Új reaktortechnológia: rövidebb élettartamú hasadási termékek
Megjelent: 2017. november 29.
Japán kutatók az eddiginél hatékonyabb módot találtak az atomreaktorokban keletkező radioaktív hulladékok kezelésére. Ennek lényege, hogy a radioaktív anyagot rövidebb élettartamú hasadási termékekké alakítják át azáltal, hogy egy kicsi és gyors reaktor magjának perifériáján keletkező többlet-neutronokat gyorsabban nyeletik el, mint ahogy azok keletkeznek. Az eredmény: a jövő generációknak kevesebb gondot okozó nukleáris hulladék. Cikkünk a kutatást ismertető sajtóközlemény nyomán készült.
A Tokyo Institute of Technology (TokyoTech) egy kutatócsoportja, a Tokohu és a Tokyo City egyetemekkel, valamint a japán atomenergia-ügynökséggel együttműködve új megközelítést ajánlott a radioaktív hulladékok elhelyezésének problémájára. A Scientific Reports[1] online folyóiratban közölt új módszer lényeges mértékben, több száz, esetleg több ezer évről száz év alatti időtartamra csökkenti a hosszú élettartamú hasadási termékek (Long Life Fission Product – LLFP) effektív felezési idejét.
A nukleáris hulladékok tartós tárolása a mai kor nukleáris energetikájának egyik legnagyobb dilemmája. A probléma az, hogy mit kezdjünk a radioaktív hulladékkal azt követően, hogy az elhasznált nukleáris fűtőelemekből újrafeldolgozással (mint például a plutónium-uránium redox kivonás – PUREX) eltávolították az urániumot és a plutóniumot. Bár ma ezeknek a hulladékoknak a mélyen föld alá temetése látszik a leginkább járható útnak, számos stratégia kidolgozása van folyamatban azzal a céllal, hogy a kimerült nukleáris fűtőanyag tárolási problémáit csökkentsék. Ezek közül az egyik legígéretesebb a szelektív szétbontás és átalakítás (transzmutáció) stratégiája, (Partitioning & Transmutation – P&T). Ennek részeként a feldolgozandó hulladékot másodlagos aktinidákra és LLFP-kre bontják, majd ezeket a szelektív szétbontás (transzmutáció) módszerével gyorsabban bomló, rövidebb élettartamú elemekké alakítják át.
Mindeddig a P&T stratégia gyakorlati alkalmazását az gátolta, hogy az LLFP izotópokat a transzmutáció előtt költséges és nehézkes eljárásokkal kellett szétválasztani. Ráadásul néhány alacsony neutronbefogó képességű (kis hatáskeresztmetszetű) LLFP-izotóp nem is képes elegendő neutront befogni ahhoz, hogy a transzmutáció hatékonyan végbemehessen.
Az atomreaktorokban keletkező, lassan bomló izotópok radiotoxicitása néhány száztól néhány ezer évig tartó idő alatt csökken a természetes urán radiotoxicitásának szintje alá. A transzmutált bomlástermékek (világoskék vonal) esetében viszont ez néhányszor tíz év alatt megtörténik