Skip to main content
Témakör:

Térfogatáramok közvetlen mérése

Megjelent: 2012. augusztus 30.

inczedy_2012_7-8_abra_1Gyakran használnak termikus áramlásszenzorokat gázok térfogat- és tömegáramának mérésére. A Schmidt Technology univerzálisan alkalmazható és innovatív megoldása most akár 350 °C hőmérsékletig teszi lehetővé a méréseket.

A Schmidt Technology magas hőmérsékletekre is alkalmas, karbantartást nem igénylő, termikus áramlásszenzorai

Minden Schmidt-gyártmányú áramlásérzékelő a fűtöttszálas mérési elven alapul1. A mérendő, áramló közeg hűti az érzékelőt, ami egy olyan szabályozási körbe van bekötve, amelyik annak hőmérsékletét a mindenkori közeghőmérséklet felett kb. 40 °C-szal magasabban tartja. Vagyis azt a hőenergia-veszteséget, amely a működés során az áramló közeg áramlási sebességétől függ, a szabályozási kör által szolgáltatott villamos energiával kell pótolni. Ettől az energiától függő áram lesz az érzékelő kimenőjele, amelyet megfelelő jelfeldolgozás után a mérendő áramlási sebesség mértékegységében lehet kijelezni. A mérési elvből következően az érzékelt paraméter a tömegáram2. Ennek a módszernek az előnye a nagyon csekély, 0,2 m/s feletti légáramoktól a sűrített levegőnél előforduló, nagy térfogatáramokig terjedő mérés lehetőségében rejlik. Emellett a termikus áramlásszenzor nagyon robusztus, karbantartást nem igényel, és az álladó hőmérsékletű mérési módszer miatt gyorsan reagál.

Az új anyagok magas hőmérsékleteknek is ellenállnak

Magas hőmérsékleteken a termikus anemométerek használata eddig korlátokba ütközött. A Schmidt Technology az áramlásszenzorok gyártásában szerzett sokéves tapasztalatát a legkorszerűbb technológiákkal és anyagokkal párosította. Most pedig a szenzorok olyan új generációját mutatta be, amellyel a tényleges térfogatáram egészen magas hőmérsékleteken is mérhető.

 

inczedy_2012_7-8_abra_2

Az új fejlesztésű, karbantartást nem igénylő szenzorelem nemcsak 350 °C-ig terjedő hőmérsékleteken alkalmas mérésre, hanem a beépített fűtőelemnek és hőmérsékletszenzornak köszönhetően egyszerre mérhet hőmérsékletet és áramlást

 

Az újdonság neve: SS 20.650-típusú érzékelő, amely a speciális kötőelemeken kívül nagy hőállóságú kerámiából készült szenzorelemmel rendelkezik. A mechanikai igénybevételtől és a nagy nyomástól egy szintén nagymértékben hőálló, kerámiából készült kamrafej védi.

 

inczedy_2012_7-8_abra_3

A csövön belüli változó áramlási profi l miatt a szenzor csúcsát a cső közepéig be kell vezetni 3

 

Beépítési hosszak az ügyfél igénye szerint

A 16 barig nyomásálló szenzor most 350 °C maximális hőmérsékletig használható. A beépítési hosszak 400 és 1000 mm között változnak. A vevő igényeinek megfelelő egyedi hosszak is rendelhetők, amelyek a beépítési helyzetet is figyelembe veszik. A szenzor igény esetén nagy pontosságú kalibrációval is rendelhető. Ehhez a Schmidt cég minden szenzort referenciacsatornák használatával kalibrál, a pontosságot és a reprodukálhatóságot pedig ISO-kalibrációs tanúsítvánnyal dokumentálja.  

Nincs drift, és nem szükséges karbantartás

Az SS 20.650-típusú szenzor – segédértékek és számítások nélkül végezhető mérésével – 0,2 m/s és 60 m/s közötti, nagymértékben dinamikus méréstartományával még tágabb alkalmazási területet kínál, működése driftmentes, üzemeltetése karbantartást nem igé- nyel, hosszú idejű stabilitása kiváló. Emellett a legjobb választás akkor, ha nehezen elérhető helyeken kell méréseket végezni.

 

inczedy_2012_7-8_abra_4

A tömegáram kiegészítő szenzorok nélküli, közvetlen mérése a technológiai kemencékben pontos sztöchiometrikus égést tesz lehetővé

 

Az SS 20.650-típusú mérőfej mint karbantartásmentes, nyomásés hőmérsékletálló, univerzálisan használható szenzor az elődeinél is megtalálható előnyöket fejleszti tovább.

 

Inczédy & Inczédy Kft.

2600 Vác, Katona Lajos utca 1/b.

Tel: +36 27 504 605, mobil: +36 30 269 9997

Fax:+36 27 504 606

E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

www.inczedy.com

 

------------

1. A magyar műszaki nyelvben időnként izzószálas anemométereknek is nevezik, ami műszakilag nyílván helytelen, mivel az érzékelőt alkotó ellenálláshuzal vagy vékonyréteg fólia
villamos árammal fűtött hőmérséklete nem érheti el az izzási értéket (A szerk. megj.).

2. Más mértékegység a közeg és az érzékelő geometriája ismeretében számítható (A szerk. megj.).

3. Lamináris áramlás esetén az áramlási profi l másodfokú, turbulens áramlás esetén hetedfokú parabolával közelíthető (A szerk. megj.)