profibus-rendszeréhez. Az új tartályokat konténerként lehet szállítani. Jelenleg a Purac Puregas az egyetlen olyan biogázüzem-gyártó vállalat, amely ilyen moduláris rendszert kínál.

 

turck 2

A kompresszortérben az excom fémszekrényének ablakán át a státusledek jelzése közvetlenül leolvasható

excom a kompresszortérben

Amikor a Purac Puregas Savsjo-ban a helyi energiacég részére biogázüzemet szállított, új, jobb megoldást keresett a biogázüzem erjesztőtartályainak remote-I/O-rendszeréhez. Minden üzem kompresszorterében egy zóna 1-es biztonságú remote I/O-rendszer gyűjti a veszélyes zónában a szenzorokból és más forrásokból eredő bemeneti jeleket. A korábban használt remote I/O nem működhetett közvetlenül a Zóna 1-es térben. Karbantartáskor a felhasználóknak le kellett állítani az üzemet, és gázmentesítenie kellett a kompresszorteret. Ez jelentős időt, pénzt és munkát emésztett fel – aminek gyakran csak olyan jelentéktelen oka volt, mint egy vezetékszakadás.  

Kényelmes karbantartás

A Turck bemutatta saját remote I/O-rendszerét, az excomot a Purac Puregas-nak. A korábban használt megoldással szemben ezt lehetséges volt közvetlenül a Zóna 1 besorolású térbe telepíteni. Ráadásul az excom állapotát jelző ledek jól láthatók annak a saválló acél szekrénynek az ablakán át, amelybe azt telepítették. A szennyvíz­feldolgozó üzem villamos karbantartóinak ez rendkívüli módon megkönnyítette a lehetséges problémák felismerését. Továbbá, szükség esetén a felhasználó „távoli támogatást” kaphat, ha felhívja a Purac Puregas vállalatot, és elmondja, milyen állapotot mutat a ledes státuskijelző, vagy milyen diagnosztikai üzenetet kapott a rendszertől.   
Legtöbb esetben a Turck vagy a Purac Puregas műszaki támogató munkatársai ennek alapján képesek meghatározni a hiba okát egyszerűen csak azzal, hogy megfelelően interpretálják a státuszjelzéseket – ellentétben a régebbi rendszerrel, amelynél a Purac Puregas támogatómérnökének a helyszínre kellett utaznia. Ma viszont egy telefonhívás helyettesíthet egy nagy távolságú szervizkiszállást, és ez rendkívül hatékony módja a problémamegoldásnak. Ha az üzemzavart egy hibás modul okozza, az excom lehetővé teszi, hogy üzem közben, leállás nélkül ki lehessen azt cserélni (hot swap). Eközben az üzem hatékonyan működhet tovább. Ez a lehetőség a régi remote I/O-rendszernél nem állt rendelkezésre. Mindemellett a Turck excom-rendszere semmivel sem kerül többe a régi remote I/O-rendszernél.  
Anders Rosengren, a Purac Puregas villamossági főmérnöke szerint az excom által kínált egyszerű karbantartási lehetőség d­öntő érv volt a régi rendszer leváltása mellett. „A jól látható ledes státusjelzés és a könnyű karbantartás volt a fő ok, amely miatt az excom mellett döntöttünk. Ezen kívül az excom még esztétkius megjelenésű is. Mi mindent megpróbálunk saválló acél burkolatba építeni. Az excom a maga saválló acél házával úgy simul a rendszerünkbe, mint a kesztyű a kézre.”

A BL67 ellenáll a svéd tél viszontagságainak

A projekt során a Purac Puregas más használható megoldásokat is talált a Turck termékkínálatában, amellyel a gázüzemük képességeit tovább bővíthették. Az üzem kültéri egységeinél, a CO2-elnyelető toronynál  egy terepbusz-rendszernek kell néhány szelepállás-visz­szajelzést a PLC-hez továbbítania Profibuson keresztül. A Turck moduláris terepbusz I/O-rendszere, a BL67 –40 °C-os környezeti hőmérsékleten is működőképes, tehát még a kemény svéd télben is alkalmas kültéri használatra. A Profibus ugyanazon a csomóponton csatlakozik a PLC-hez, mint az excom. A Turck SC12 típusú szegmenscsatolói gyújtószikramentes Profibus-csatlakozást tesznek lehetővé. A BL67 közvetlen kültéri elhelyezhetőségével a Purac Puregas megtakarította egy fűtött vezérlőszekrény felépítését, és ezzel – a költségek csökkentésén kívül – a rendszer energiahatékonyságának növekedéséhez is hozzájárult.

 

turck 3

Még a svéd tél ‑40 °C-os hőmérsékletén is működik a Turck BL67 I/O-rendszere


Egy másik BL67-állomás csatlakoztatja az úgynevezett CApure-térből származó digitális és analóg jeleket. A BL67 előnyei között különös fontosságú a moduláris felépítése. Ha az üzemet bővítik, és emiatt további szenzorokat és beavatkozókat építenek be, a rendszer könnyen befogadja ezeket is. Egy másik fontos előny a peri­fériák könnyű csatlakoztatása az előregyártott kábelkötegek és a gyári­lag felszerelt M12-csatlakozók segítségével. Nincs szükség a szokásos kábel-leszabási és sorkapocs-szerelési műveletekre, amely nemcsak időt takarít meg, de a biztonságot is fokozza. Egy szenzor gyakorlatilag másodpercek alatt cserélhető.

 

turck 4

A robbanásveszélyes CApure-térben a BL67 csatlakoztatja a szenzorokat a Profibusra

Összegzés

Ez a projekt világosan megmutatja, hogyan képes egy megoldásszállító megnyerni magának a felhasználót. Egyetlen sikeres termék bevezetésével további hasznos ajánlatokra nyílik lehetőség. Ma a Purac Puregas három automatizálási rétegében használ Turck-termékeket a szenzoroktól kezdve a szegmenscsatolókhoz való kapcsolódáson és a BL67-es terepbuszos remote I/O-megoldáson át az excomig.
A Purac Puregas szempontjából az excom-megoldás használata az exportprojekteknél is rendkívül kedvező. Legyen bár a gázüzem Németországban, Svájcban vagy más európai országban, a felhasználó szükség esetén egyetlen napon belül megkapja a Turck-cserealkatrészt. A jövőben pedig a cég a Turck DSU35 típusú induktív kettős érzékelőjét is használni kívánja, amelyekkel a forgó beavatkozókkal mozgatott szelepek állapotát lehet megbízhatóan érzékelni.

 

Szerző: Thomas Pettersson – körzeti értékesítési munkatárs –Turck Sweden

 

Turck Hungary Kft.
1117 Budapest, Infopark, Neumann János u. 1/E
Tel.: +36 1 477 0740, fax: +36 1 477 0741
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
www.turck.hu

Még több Turck

 

Címkék: biogáz | remote I/O | biomassza | Zóna 1