Skip to main content
Témakör:

Új modellek a Mitsubishi Electric HMI választékában

Megjelent: 2012. április 12.

Balán Péter – Mitsubishi Electric

mitsubishi_hmi_2012_4_abra_1A GT14 bevezetésével a Mitsubishi Electric tovább bővíti GOT1000 operátorpanel családját. Az új sorozat, a régebbi GT11-es leváltásával új távlatokat nyit az 5,7”-os terminálok körében.

 

 

A típuscsere előzményei

A Mitsubishi Electric 2006-ban kezdte lecserélni meglévő F900GOT-családját a vadonatúj GOT1000-családra. Az új család egy sor új funkciót, kommunikációs lehetőséget hozott, és mindjárt két új sorozattal mutatkozott be a GT11- és GT15-sorozat „személyében”. A GT11 5,7”-os STN érintőképernyőt kapott, míg a GT15 a cég akkori érintőkijelző kínálatának zászlóshajójaként 5,7-15” STN-vagy TFT-érintőképernyővel volt ellátva. Mindkét sorozat CompactFlash kártyafoglalattal, soros kommunikációval és előlapi USB-csatlakozókkal rendelkezett. A GT15-öt további kommunikációs kártyákkal is bővíteni lehetett (Ethernet, CC-Link IE stb…). Ezeket 2009-ben a GT10-es sorozat követte, amely a kisebb gépes alkalmazásokat célozza kiváló ár/érték arányával és a nagyobb terminálok szegmenséből áthozott kellemes funkciókkal, mint például recept-, trend- és historikus alarmkezelés. A sorozatban 3,7”, 4,5”, 4,7” és 5,7” STN kijelzőjű modelleket találunk. A két kisebb csak soros porttal rendelkezik, míg a két nagyobb már USB programozó portot is kapott. Ezek közül a GT10-zel azért is foglalkozunk e helyen kiemelten, mert azóta is részét képezi érintőképernyő-kínálatunknak, míg a GT11 és -15 sorozatot leváltottuk. A GT15-öst a 2010-ben bevezetett GT16 követte, amely – a piac követelményeinek megfelelően – már beépítetten tartalmaz Ethernet-portot, és 5,7”-15” méretben – a GT15 sikeres tulajdonságait öröklő utódként – kizárólag kiváló képminőségű TFT-kijelzővel kapható. A GT16 új „zászlóshajóként” mindenben a maximumot nyújtja. 6 db opciós kártyával bővíthető, amelyek kommunikációs kártyák (pl. CC-Link), különböző video bemeneti kártyák, amelyek segítségével a terminálkamerák videojelét képes fogadni, vagy akár MES adatgyűjtő kártya, amely képes termelési statisztikai adatokat a vállalt menedzsment adatbázisába feltölteni, ezzel megspórolva egy adatgyűjtő szerver költségeit és bonyodalmait. Ezekkel a hasznos funkciókkal a GT16 egyrészt nagyon megkönnyítette a GT15 korábbi felhasználóinak az átállást, másrészt sok új vásárlót szerzett a piacon. Ezt a csúcskategóriájú terminált a magas funkcionalitást vagy nagyméretű képernyőt igénylő alkalmazásokhoz ajánljuk, ahol összetettebb adatokat, technológiát (pl. egy nagyobb gyártósor vagy egy szennyvíztelep teljes technológiai sémáját) kell megjeleníteni.

Szintén 2010-ben jelent meg a GT12 sorozat 8,4” és 10,4” méretben. Ennek a terminálnak nem volt elődje a Mitsubishi Electric kínálatában, mégis nagyon hamar, magas darabszámban kelt el annak köszönhetően, hogy kiváló ár/érték arányával képes volt átcsábítani az eddig kisebb méretű és olcsóbb panelekhez szokott felhasználókat a nagyobb és az operátorok számára jobb, áttekinthetőbb megjelenést kínáló terminálok világába. A GT12 színes érintőképernyőt kapott, rendelkezik Ethernet-, 2 db soros (RS232, 485/422) és hátoldali USB-portokkal. Az adatok mentésére egy CompactFlash-kártyával lehet bővíteni a belső memóriát. A GT16-tól eltérően viszont nem bővíthető opcionális modulokkal. Mindezekkel a tulajdonságaival például a közepes méretű gépek vagy egy kisebb vízmű vezérlésére ajánljuk. Ezek nagy vonalakban a GOT1000-család eddigi eredményei, amelyeken alapulva, azok továbbfejlesztésével fejlesztették ki a sorozat idei újdonságait.

 

Az új GOT1000-sorozat

Az idei év újdonsága a GT11-est leváltó, szintén 5,7”-os képátlójú GT14-es érintőképernyő, amely színes és monokróm kivitelben is kapható. Nagy előnye a GT11-gyel szemben, hogy beépített Ethernet-portot tartalmaz. A színes verzió 65 536 szín megjelenítésére képes TFT-kijelzőt tartalmaz, ezért sokkal jobb képminőséget nyújt elődjénél, a 256 színmélységű GT11-nél. A monokróm változat 16 szürkeárnyalatot képes megjeleníteni STN kijelzőjén. A képernyő felbontása mindkét modell esetében 320x240 pixel. A GT14-terminálok több hasznos tulajdonsággal rendelkeznek, amelyek igazán sokrétűvé teszik őket. Ilyen például a hosszú élettartamot fenntartó ledes háttérvilágítás. A GOT1000-család valamennyi tagja analóg érintőfelülettel rendelkezik, amelynek nagy előnye a több más gyártó által alkalmazott ellenállásrácsos érintőfelülettel szemben az, hogy a különböző objektumoknak nem kell a képernyőn a rácsmérethez igazodni, a 2×2 pixel minimális méretű objektumok szabadon elhelyezhetők.

 

mitsubishi_hmi_2012_4_abra_2 A GT14 hátoldalának csatlakozói


A GT14 fejlett kommunikációs funkciókkal is rendelkezik. Alapkiépítésben megtalálható rajta az RS232 és RS422/485, továbbá a hazai forgalomba szánt verziók mind tartal­maznak Ethernet-portot is. A GT14 (csakúgy, mint minden GOT1000-es operátorpanel) támogatja továbbá az „FA Transzparens” funkciót is. Ennek segít­ségével a PC-vel elég a terminálhoz kapcsolódnunk, hogy elérjük a terminálon kívül a hozzákapcsolt egyéb Mitsubishi Electric FA eszközöket is, mint például PLC-ket, frekvenciaváltókat és szervoerősítőket . Ez a funkció kiválóan használható nagy távolságról történő hibafeltárás és -elhárítás során, emiatt a külföldre eladott gép vagy rendszer meghibásodása esetén a magyar gépgyártóknak és rendszerintegrátoroknak nem szükséges kiutazniuk. Ezzel már az első esetleges meghibásodásnál (vagy operátorhibánál) megtérülhet a terminál ára, nem is beszélve a rendszerhez eladható távdiagnosztika-szolgáltatásról.

 

mitsubishi_hmi_2012_4_abra_3 FA Transzparens mód

 


A GT14 a nagyobb, drágább modellekhez hasonlóan két USB-porttal rendelkezik. A készülék hátoldalán egy USB-hosztcsatla­kozóval az operációs rendszer és a projektadatok pendrive-ról is betölthetők, vagy – az egyszeri bemásolásán túl – segítségével akár billentyűzet és egér csatlakoztatását is meg lehet oldani. A homlokoldali USB-device port lehetővé teszi a PC-s adatátvitelt akár a szekrényajtó kinyitása nélkül is. A homlokoldali csatlakozó a kialakításának és az ajtó gumitömítésének köszönhetően nem csökkenti a panel IP védettségét, ezért az IP67f védettség kibővíti a felhasználási területet. A kommunikációs lehetőségeket egy SD-kártyafoglalat teszi teljessé. Az ebbe helyezett maximum 8 GB-os SD- és SDHC-szabványú, kereskedelmi forgalomban kapható kártyákra a terminál termelési adatokat képes naplózni, alarmokat menteni és a hozzákapcsolt Mitsubishi Electric PLC programjáról igény szerinti rendszerességgel biztonsági mentést készíteni. A kártyáról az elkészített biztonsági mentés vissza is tölthető a PLC-be, ezáltal biztosak lehetünk benne, hogy a legfrissebb PLC-programunk a memóriakártyánkon rendelkezésre áll, és egy esetleges PLC-csere esetén a projekt egy gombnyomásra visszatölthető az új PLC-be, minimalizálva ezáltal a termeléskiesést.

A GT14 egy időben két csatornán képes kommunikálni, és a saját eszközökön túl a legtöbb ismert gyártó eszközeit támogatja, következésképpen  két különböző gyártó automatizálási rendszerét is össze tudja kapcsolni, azokból adatokat képes gyűjteni. Ezeket az adatokat a korábban leírt módon SD-kártyára vagy USB-memóriára menthetjük; a beépített FTP-szerver segítségével a hálózat klienseinek elérhetővé tehetjük, vagy automatikusan ki tudjuk másolni a hálózat FTP-szervereire. Mindezekkel a funkciókkal és  tulajdonságokkal a GT14-et a GT11 leváltójaként az igényesebb, nagyobb funkcionalitást és főképp Ethernet- kommunikációt igénylő alkalmazásokra ajánljuk, mint például egy külföldre eladott, közepes méretű élelmiszer-ipari vagy nyomdaipari gép.

A GT14-projektek fejlesztésére és a fent leírt funkciók egyszerű beállítására a GT Works3 szoftver használható, amely szerves része az „iQ Works” moduláris mérnöki fejlesztőcsomagnak. Ez a csomag két további modult tartalmaz, a GX Works 2-t a PLC programozáshoz ésaz MT Developer-t, amely a Mitsubishi Electric mozgásvezérlőinek programozására használható. Ezek a modulok külön is megvásárolhatók. Az iQ Works integrált mérnöki fejlesztőcsomag támogatja valamennyi Mitsubishi Electric PLC, érintőképernyő és mozgásvezérlő programozását, tehát a teljes projektünket egy kézben tarthatjuk vele. A teljes szoftvercsomag 60 napos próbaverziója kipróbálásra letölthető weboldalunkról.

Végül fontosnak tartom kiemelni, hogy termékeinket szinte kizárólag Japánban fejlesztjük és gyártjuk, és az ebből adódó kiváló minőségnek köszönhetően valamennyi GOT1000 érintőképernyőnkre (köztük a GT14-re) és PLC-vezérlőnkre is 3 év garanciát vállalunk.

 

Mitsubishi Electric Europe B.V.

Balán Péter

értékesítési vezető – Magyarország

Mobil: +36 70 332 2372

E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

www.mitsubishi-automation.hu

 


Amennyiben szeretné személyesen is megismerni a GOT1000 családot és a többi Mitsubishi Electric ipari automatizálási terméket,

azt legközelebb az IndustriAutomation 2012 kiállításon teheti

május 15-18. között az A épület 205E standján.