Témakör:
Ismerkedjünk a szélenergiával
Megjelent: 2011. április 05.
Tejal Thakore – Farnell
Napjaink világgazdaságának növekvő energiaigénye és a hagyományos energiaforrások fogyása közti ellentmondás feloldására a megújuló energiaforrások – köztük a szélenergia – igénybevétele kínálkozik megoldásként. A szélenergia-termelő rendszerek az áramló levegő mozgási energiáját alakítják át tiszta és fenntartható, kereskedelmi értéket képviselő elektromos energiává. A szélturbinák fejlesztőinek kétféle – mechanikai és elektromos – energia kezelésével kell foglalkozniuk, de közben a felügyeleti rendszerhez szükséges megbízható adatátviteli rendszert is meg kell valósítani.
A szélenergia múltja, jelene, jövője
A szélenergia-termelő rendszerek az 1998-as év óta robbanásszerű fejlődésen mentek keresztül. Akkor a 15 EU-tagállam 6453 GW szélenergia-kapacitással rendelkezett. Időközben a szélenergia-termelő kapacitások az akkori tagállamokban is növekedtek, de az EU maga is 27 tagállamra bővült. Az eredmény: 2010-ben az EU 84 GW szélenergia-kapacitást hasznosított. A szélenergia-termelés a megújuló energiák hasznosításának leginkább „iparszerű”, legjelentékenyebb módja, Európa energiaigényének ma már több, mint 4%-át fedezi. A tervek szerint az európai fogyasztókat 2020-ban 230 GW, 2030-ban pedig 400 GW kapacitású szélenergia-termelő rendszer szolgálja majd, amelynek növekedési üteme messze meghaladja a teljes enerigafogyasztás becsült növekedését. Következésképpen a szélenergia jelentősége, részaránya is jelentősen nő a következő két évtizedben.
A szélturbinák felépítése
A szélturbinarendszerben a légáramlás mozgási energiáját egy generátor alakítja át „nyers” váltakozó áramú villamos energiává. Az így termelt villamos energia egy elektronikus energiaátalakító egységen halad át, amely négy fő egységből áll:
-
Egyenirányító
-
Inverter
-
Transzformátor
-
Szűrő