Témakör:
Könnyen kezelhető, intelligens, hatékony
Megjelent: 2014. június 11.
Az R&S®RTE-sorozatú digitális oszcilloszkópokkal gyorsan és megbízhatóan végezhetők el a hétköznapi méréstechnikai feladatok, a beágyazott rendszerek fejlesztése, a teljesítményelektronikai vizsgálatok és az általános hibakeresés egyaránt. 5 GHz-es mintasebességük, gyors – másodpercenként akár egymillió jelszakaszra kiterjedő – jelbefogási képességük és kiváló jelhűségük jelentősen megkönnyíti a munkát. Széles körű mérési és elemző eszközkészletük gyorsan szolgáltat eredményeket, nagy felbontású érintőképernyőjüknek köszönhetően pedig könnyen kezelhetők.
A Rohde & Schwarz R&S®RTE-oszcilloszkópcsalád
Megbízhatóbb mérési eredmények
Egy oszcilloszkóp elsődleges rendeltetése az elektromos jelek vizsgálata. Ez jelenthet egyszerű méréseket, például a frekvencia vagy a fel- és lefutási idők vizsgálatát, de összetett analízist is, például egy kapcsolóüzemű tápegység kapcsolási veszteségeinek a meghatározását. A felhasználók szemszögéből a legfontosabb szempont az eredmények megbízhatósága. A Rohde & Schwarz a precíziós mérőberendezések fejlesztése terén szerzett sokéves tapasztalatát az R&S®RTE-sorozatú oszcilloszkópok esetében is kamatoztatta.
Minél több részletet képes egy oszcilloszkóp megjeleníteni, annál nagyobb eséllyel elemezhetők a jelhibák vagy a lényeges események. Mindezek előfeltétele a műszer nagy időbeli felbontása, ami a mintavételi sebességgel áll közvetlen kapcsolatban. Ezen túl számos alkalmazásnál – például soros protokollok adattartalmának elemzése során – a jelek hosszú idejű rögzítésére is szükség lehet. Annak érdekében, hogy hosszú idejű méréseknél is nagy mintavételi sebességgel lehessen rögzíteni az adatokat, nagy kapacitású memóriára van szükség. Az R&S®RTE-sorozatú oszcilloszkópok igen hatékonyan párosítanak különféle mintavételi sebességeket és memóriamélységeket: csatornánként 5 GHz-es mintavételi frekvenciánál 10 millió értéket képesek tárolni. Ez opcionálisan 50 millióra bővíthető.
Minél ritkábban fordulnak elő jelhibák, annál hosszabb időre lehet szükség a felfedésükhöz, ezért különösen kritikus jelentőségű egy oszcilloszkóp jelbefogási képessége. Az RTE-sorozatú műszerek „lelke” egy párhuzamos jelfeldolgozáshoz kifejlesztett ASIC, amelynek segítségével az R&S®RTE másodpercenként több, mint egymillió jelszakaszt képes befogni, elemezni és megjeleníteni anélkül, hogy különleges mintavételi üzemmódba kellene állítani. E nagy jelbefogási sebességnek köszönhetően a jelhibák gyorsabban és megbízhatóbban fedhetők fel, jelentősen lerövidítve a hibakeresési időt.
A Rohde & Schwarz által kifejlesztett, kivételesen pontos digitális triggerrendszerrel igen precíz eredmények vehetők fel. Ez az egyedülálló szinkronizáló mechanizmus a digitalizált jel közvetlen elemzésével, a pillanatnyi mintavételi frekvenciától függetlenül, 500 fs[1] pontossággal képes meghatározni a szinkronizálási pontot. Az eredmény a triggeridőpont egyedülállóan alacsony (< 1ps RMS) időbizonytalansága (dzsittere) és az igen nagy mérési pontosság. E digitális szinkronizáló rendszer képes hozzáigazítani a triggerhiszterézis beállításait a vizsgált jel minőségéhez, ezért még akár zajjal erősen terhelt hullámalakok esetén is stabil szinkronizálás érhető el.
A több, mint hét értékes bit (ENOB) felbontású, egymagos A/D-átalakítónak köszönhetően gyakorlatilag nem lép fel jeltorzulás. A sávhatárolás nélkül 1 mV/osztás nagyságú bemeneti érzékenység még a gyenge jelek meglehetősen pontos vizsgálatát is lehetővé teszi.
Az R&S®RTE főbb jellemzői |
|
Sávszélesség |
200 MHz, 350 MHz, 500 MHz, 1 GHz
|
Analóg csatornák |
2/4 csatorna |
Mintavételi sebesség |
5 Gminta/s csatornánként |
Memóriaméret |
10 millió minta csatornánként
|
Jelbefogási sebesség |
> 1 000 000 jelszakasz/s |
ENOB (ADC) |
> 7 |
MSO-mérések
|
16 digitális csatorna 5 Gminta/s
|
Képernyő |
10,4” átmérő, színes, érintőképernyő,
|
Még több készülékfunkció, gyors eredmények
Az R&S®RTE-sorozatú oszcilloszkópok számos belső készülékfunkcióval segítik a jelek részletes elemzését, az egyszerű kurzorműveletektől egészen az amplitúdómaszk-vizsgálatokig és az összetett matematikai műveletekig terjedően. Igen sok elemzési funkciót – például hisztogramok felvételét, spektrumkép megjelenítését vagy amplitúdómaszk-vizsgálatot – céláramkörök végeznek, aminek rövid reakcióidő és gyors jelbefogási képesség a következménye. Ezeken kívül statisztikai értékelések is gyorsan előállíthatók.
Az R&S®RTE-sorozatú oszcilloszkópok két- és négycsatornás kivitelben rendelhetők, felső határfrekvenciájuk 200 MHz, 350 MHz, 500 MHz vagy 1 GHz lehet. Az idő- és frekvenciatartománybeli elemzésekre, továbbá logikai- és protokollvizsgálatokra egyaránt képes műszerrel a hétköznapi méréstechnikai problémák gyorsan, pontosan és könnyen megoldhatók
A digitális oszcilloszkópokkal általában elvégezhető automatikus vizsgálatok mellett az R&S®RTE egy – ebben a kategóriában egyedülálló – ún. gyorsmérési („QuickMeas”) funkcióval is rendelkezik. Ennek segítségével több, igény szerint kiválasztott mérési funkció eredménye egyidejűleg jeleníthető meg. A szolgáltatás a képernyő felső szélén elhelyezett eszközsoron gyorsan elérhető.
Amplitúdómaszk-elemzéssel megállapítható, hogy egy adott jel az előírt toleranciahatárokon belül tartózkodik-e; „megfelelt/nem felelt meg” jellegű statisztikai kiértékeléssel pedig a tesztelt egység minősége és stabilitása minősíthető. Az R&S®RTE-készüléken a maszkok mindössze néhány gombnyomással létrehozhatók. A műszer gyors jelbefogási képessége következtében a határértékek átlépését gyorsan és megbízhatóan érzékeli. A jelek rendellenességei és a váratlan események – például kilépés a toleranciasávból – a mérés megállításával könnyen felfedhetők.
Honnan származik egy jelben észlelt zavarimpulzus? Mitől veszett el egy adatbit? Egy probléma valódi oka sokszor csak egy jelsorozat hosszabb lefolyásának megfigyelésével állapítható meg. Az R&S®RTE- sorozatú oszcilloszkópok „előzmények” („history”) funkciójával mindig megtekinthetők a korábban befogott jelszakaszok. Ezáltal a memóriában eltárolt mérési adatok később részletesen is elemezhetők.
Az igen hatékony FFT-funkcióval rendelkező R&S®RTE-sorozatú oszcilloszkópok az R&S®HZ-15 jelű közeltéri mérőfejkészlettel együtt kitűnően használhatók EMI-hibakeresésre is a termékfejlesztések során
Az R&S®RTE-sorozatú oszcilloszkópok FFT-funkciója jelentősen megkönnyíti a spektrális analízist. A műszerek gyors jelbefogási képessége és utófeldolgozási sebessége „élő” spektrumkép benyomását kelti, a beállítások során pedig csupán a középponti frekvenciát, az átfogást és a felbontási sávszélességet kell megadni. Kitartásos („perzisztens”) megjelenítésre kapcsolva a gyors jelváltozások, a szórtan fellépő zavarok és a gyenge, kívülről „beszivárgó” összetevők is könnyedén kimutathatók. Az R&S®RTE-sorozat műszerei képesek FFT-szakaszok átlapolására is, ezzel lehetővé téve rövid idejű jelek – például impulzuszavarok – érzékelését. A hatékony FFT-funkciók, a nagy dinamikatartomány és az 1 mV/osztásnyi bemeneti érzékenységük révén az R&S®RTE-sorozatú oszcilloszkópok a termékfejlesztések során kitűnően használhatók elektronikus áramkörökön végzett EMI-hibakeresésre is.
Élményszerű használat
Nagy felbontású, 10,4” képátlójú XGA-érintőképernyője segítségével a műszer rendszeres rutinbeállításai könnyedén elvégezhetők. Például a megjelenített jelgörbék egyszerűen „megragadhatók” és a kijelző tetszőleges helyére áthelyezhetők. A képernyő több diagram között, az egyéni igényeknek megfelelően rugalmasan felosztható. A jelek valós időben, a kijelző szélén megjelenített, kisméretű áttekintő ablakban is folyamatosan nyomon követhetők. Az R&S®RTE-sorozat tagjainak kezelőszervei színes háttérvilágítással rendelkeznek, mindig az éppen aktív csatorna színét jelezve. A párbeszédablakok a megjelenített jelalakokra rárajzolva, félig áttetszően jelennek meg. A jelgörbék ábrázolását nem befolyásolják, az átlátszóságuk mértéke pedig tetszőlegesen beállítható. A menürendszer kezelését jelfolyamábrák, valamint a párbeszédablakokon elhelyezett előre- és visszaléptető gombok segítik. A gyakran használt készülékfunkciók gyorsan lehívhatók a konfigurálható eszközsorról. Ehhez mindössze a kívánt eszközt kell kiválasztani és a megfelelő jelgörbéhez hozzárendelni.
Az R&S®RTE-sorozatú oszcilloszkópok segítségével igen gyorsan megtalálhatók a ritka jelhibák, ami a másodpercenként egymillió jelszakaszt is meghaladó jelbefogási képességnek köszönhető
A műszer a hasonló szerepet betöltő funkciókat összecsoportosítva jeleníti meg. A szokásos eszközkészleten kívül az R&S®RTE számos további fejlett képességgel is rendelkezik. Ilyen például a mutatásra történő nagyítás, amivel – az ujjunkat vagy az egeret a jel mentén elhúzva – gyorsan megtekinthetjük a megfelelő szakaszok részleteit. Hasonló példa a beállítások mentésére szolgáló „SaveSet”-eszköz, amellyel pillanatok alatt különféle, korábban elmentett műszerbeállítások tölthetők be. A megfelelő konfiguráció kiválasztásához mindössze a kívánt képernyőfelvételt kell megérinteni.
Célorientált alkalmazások széles választéka
Az általános készülékfunkciókon kívül az R&S®RTE-sorozatú oszcilloszkópok számos különféle opcionális alkalmazással is rendelkeznek, többek között soros buszrendszerekhez (úgymint I2C, SPI és CAN) kapcsolódó szinkronizálási és dekódoló funkciókkal, illetve teljesítményelemzési képességgel. A beágyazott rendszerek digitális egységeinek analizálásához nélkülözhetetlen az R&S®RTE logikai analizátor képessége. Az R&S®RTE-B1 jelű, vegyes jelű opcióval bármely alapműszer kiegészíthető. Ekkor 16 darab, egyenként 5 GHz mintavételi sebességű és 100 millió minta mélységű memóriával rendelkező digitális csatornával bővülnek az oszcilloszkópok, amelyek akár négy darab soros vagy párhuzamos buszt is képesek egyidejűleg dekódolni.
A szokásos áram- és feszültségszinteken történő mérésekhez kiváló minőségű aktív és passzív mérőfejek széles választéka áll rendelkezésre az R&S®RTE-sorozatú oszcilloszkópokhoz. A Rohde & Schwarz aktív mérőfejeinek egyik különlegessége a szondába beépített mikrokapcsoló, amellyel számos különféle funkció vezérelhető – mint például a mérések elindítása/megállítása, az automatikus beállítás („Autoset”) aktivizálása vagy az oszcilloszkóp szinteltolásának beállítása. Szintén az aktív mérőfejbe épített, különösen pontos (±0,1%-os mérési hibával rendelkező) R&S®ProbeMeter nevű egyenfeszültség-mérő segítségével könnyedén megállapítható, hogy a tápfeszültségszintek beálltak-e, vagy tartalmaz-e egy jel egyenáramú összetevőt.
[1] fs: femtoszekundum, 10-15 s
Rohde & Schwarz Budapesti Iroda
1138 Budapest, Madarász Viktor u. 47-49.
Tel.: +36 1 412 4460, fax: +36 1 412 4461
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Még több Rohde & Schwarz
Címkék: oszcilloszkóp