Skip to main content
Témakör:

Új év, új kihívások, új termékek

Megjelent: 2013. február 13.

Optizer Gábor – SB-Controls Kft.

Saia 2013 1-2 lid mellettiEgy épületautomatizálásban, közmű­technológi­ában is érdekelt cégnek nem jó hír a beruházási lehetőségek beszűkülése. A szerző az energiamegakarítás technikai támogatását ajánlva keresi a nemzetgazda­ság, a társadalom, a környezet és a költ­ségérzékeny felhasználó érdekét egyaránt szolgáló meg­oldásokat.

 

Az SB-Contols cég várható idei újdonságai

Egy új év elején minden cég, cégvezető a lehetséges fejlődési irányokat megvizsgálva próbál terveket készíteni. Az elmúlt néhány év gazdasági környezetében akadtak ugyan lehetőségek is, azonban a beruházások és az építőipar visszaesése más pályára állította az érdekelt cégeket. Tekintettel arra, hogy az SB-Controls is – mint jellemzően számos hasonló vállalkozás – új automatikai rendszerek tervezésére, telepítésére szakosodott, ezért nem nagyon tudunk más területen versenybe szállni az ott sokéves piacismereti előnnyel működő cégekkel. Azonban a szűkülőnek látszó piaci lehetőségek ellenére is meg kell találnunk azokat a területeket, ahol igény mutatkozik a termékeinkre, szolgáltatásainkra.
    Mivel jellemzően kevés az új beruházás, és ahol mégis van, ott a hazai beszállítók igénybevétele jelentősen korlátozott, ezért a kevés új rendszer mellett a meglévő rendszerek felújítása felé fordult fejlesztőink figyelme. E területeken még mindig, sőt egyre inkább „sláger” az energiamegtakarítás. Ez azért is érdekes kérdés, mert minden ingatlan, üzem, cég számára az egyik legkézenfekvőbb költségcsökkentési lehetőségként kínálkozik az energiaköltségek lefaragása alternatív energiafajták felhasználásával és/vagy a cég működési, vagy technológiai energiaigényének csökkentésével. Ez a gondolatmenet – szerencsére – még a mostani takarékos időszakban is jelentős üzleti lehetőséget hordoz, ráadásul az energiatudatosság fokozódása, a környezet megóvásáért tett erőfeszítés a társadalom hosszú távú érdekeivel is összhangban van. Tiszta lelkiismerettel ajánlható tehát mint olyan terület, amelyben az egyéni vagy szűk csoportérdek nem kerül ellentmondásba a nemzetgazdasági vagy össztársadalmi érdekkel. E területeken kíván cégünk és fejlesztőink új lehetőségeket kínálni a felhasználóknak.

Megújuló energiaforrások alkalmazásai

Az első téma, amihez új fejlesztésű terméket tudunk kínálni, a megújuló energia felhasználása. Ezen belül is fontos terület a napelemek és szélturbinák alkalmazása. Szerencsére hazánk ebből a szempontból kiemelkedően jó helyen fekszik, mert napsütésből szerencsére – főleg a tavasztól őszig tartó időszakban –megfelelő mennyiség áll rendelkezésre, és rendszeres, energiatermelésre is fogható szélenergiára is számíthatunk az ország egyes sík területein. A napelemgyártók száma egyre növekszik, és egyre jobb minőségű energiatermelő táblákat gyártanak. A köztük egyre erősebbé váló verseny az árakra is kedvezően hat, de az árcsökkenés mértéke még nem érte el azt a szintet, amely már valóban segíthetné a tömeges felhasználást.

Az időjárási feltételekhez és (a napelemek esetén) a nap- és évszakhoz kötődő, a fogyasztási igényekkel nehezen összehangolható mennyiségben és időzítésben termelődő alternatív energia átvéte­­lét az energiaszolgáltatók sem preferálják, bár a társadalmi nyomás és a törvényi szabályozás miatt nem tudnak ellenállni ennek az igénynek.
    A villamosenergia nehézkes tárolhatósága miatt tömeges méretekben csak olyan használat képzelhető el, amelyben az alternatívenergia-termelő rendszerrel felszerelt létesítmény a helyben megtermelt energia többletét a hálózatba táplálja, hiány esetén pedig azt a hálózatból fedezi, és a pozitív vagy negatív energiaegyenleget a hálózati szolgáltatóval számolja el. Ehhez az energiaáramlást mindkét irányban – előjelhelyesen – mérni képes villamosenergia-fogyasztásmérők szükségesek. Mivel a Saia-Burgess Controls AG. az elmúlt években jelentős tapasztalatra tett szert
a kompakt villamosenergia-mérők területén, ezért természetes, hogy a fejlesztés ezt az igényt is készül kiszolgálni. Várhatóan ez év nyarától már sorozatban gyártják a háromfázisú, fázisonként 65 A maximális terhelhetőségű, MID-minősítésű, kétirányú villamos fogyasztásmérőt. A készülékről és alkalmazásokról az 1. és a 2. ábrán mutatunk képeket.

sb controls abra1

1. ábra Nap- és szélenergiával támogatott háztartás vázlata

 

sb controls abra2

2. ábra A fogyasztás és visszatáplálás üzemmódjai

Energiatudatosságon alapuló megtakarítási lehetőségek

Az elmúlt években több alkalommal is beszámoltunk az EnergyManager nevű termékről, ami egy érintőképernyős meg­jelenítő készülékbe épített, intelligens villamosenergia mérésadat-gyűjtő berendezés. Alkalmazása mindenképpen az energia­meg­takarítást szolgálja, mert sok felhasználónál bebizonyosodott, hogy segítségével könnyen feltárhatók a túlfogyasztások, a hálózat anomáliái, és a rögzített adatok
a racionalizálás vagy más energiatudatos intézkedések alapjául szolgálhatnak. Alkalmazásával tehát végeredményben jelentős villamosenergia-költségmegtakarítás ér­hető el. Ez a termék is sikeres volt a piacon, azonban ott, ahol nincs szükség helyszíni megjelenítésre, illetve az adatgyűjtés célja csupán alaposabb előkészítést igénylő, komplex beavatkozások kiinduló adathalmazául szolgáló információ megszerzése, szerencsésebb egy „sima” PCD (PLC) készülékben elvégezni az adatgyűjtést. Erre a problémára ad megoldást a Saia gyártmányú PCD1.M0160E0 típusú ún. E-kont­roller. Ez a készülék egy – egyébként hagyományosnak mondható, web­meg­jelenítésre és adatgyűjtésre is alkal­mas –  Saia PCD1 központi egységet tartalmaz, az adatgyűjtés és a webalapú megjelenítés funkcióival kiegészítve. Az utóbbiak gondoskodnak a villamosenergia-használat „nyers” mérési adatainak gyűjtéséről, és közben egy 19 be/kimenettel rendelkező, teljesen szabadon programozható PLC- vel dolgozhatunk, ami egy USB, egy soros és két Ethernet-porton keresztül szabadon kommunikálhat a felügyelettel vagy más PLC-kkel. A készüléket a 3., jellegzetes alkalmazási környezetét pedig a 4. ábrán mutatjuk be.

sb controls abra3

3. ábra Az energia-adatgyűjtőként konfigurált PLC (E-kontroller)

 

sb controls abra4

4. ábra az E-kontroller alkalmazási környezete

Intelligens szobavezérlés

Sok esetben egy intelligens, komplex algoritmusok kezelésére alkal­mas, pontos digitális szabályozással ugyancsak jelentős mennyiségű fűtő- vagy hűtőenergiát takaríthatunk meg. A következő újdonság is egy ilyen célú integráció. A már korábban is népszerű PCD1 M2120 típusú PLC-készüléket további analóg be- és kimenetekkel kiegészítve komplex épületautomatikai szabályozó állomást kapunk. Ennek az új berendezésnek az elnevezése, a PCD1.Room (PCD1.M2110R1) is utal (tipikusan) egy helyiség energiahasználatát szabályozó optimalizált funkciókra. Az 5. ábrán látható készülékbe integrált 8 analóg és 15 digitális be/kimenet ideális kombináció egy összetett helyiség szabályozására és vezérlésére. Ez a kapacitás még további 1 modullal bővíthető, ami további széles alkalmazási lehetőségek előtt nyit utat.

sb controls abra5

5. ábra Integrált szobavezérlő

A piaci realitás

Természetesen az itt bemutatott új fejlesztések önállóan nem, vagy csak igen korlátozott mértékben teremtenek új piaci igényt, azonban segítségükkel, az energiamegtakarítás lehetőségét felismerve, sok új területen lehet – a már meglévő és üzemelő technológiáknál, objektumoknál – felismerni és kihasználni ezeket a lehetőségeket. A túlzott energiafogyasztás Magyarországon is nagy probléma. Még ma is sok közintézményben folyamatosan működik a világítás (sokszor úgy, hogy a napfény miatt észre sem veszik), és a 22…25 °C-ra felfűtött helyiségek hőmérsékletének visszaszabályozását jellemzően az ablakok nyitásával oldják meg. Bizonyítható, hogy az ilyen pazarló energiahasználati szokások felfedésével az ismertetett eszközök beruházási költsége az energiaköltség-megtakarítás révén akár egy évnél rövidebb idő alatt megtérül, és számottevő csökkenés érhető el a környezetterhelésben – például a CO2-emisszióban – is. A „józan ész” alapján e területen tehát jelentős piaci lehetőségekre lehet számítani, bár a legtöbb esetben nem a műszaki problémákkal, hanem a „nem vagyunk olyan gazdagok, hogy takarékosak lehessünk” elhibázott, rövidlátó szemléletével kell megküzdenünk. Ennek jegyében kívánok az olvasónak boldog és sikeres újesztendőt.

 

SB-Controls Kft.
2092 Budakeszi, Kagyló u. 1-3.
Tel.: +36 23 501 170
Fax: +36 23 501 180
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
www.sb-controls.hu, www.saia-pcd.com