Témakör: Tervezés
A mai RF-tervezéshez szükséges, kiértékelőkártyán alapuló prototípusgyártás jelentős mértékű mérnöki időt és erőforrást igényel, és az eredmény még mindig nem biztos, hogy eléri azt a teljesítményt, amit az egyetlen kártyára épített végleges rendszer nyújt majd. Az RF-tervek X-Microwave moduláris rendszerrel történő prototipizálása drámaian csökkentheti az RF-jellánc teszteléséhez szükséges időt és erőforrásokat, mivel lehetővé teszi a tiszta, módosítható, közel PCB-alapú prototípusok építését és tesztelését 60 GHz-ig egyetlen délután alatt. Ez a cikk áttekintést nyújt az X-Microwave platformról és annak előnyeiről, valamint lépésről lépésre útmutatót ad a kezdéshez.
#917fa8
A cikk részletezi, hogy mit kell figyelembe venni a vegyes/kevert jelű nyomtatott áramköri lapok tervezésekor. Kitér az alkatrészek elhelyezésére, az áramköri lapok rétegezésére és a földelési megfontolásokra. A tárgyalt irányelvek gyakorlati megközelítést nyújtanak a vegyes jelű áramköri lapok elrendezésének tervezéséhez, és mindenféle háttérrel rendelkező mérnöknek segítséget nyújtanak.
Az ultrahang zajának és képminőségének optimalizálása
Ez a cikk röviden bemutatja az ultrahangos képalkotó rendszereket, és részletesen elemzi az ultrahangos energiamenedzsment tervezésének néhány kihívását és megoldását. Négy fő tervezési szempontot tárgyal: a rendszer zajszintjét, a kapcsolási zajt, az elektromágneses interferenciát (EMI) és a tápellátáshoz kapcsolódó ultrahang hőveszteségét. Bemutatja, hogy a Silent Switcher® μModul® és az alacsony zajszintű LDO-technológia hogyan segíthet megoldani a leggyakoribb problémákat, és javíthatja a rendszerzajt, valamint a képminőséget.
Könnyű azt gondolni, hogy a hálózatba kapcsolt világ kizárólag digitális.
A valóság azonban nem is állhatna távolabb az igazságtól. Minden olyan alkalmazás, amelynek működése valós környezeti adatokon alapul, analóg információkra támaszkodik.
Az alacsony késleltetésű, valós idejű akusztikai feldolgozás kulcsfontosságú tényező számos beágyazott feldolgozási alkalmazásban, többek között a hang előfeldolgozásában, a beszédfelismerésben és az aktív zajszűrésben. Mivel a valós idejű teljesítményre vonatkozó követelmények folyamatosan nőnek, ezen alkalmazási területeken a fejlesztőknek stratégiai gondolkodásmódot kell alkalmazniuk ahhoz, hogy megfeleljenek az igényeknek.
A gyártók folyamatosan az élvonalbeli teljesítményre törekednek, miközben próbálják egyensúlyba hozni az innovációt a jól bevált és robusztus megoldásokkal. A tervezőket nehéz feladat elé állítja a tervezés összetettségének, megbízhatóságának és költségeinek egyensúlyban tartása. Különösen az egyik alrendszer – az elektronikai védelem, jellegéből adódóan – visszautasítja az innovációt. Ezek a rendszerek védik az érzékeny és drága elektronikus eszközöket (FPGA-kat, ASIC-ket és mikroprocesszorokat), és nulla meghibásodási arányt igényelnek.
A szilícium-karbid (SiC) technológia vitathatatlan teljesítménye és lehetőségei ellenére sok tervező kezdetben óvatos a SiC modulok alkalmazásával az új projektek elindításánál. Senki sem szeret felesleges kockázatokat vállalni, ám a tervezési folyamat rávilágíthat a SiC-technológia előnyeire.
A több funkciót egy tokban egyesítő eszközök könnyebben elérhetővé teszik az innovatív félvezető technológiákat, ezzel rengeteg időt és költséget megtakarítva a fejlesztőknek.
Synergy: a Renesas válasza az IoT kihívásaira
Az elszigetelten működő „terepi” beágyazott alkalmazások kora lejárt, a kommunikáció problémája megkerülhetetlen. A választ az egyedi megoldások helyett sokan a „dolgok internetétől”, az IoT-tól várják, nem csak mert „trendi”, hanem szükségszerű is, ha egy gyakorlatilag bárhol, korlátlanul használható végtermék a célunk. A Renesas – több más félvezető-fejlesztő és -gyártó céghez hasonlóan – felismerte, hogy az alkalmazástervezőknek már nem elég ehhez néhány jó mikrovezérlő, hanem – válaszul az IoT-világ kihívásaira – azok minél teljesebb ökoszisztémáját kell ajánlani.
A Raspberry Pi-vel és az Arduinoval kezdődött az a folyamat, amely egész „mozgalmat” indított útjára a beágyazott elektronikában. Sokan felismerték az apró méret, a megfizethető ár és nem utolsósorban a nyílt forrású szellemi termékek és szakmai közösségek köré épülő ökoszisztéma vonzerejét, és gombamód szaporodnak a koncepciót hasznosító kezdeményezések. Ennek egy példáját, az AVNET „belépő szintű” MiniZed-jét már bemutattuk a Kártyaszámítógép extrával – 1 és Kártyaszámítógép, extrával – 2 cikkeinkben. És ha már a MiniZed is szerény külsejét meghazudtoló teljesítőképességet kínált, még inkább igaz ez a most terítékre kerülő Ultra96 fejlesztőeszközre.
Áprilisi lapszámunkban elkezdtük egy olyan demonstrációs eszköz bemutatását, amely ránézésre alig különbözik a manapság számos forrásból elérhető hobbi-kártyaszámítógépektől, mégis olyan tulajdonságokat hordoz, amelyekkel a felhasználó betekintést nyerhet a nagy teljesítményű jel- és adatfeldolgozásban és számos más területen is egyre szélesebb körben tért hódító FPGA-elemek világába is. Az első rész hardver-áttekintése után a szoftvervonatkozásokból adunk ízelítőt.
A kártyaszámítógépek korát éljük; az érdeklődő diákoktól a profikig sokan ismerik és használják a Raspberry PI- vagy az Arduino-család „apróságait”. Az EBV magyarországi irodája révén egy olyan eszközzel – valójában fejlesztőrendszerrel – ismerkedhettem meg, amely a kategória legjobbjaival is felveszi a versenyt, és még egy – ebben a műfajban eddig egyedülálló – többletszolgáltatással jelzi a további fejlődés lehetséges irányát.