Témakör:
Új energialánc-megoldások
Megjelent: 2018. január 22.
Az igus, a motion plastics megoldások világszerte elismert szakértője folyamatosan fejleszti energialánc-technológiáját. Az energialánc védi a kábeleket az állandó mozgásnak kitett hajtástechnikai környezetben, de maguknak a kábeleknek is sokat kell „tudniuk”, hogy még a kiváló védettség mellett is helytállhassanak ebben az igényes alkalmazási környezetben.
Csúszó vagy gördülő energialáncok
az E4.1 moduláris rendszerben
Az igus az új, görgős lánctagokkal tovább bővíti a már jól ismert moduláris E4.1 energialánc-rendszert. Az új megoldásnak köszönhetően valóban könnyű az átállás az egymáson csúszó rendszerekről a gördülőcsapágyas energialáncokra. A görgős lánctagok teljesen kompatibilisek a moduláris E4.1 rendszer valamennyi tagjával. A hatékony felhasználásra jó példa a szerszámkészítés során alkalmazott lineáris robotokhoz használt e-chain energialáncok esete – ezek könnyen módosíthatók az intenzívebbé váló dinamikus igénybevételnek megfelelően, ugyanakkor akár 57%-kal csökkenthető a rendszer meghajtásához szükséges energia.
A tíz és ötven méter közötti elmozdulási hosszoknál leginkább a sikló-csúszó energialáncokat alkalmazzák. Az ilyen jellegű rendszerek igénybevétele azonban egyre nő, hiszen a dinamikai jellemzőkre vonatkozó elvárások, valamint a rendszerekre ható erők folyamatosan intenzívebbé válnak, és ezalól a már meglévő rendszerek sem jelentenek kivételt. Ha például a gépek ciklusfrekvenciáját visszamenőleg megnövelik, amelyhez az energialáncok nagyobb mozgási sebessége tartozik, a sikló rendszerek könnyen elérhetik fizikai teljesítőképességük határait. Ezért döntött úgy az igus, hogy új, görgős lánctagokkal bővíti a már jól ismert moduláris E4.1 energialánc-rendszert. „Az új fejlesztésű görgős lánctagok különálló kialakításúak, ennek következtében a görgő a lánctag közepén helyezkedik el” – foglalja össze az új megoldás jellemzőit Michael Blaß alelnök, az igus „e-chain systems” üzletágának vezetője. „Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy az összes lánctag ugyanolyan szögben áll és mozog, emiatt a lánc sokkal halkabban működik.” Az új megoldás fontos elemei az üreges görgők, amelyek az egymáson való átgördülés közben az új geometria és a felhasznált anyagok miatt lényegesen kisebb rezgést és zajt keltenek. Számos, több éven át tartó teszt során az igus mérnökeinek sikerült megtalálniuk azt az ideális és biztonságos megoldást, amelynek segítségével akár 6 m/s mozgási sebességű rendszerek is megbízhatóan üzemeltethetők.
A mozgás közben észlelhető zaj további csillapítása érdekében a görgős lánctagok előtt és után kis terelőlapok helyezkednek el, amelyek segítségével elkerülhetőek a lánc felső ágának az alsó ágra való átgördülésekor keletkező intenzív ütések. A görgők nem utólag beszerelhető alkatrészek, hanem a lánctagok helytakarékos módon beépített, szerves részei.
Zökkenőmentes átállás a csúszó alkalmazásokról a gördülésre – a különleges anyagok felhasználásával készülő, üreges görgőkkel ellátott lánctagok jelentősen csökkentik a rezgéseket, valamint növelik az E4.1 energialáncok élettartamát (forrás: igus GmbH)
Számtalan alkalmazási területen használható
univerzális moduláris rendszer
Az E4.1 rendszer új, görgős lánctagjai egyszerűsítik az egymáson csúszó rendszerekről a gördülőcsapágyas energialáncokra való átállást, melyeknek köszönhetően csökken a meghajtáshoz szükséges energia is. A megoldás további előnye, hogy a korábban alkalmazott vezetővályúk, belső elválasztó rendszerek és rögzítőkonzolok továbbra is felhasználhatók maradnak. A sorozat moduláris kialakításának köszönhetően az alkatrészek kifejezetten széles méret- és típusválasztékban kaphatók. Csatlakozótagokra nincs szükség. A görgős lánctagok a lánc bal és jobb oldalára egyaránt beépíthetők, ami megkönnyíti a beszerelést.
Az E4.1 sorozat minden lánctagjának letisztultak a belső kontúrjai, a keresztrudak és a fedelek pedig kissé lekerekítettek, így a kábelek kevésbé kopnak a használat folyamán. Az igus E4.1 energialáncai mindemellett meglehetősen masszív és strapabíró kialakításúak, kifejezetten nagy terhelések elviselésére tervezettek. Speciális jellemzőik miatt többféle alkalmazási területen is megbízhatóan megállják a helyüket, legyen szó akár szerszámgyártó csarnokokról vagy kikötői darukról is. Az i-sense termékcsalád prediktív karbantartást lehetővé tévő tagjaival a rendszerek működése megbízhatóvá és tervezhetővé válik, és végleg búcsút inthetünk a váratlan gépleállásoknak.