Zabital-előállítás: AS-interfésszel és IO-Linkkel a jövőbe
A Danone egyik legnagyobb franciaországi termelőüzemének modernizálása során az ifm digitalizálási megoldásaira támaszkodik. A tejtermékpiac vezető gyártója, reagálva a növényi alapú italok iránti növekvő keresletre, az üzemet zabitalgyártásra állította át.
Thierry Pasquet, a Villecomtal-sur-Arrosban lévő Danone üzem igazgatója szerint az átállás fő motivációja a fogyasztói igények kielégítése és a vállalati fenntarthatósági célok elérése volt. „Vevőink 80 százaléka állítja, hogy táplálkozásában szeretne átállni az állati fehérjékről a növényi eredetűekre” – nyilatkozta Pasquet. Emellett a Danone célja, hogy 80%-kal csökkentse CO2-kibocsátását és vízfogyasztását. Az üzem modernizációjára közel 50 millió eurót fektettek be, alkalmazva a legmodernebb technológiákat.
A tárolótartályoktól a csővezetékekig és CIP-berendezésekig minden berendezést átállítottak tejről zabra tizenkét hónap alatt. Sébastien Peres, az üzem automatizálásáért felelős szakembere elmondta, hogy minden régi berendezést leszereltek és újraépítettek, beleértve az automatizálási technikát is. Az ifm már húsz éve a Danone partnere Villecomtal-sur-Arrosban, így az automatizálási projekt során is őket választották.
Az OT és az IT közötti interfész. A vezérlőszekrény AS-i tápegységet, biztonságos AS-i kimeneti modulokat és AS-i Ethernet/IP gateway-eket tartalmaz
A Boccard integrátor támogatásával Peres csapata két automatizálási technológiára helyezte a hangsúlyt: az AS-interfészre (AS-i) és az IO-Linkre. Az AS-i egyszerű vezetékezést biztosít, nagy távolságokra is rugalmasan csatlakoztathatók az érzékelők. A biztonsági rendszerek is AS-i-alapúak, felügyelve a termelési folyamatok hozzáférési pontjainak zártságát. Az AS-i jellemzője a sárga, kéteres szalagkábel, amely akár 1000 méteres távolságot is áthidalhat. Az érzékelők és aktuátorok egyszerűen csatlakoztathatók bármelyik ponton a szalagkábelhez. Az AS-i technológia további előnye az IO-Linkkel való integráció, amely lehetővé teszi az érzékelők digitális jeleinek csoportosítását és továbbítását.
Az IO-Link technológia révén a Danone létesítménye hatékonyabb működésre váltott. Az IO-Link érzékelők számos diagnosztikai lehetőséget kínálnak, amelyek hozzájárulnak a folyamatok átláthatóságához. Az érzékelők további adatokkal is szolgálnak, mint például hőmérséklet és áramlási mennyiség. A szabványosított M12 csatlakozókkal egyszerű vezetékezést biztosítanak.
Központi folyamatfelügyelet: A digitális AS-i és IO-Link kommunikáció révén a teljes folyamat központilag felügyelhető
Az IO-Link masterek lehetővé teszik az érzékelők paramétereinek elmentését, ami leegyszerűsíti az érzékelők cseréjét, így a meghibásodott érzékelő cseréjét nem szakképzett munkatársak is elvégezhetik, tehermentesítve ezzel a szakembereket.
A Danone a Boccard és az ifm szakértelmére támaszkodva határozta meg az érzékelők kiválasztásának szabványait. A kapcsolószekrénybe beépített AS-i áramellátás, biztonsági AS-i kimeneti modulok és AS-i ethernet/IP gatewayek biztosítják a megfelelő működést.
Az LDL200 vezetőképesség-érzékelő biztosítja a CIP-folyamat helyes és hatékony végrehajtását (D06)
Az átállás sikeresen lezárult, és a zabalapú italok gyártása megkezdődött. A digitalizálás révén minden folyamat valós időben felügyelhető, lehetővé téve a gyors reakciót az eltérésekre. „Összességében nagyon elégedettek vagyunk a digitalizálási projekt megvalósításával” – mondta Peres.
A Danone élelmiszeripari konszern frisstej- és növényi alapú termékeket, ásványvizeket és speciális élelmiszereket gyárt és értékesít nemzetközi szinten. A vállalatot 1919-ben alapították Barcelonában, és ma több mint 100 000 alkalmazottal és 190 gyártóüzemmel rendelkezik világszerte.
Az ifm és a Danone hosszú távú együttműködése biztosította a sikeres átállást és modernizációt. Az „ifm – close to you” szlogen az ügyfelekhez való közelséget hangsúlyozza, amely ebben a projektben is megmutatkozott.
ifm electronic Kft.
9028 Győr, Szent Imre út 59.
Tel.: + 36 96 518 397
E-mail:
www.ifm.com