Nemcsak a tévé vagy a printer, a disztribúció is lehet 3D?
Chris Sullivan – technikai marketing – Farnell element14
Nem örökérvényű a „suszter maradjon a kapta-fánál” népi bölcsessége – legalábbis a „disztribútor maradjon a disztribúciónál” változatban. A józan ész ezt diktálná, ám az elmúlt öt évben az elektronikai ipar magas szintű kiszolgálása miatt az üzleti modellt és a szolgáltatások szintjét újra kellett gondolni, hogy még hatékonyabb, vonzóbb és versenyképesebb legyen. Hatékonyabb, mert lépést kell tartani a rövidülő fejlesztési ciklussal és a gyors technológiai fejlődéssel. Versenyképesebb, mert a globalizálódó gazdaságban ledőlnek a hagyományos és földrajzi határok; és vonzóbb, hogy több értéket kínáljon a mérnököknek.
A disztribútori tevékenység alkalmazkodik a változó körülményekhez
Egydimenziós modell – a disztribúció
Ahogy a disztribútorok „okosodnak”, egyre inkább arra jönnek rá, hogy a hagyományos disztribúció „egydimenziós” modellje többé nem felel meg. A magas szolgáltatási szintű disztribúciónak keményen „be kell dolgoznia” a korszerű termékek hatalmas választékát kezelő készletgazdálkodásba, mindent gyorsan szállítható állapotban kell tartania, és eljuttatnia a mérnökökhöz mindazt, amit igényelnek, és akkor, amikor igénylik, és mindezt versenyképes áron. E kínálat fölé a disztribútorok új szolgáltatásokat fejlesztettek ki és erre rétegezték az ingyenes műszaki támogatást, igény szerinti csomagolási változatokat (mint például kiszolgálást tele vagy fél orsónyi tételekkel, az orsók átcsévélését vagy csőbe történő átcsomagolását, továbbá a nedvességérzékeny alkatrészekre irányuló különleges figyelmet és minőségi garanciákat. A termékek keresése ma már lehetséges az architektúra, a technológia, az alkalmazás vagy a végfelhasználói piac szerint (ó, majd kifelejtettük, hogy típusszám szerint is :-) ). Ide tartozik az adott disztribúciós partnerhez ragaszkodó ügyfél elismerésére szolgáló „loyalty-programok” meghirdetése is. Az olyan „harmadik félhez” sorolható partnercégek (mint például a NyÁK-gyártók) specialistáival kialakított együttműködés már a disztribútori tevékenység kiszélesítésének tekinthető, és átvezet a termékfejlesztés világába. (1. ábra)
1. ábra A termékfejlesztés tere, amelyben a nullszériától vagy a fizikai prototípustól balra haladva egyre nő az „absztrakció” szintje
Kétdimenziós modell – fejlesztés és disztribúció
A magas szintű szolgáltatásokat nyújtó disztribútorok tevékenysége ma már nem merül ki abban, hogy leszállítja egy kártyaszintű termék összeszereléséhez szükséges alkatrészeket, vagy a fejlesztés és gyártás műszereit. Ma már egyre jobban beleszövődik tevékenységük a fejlesztésbe is, amely szolgáltatásaik második dimenziója. Számos disztribútor bocsát például a fejlesztők rendelkezésére olyan NyÁK-tervező szoftveralkalmazásokat, mint például az EAGLE. Beruháznak a szoftverbe és a szellemi termékekhez fűződő jogok megszerzésébe, kidolgozzák a továbbfejlesztés menetrendjét és támogatják a mérnököt. Ez a kártyaszintű integráció abban is megnyilvánul, ahogy a disztribútorok beleszövik az alkatrész-kínálati adatbázisukat más, „fősodorbeli” NyÁK-tervezőrendszerekbe. A mérnökök a legtöbb NyÁK-tervező CAD-alkalmazás felhasználói felületéről valós időben elérhetik milliónyi rendelhető alkatrész adatait, ellenőrizhetik a vele kapcsolatos információkat, például a paramétereiket, a készletet, az árakat, a szabványoknak való megfelelőségüket, letölthetik az elvi kapcsolási rajzokhoz felhasználható szimbólumaikat, lábelrendezésüket és adatlapjaikat. Közvetlenül kapcsolatba léphetnek egy NyÁK-gyártóval, vagy akár „házhozszállítással” megrendelhetik a kész prototípust is – és mindezt a kedvenc és jól ismert fejlesztőkörnyezetük elhagyása nélkül.
A fejlesztésre áthelyeződő hangsúly abból is látszik, hogy a disztribútorok egyre növekvő számú beágyazott szoftvereszközt tesznek hozzáférhetővé ügyfeleiknek és műszaki támogatást is kínálnak hozzá. Hogy csak néhányukat említsük: fejlesztőkészletek, demókártyák, valósidejű operációs rendszerek, JTAG-tesztelőprogramok, hibakeresők, flashmemória-programozók, tervezésautomatizálási (EDA-) szoftvereszközök és integrált fejlesztőkörnyezetek (IDE) beszerzésében működnek közre a disztribútorok. Ezenkívül a beszállítóikkal ápolt kapcsolati hálóból eredő mérnöki tapasztalatok és a know-how gazdag tárháza érhető el online módon, amelyből alkalmazástechnikai jegyzetek, adatlapok, video segédanyagok, blogok, kézikönyvek, műszaki tájékoztató dokumentumok, kódrészletek és tervezési példák juttathatók el a felhasználókhoz.
A tervezési ismereteknek ez a felhalmozása a disztribútoroknál tovább bővül azokkal a fejlesztőktől származó tartalommal, amelyet a mérnöki közösségi hálózat tagjai helyeznek el a disztribútor által üzemeltetett internetes fórumokon. A legnagyobb ilyen mérnöki közösségi hálózat a Farnell gondozásában működő element14. Ez teret ad az alkatrészekről alkotott felhasználói véleményeknek, szakmai vitáknak (még a tréfának is), és segít megosztani az ötleteket és a tapasztalatokat. A mérnöki közösségi hálózat egyben csatorna a félvezetőgyártók és az alkatrészszállítók felé is, akik ezen a módon „ráhangolódhatnak” az objektív felhasználói vélemények és tapasztalatok megismerésére, de szólhatnak is a fejlesztőkhöz, és mélyebb betekintést engedhetnek nekik azokba a folyamatokba, amelyek az alkatrészfejlesztéseket mozgatják.
Összegezve: ezek a szolgáltatások bőven meghaladják azt
a szintet, amelyeket joggal várhatnánk el egy mégoly magas színvonalú, „egydimenziós” disztribúciós modelltől.
Háromdimenziós modell – tervezés, fejlesztés és disztribúció
Amint ez a modell fejlődik, a disztribútorok is folytatják útjukat, hogy mélyebben behatolhassanak a fejlesztés világába. Ennek a következő logikus lépese egy „Tervezés”-funkció hozzáadása a magas szintű disztribútori szolgáltatásokat nyújtó cégek kínálatához. Ez azzal a lehetőséggel kecsegtet, hogy a tervezésben még nagyobb szerepet kap a disztribútorok feladatkörével együtt járó kompetenciák hasznosítása a készletgazdálkodásban, a globális logisztikai és terméktovábbítási folyamatokban, és mindazokkal
a szolgáltatásokkal kapcsolatban, amelyek a fejlesztőmérnököt a fejlesztési folyamat elejétől végéig támogathatják.
A disztribútorok a kártyaszintű fejlesztések alkatrészigényének kielégítésén messze túlmutató új megoldásaikkal egyre inkább a tervezőt, a fejlesztőt, a mérnököt állítják stratégiájuk fókuszába (2. ábra - lásd legfelül - A tervezés, a fejlesztés és a disztribúció összegzi azokat a létfontosságú szolgáltatásokat és termékeket, amelyeket a tervezőnek megértenie és értékelnie szükséges, majd gyorsan hozzá kell férnie az új technológiához), amely révén nagyon is valós lehetőséggé válik az a „mítosz”, amelynek lényege, hogy a fejlesztőmérnök mindent ugyanattól a disztribútortól szerezhessen be.
Szemelvények az element14 híreiből
Az element14 közösségi oldal hírblogja az alkatrészpiac legújabb híreit is a közösség elé tárja. A példa kedvéért idézünk két hírt az újabbakból.
A Farnell element14 bemutatja a Panasonic új, EZPE-kondenzátor-sorozatát
A Panasonic Ipari Eszközök divíziója az elektrolitkondenzátorok
ideális alternatíváját kínálja nagyobb feszültségű, megnövelt energiahatékonyságú és optimális tervezési flexibilitású sorozatával.
A Panasonic új EZPE-sorozata már az element14-en is elérhető. A legfontosabb jellemzői a hosszú termékélettartam, a nagy megbízhatóság, a kis ekvivalens soros ellenállás, a RoHS-direktívának való teljes megfelelés és a nagy biztonság, amelyet beépített „öngyógyító” és „önvédelmi” funkciókkal garantál.
A Panasonic EZPE-sorozata számos előnyt kínál az olyan alkalmazásokban, mint a DC-leválasztás és szűrés, az IGBT-védelem és a szolárinverterek, a szélturbinás áramfejlesztés és az ipari tápegységek. Az új kondenzátorok a Premier Farnell plc. – az elektronikai rendszerek tervezését, karbantartását és javítását szolgáló magas színvonalú disztribúció piacvezetője – element14 kereskedelmi márkanévvel jelölt szolgáltatásán keresztül már megrendelhető.
„A nagyfeszültségű kondenzátorok iránti piaci követelmények között az ipari alkalmazásokban nagy fontosságú a megbízhatóság, a hosszú élettartam és a kis méret, különösen a DC-leválasztás, a szűrés és a túllövés-csillapítás céljára használt kondenzátoroknál” – mondja Jesper Rasmussen, a Farnell element14 passzív elemekért felelős termékigazgató. – „Az EZPE-sorozatot azért fejlesztették ki, hogy korszerű technológiák felhasználásával megfeleljen ezeknek a követelményeknek, nevezetesen annak, hogy tökéletesen helyettesítse az elektrolitkondenzátorokat, de nagyobb energiahatékonysággal, magasabb üzemi feszültséggel, nagyobb amplitúdójú áramhullámossággal és rugalmas tervezési lehetőségekkel. Ez különösen jó hír azoknak a felhasználóinknak, akik DC-leválasztásra és szűrési célra használják a kondenzátorokat, vagy a megújuló energia termeléséhez dolgoznak ki megoldásokat.
A Panasonic EZPE-sorozat fémezett polipropilén fóliából készül, különleges mintázat szerint felvitt fémréteggel. A nagy kapacitás, a magas feszültségtűrés és a beépített védettség ennek a mintázatnak köszönhető.
Technikai részletek:
• Névleges feszültség: 500/1300 VDC
• Kapacitástartomány: 10…110 μF
• Kapacitástolerancia: ±10%
• Hőmérséklet-tartomány: ‑40…+85 °C
• Tipikus ekvivalens soros ellenállás (20 °C/10 kHz): 4,1…22 mΩ
• Várható élettartam (70 °C): 100 000 óra
Az element14 díjkiosztójának középpontjában: a Wireless Power
A Wireless Power, a QiPi Raspberry Pi projekt és Nikola Tesla az element14 közösségének díjnyertesei közt
A Wireless Power lett a vitathatatlan győztes az element14 első díjkiosztóján, amellyel a közösség az innovatív termékeket, a kivételes projekteket és a szakma nagy egyéniségeit tüntették ki a 140 ezer tervezőmérnököt számláló tagság szavazatai alapján. „Az Év Technológiája” cím díjazottjának a Wireless Powert választották. Ezenkívül egy alapítványt is díjaztak mint a leghatásosabb projekt gazdáját, és végül a váltakozó áramú és vezetékmentes enegiaátvitel feltalálóját, Nikola Teslát posztumusz „Legenda-díjjal” ismerték el.
A díjakat öt kategóriában osztották ki: „Az Év element14 Tagja”, „Az Év Technológiája”, „A leginnovatívabb Termék”, „Az element14 Legendája” és „A Leghatásosabb Projekt”. A díjakat azért alapították, hogy lehetőséget adjanak a közösség tagjainak azon együttműködő társaik munkájának elismerésére, akik kulcsszerepet játszottak a közösség „mint a tervezőmérnöki tapasztalat forrása” felemelkedésében.
„A Leghatásosabb Projekt” címmel a Raspberry Pi (ejtsd: kipi) vezetékmentes energiaátviteli megoldását tüntették ki. A projekt tervezője Chad Johnson (Watertown, USA), aki Qi vezetékmentes akkumulátortöltővel töltött és üzemeltetett 512 MB-os Raspberry Pi-rendszert dolgozott ki.
A témát folytatva, a Wireless Power nyerte „Az Év Technológiája” díjat egy olyan szakterületen, amelyet az element14 segített megvalósítani a Cadsoft, a Texas Instruments és a Würth Elektronik közreműködésével, nem feledkezve meg a közösség tagjainak részvételéről sem. A Wireless Power egy olyan alternatíva, amely bármilyen USB-vel vagy 5/9 V-os DC-adapterrel működtetett készülék számára jelenthet vezetékfüggetlen töltést, tehát a napjainkban elterjedt mobiltelefonokat és táblaszámítógépeket is működtetheti. Lehetővé teszi, hogy a felhasználók hordozható készülékeiket kábelek és adapterek nélkül használhassák, és akár „menet közben”, egy autóban vagy az étteremben is utántölthessék.
A hajdani legendás feltalálót, Nikola Teslát választották meg a közösség tagjai „az Év Legendája” cím kitüntetettjének. Tesla, akinek laboratóriuma a 2012-es év legsikeresebb online adománygyűjtő kampányának fókusza lett, az AC-áramellátás feltalálásával valósította meg azt az álmát, hogy mindenki hozzáférhessen a tiszta energiához.
„Az Év element14 Tagja” címmel tüntették ki a DAB nicknéven ismert Don Bertkét, aki nyugdíjas rendszermérnökként az USA-beli Beavercreek-ben él. A közösség az állandó, aktív részvételét és hatalmas, széles körű szaktudását ismerte el a díj odaítélésével. A díjról Bertke így nyilatkozott: „Köszönöm az element14-nek ezt az elismerést, és remélem, hogy továbbra is hasznos információkkal segíthetem a közösség tagjait. Önök kidolgoztak egy keretet, amire nekem ahhoz volt szükségem, hogy kielégíthessem „velem született” érdeklődésemet a technika iránt, és azt a vágyamat, hogy mentora lehessek az utánam jövő mérnökgenerációnak. Minden nap valami újat hoz.”
A közösség tagjainak szavazataival a Raspberry Pi lett „Az Év Terméke” díj győztese. Elismerték a benne rejlő oktatási lehetőségeket, amely a mérnökök, hobbitervezők és kezdők számára teremt értékes lehetőséget az elektronikai tervezés és programozás alapjainak megismerésére.
„Tagjaink közreműködése nélkül az ötletek, a viták, a közösség egész koncepciója nem működhetne” – mondta Dianne Kibbey, a közösségi hálózat és az element14 elektronikus beszerzési rendszer globális vezetője. – „Az element14 nevében gratulálok a díjazottaknak és köszönetemet fejezem ki a sok szavazónak, hogy segítette kiválasztani a legjobbakat.”
Farnell element14
Ingyenesen hívható telefonszám: 06 80 016 413
E-mail:
hu.farnell.com,
www.element14.com