Skip to main content
Témakör:

Ingyenes modellforrás

Megjelent: 2013. augusztus 07.

Martin Keenan – RS Components

1. ábra

Napjaink elektronikus tervezőmér­-nökei számára a legnagyobb kihívást minden bizonnyal a piacra kerülési idő jelenti. A mérnökökre súlyos teherként hárul az egyre növekvő funkcionalitású és tel­jesítményű megoldások egyre rövidebb idő alatti piacra juttatása. Az RS Components szolgáltatása hatalmas elektronikai alkatrészválaszték NyÁK-tervezési adatait teszi ingyenesen elérhetővé a mérnökök közös­ségének.

 

Megoldás a hardvertervezés szűk keresztmetszetére 

Egy projekt összköltsége (TCO) egyre kevésbé függ a ténylegesen felhasznált alkatrészek összköltségétől, ellenben egyre növekvő mértékben befolyásolják az előállításhoz szükséges tervezési ciklus teljes egészével kapcsolatos költségek. A piacra kerülés miatti fokozódó nyomás és a tervezés magasabb szintű támogatásának igénye óriási lehetőségeket nyit az olyan globális disztribútorok számára, amilyen például az RS Components, hiszen segítséget nyújthatnak a mérnököknek abban, hogy megálmodott elképzeléseikből a lehető leggyorsabban és legegyszerűbben váljon valódi termék.

A tervezés kihívásai

A mérnököknek az új termékek tervezéséhez és fejlesztéséhez egyre nagyobb támogatásra van szükségük, ami nem csupán a disztribútorok által szállított alkatrészek, hanem könnyen hozzáférhető tervezési erőforrások (például bevált referenciahardverek és alkalmazási jegyzetek) elérhetővé tételét is magában foglalja. A tervezéskor jelentkező szűk keresztmetszetek csökkentésének fontos feltétele a hozzáférés a sémaszimbólumok és az alkatrészek NyÁK-ba ültetéséhez szükséges mintázatok tervrajzainak széles és átfogó választékához. A NyÁK-tervező eszközök legfontosabb funkcionális eleme az alkatrészkönyvtár. Fontos kérdés, hogy ki vállalja magára ennek az alkatrészkönyvtárnak a létrehozását. A múltban ez a feladat többnyire a végfelhasználóra hárult, és ez lényegében megmaradt az elektronikus tervezési eszközök kifejlesztése és bevezetése óta eltelt időben is. Nem könnyű pontos becslést adni, de annyi bizonyos, hogy rendkívül magas költségeket generál az egész iparág szintjén, ha a NyÁK-tervező csapatok CAD-eszközeikhez világszerte ugyanazt a munkát többször elvégezve, újra és újra létrehozzák saját alkatrészkönyvtáraikat. Valahányszor egy alkatrészgyártó bevezet egy új alkatrészt, több száz vagy több ezer különböző vállalat építi be azt könyvtárába, ráadásul nagyon eltérő módszerekkel. A versenyelőny kétségtelenül kritikus fontosságú, de vajon egy védett alkatrészkönyvtár valóban nyújtja-e ezt a kívánt versenyelőnyt, különösen  ha  figyelembe vesszük a kreatív tervezés összes egyéb meg­különböztető jegyét?

Eltérő érdekek

Kétségtelen, hogy a tervezési eszközöket fejlesztő közösség, az alkatrészgyártók és a NyÁK-tervezésben részt vevő cégek érdekei eltérőek. Az alkatrészgyártók rendszeresen változtatnak a felhasznált tokozások típusain, és több termék esetében hajlamosak arra, hogy egyedi tokozást alkalmazzanak annak reményében, hogy azzal egyetlen beszerzési forrássá válva kirekesszék versenytársaikat. A gyártókat eddig arra sem ösztönözte semmi, hogy adataikat a különféle elérhető CAD-eszközök által igényelt formátumban elérhetővé tegyék. A CAD-eszközök fejlesztőit ugyanígy nem ösztönzi semmi a szabványos könyvtárak támogatására, hiszen a belső fejlesztésű, átfogó könyvtárak alkalmasak termékeik megkülönböztetésére. Ezt ugyanígy több nagy globális tervező és gyártó cég megkülönböztetésként alkalmazza, és a könyvtárkezelés költségeit vállalható kiadásnak tartja. Ugyanakkor a felhasználók részéről egyre nagyobb igény mutatkozik az egységes könyvtárak létrehozására és a tervezőeszközöktől független

használatára. Az RS Components felismerte ezt a tendenciát.
    Az elmúlt években számos szabványjavaslatot alkottak meg és fogadtak el. Ilyen például az IPC által a 80-as években és a 90-es évek elején kidolgozott IPC-SM-782 (Felületszerelt tervezési és beültetési mintázati szabvány).
    Az IPC (www.IPC.org) olyan globális kereskedelmi szövetség, amely kb. 3000 NyÁK-tervező, gyártó, összeszerelő és tesztelő elektronikai céget tömörít magában. Az IPC-SM-782 szabványtervezet „leszármazottai” közt a legújabb az IPC-7351B (a felületkezelt tervezési és beültetési mintázati szabvány általános követelményei). Számos, különféle gyártótól származó szoftvereszköz alapul ezen a szabványon, amelyek az egyes alkatrészek helyfoglalásának számítására és az új alkatrészkönyvtárak létrehozására szolgálnak.

ModelSource – az új remény

A kihívások ellenére felcsillant a remény, hogy a mérnökök csökkenthetik a tervezéshez szükséges időt, különösen, ha a prototípusok gyors elkészítésére és kis tételben történő gyártásra van igény. Az ehhez szükséges eszközök mostantól elérhetők a ModelSource formájában. Az RS Components által nemrégiben bemutatott ModelSource az iparág legnagyobb ingyenes alkatrészkönyvtára, amely az összes fontosabb elvi rajz rögzítő és NyÁK-tervező eszközt támogatja. Az RS Components az elmúlt évek során szerteágazó tapasztalatokat szerzett ezen a területen saját hatalmas 2D- és 3D CAD-modellkönyvtárának kifejlesztésével (1. ábra, lásd fent), amely igen értékes erőforrásnak bizonyult a mechanikai tervezési környezetekben. Az RS Components CAD-modellkönyvtára több, mint 40 beszállító több, mint 30 000 alkatrészét tartalmazza a 3D-s mechanikai tervezésben leggyakrabban használt CAD-szoftvereszközök által használható formátumban. A ModelSource (2. ábra) ennek a projektnek a kiterjesztése, amely a könnyen letölthető alkatrész-információkat elhozza az elektronikai tervezés világába.

 

2. ábra

2. ábra


A ModelSource olyan új, egyedi alkatrészkönyvtár, mely több, mint 80 000 alkatrész elvi kapcsolási szimbólumain kívül a vezető gyártók félvezetőinek, passzív elemeinek és elektromágneses komponenseinek NyÁK-alaprajzait is tartalmazza. Az RS Com­ponents a ModelSource alkatrészválasztékát releváns piaci információk alapján állítja össze, és a legnagyobb forgalmazók által az idei évben bemutatásra kerülő, leginkább keresett eszközei is szerepelnek benne.
A 2012. októberi bevezetés idején több, mint 100 beszállító terméke szerepelt a könyvtárban, az RS Components pedig komoly érdeklődést tapasztalt néhány meghatározó alkatrészgyártótól a könyvtár további bővítésére.
    A www.designspark.com webhelyen, az RS Components mérnökök számára fenntartott online közösségi oldalán található, ingyenesen elérhető ModelSource olyan alkatrészadatokat kínál, amelyek a népszerű NyÁK-tervező szoftvereszközök több, mint 20 különböző formátumában állnak rendelkezésre. A ModelSource-ot a DesignSpark PCB-szoftverébe is beépítették egy új és továbbfejlesztett könyvtárkezelő formájában, amelynek a legújabb (v4) verziójú ingyenes tervezőszoftverben felhasználóbarát attribútum- és cikkszám-alapú kezelőfelülete van. Bár a ModelSource a DesignSpark PCB-szoftverrel is használható, eredetileg arra készült, hogy önálló eszközként az iparág meghatározó tervezőeszközeihez nyújtson segítséget.
    Az RS Components a ModelSource szoftvert a független Accelerated Designs vállalattal együttműködve, az IPC-7351 szabvány előírásaival összhangban fejlesztette ki. A mérnökök a ModelSource segítségével a gyártó vagy az RS-cikkszám szerint kereshetnek, ha egy adott kialakításhoz egy meghatározott alkatrészre van szükségük. Ha az eszköz szabadon választható, lehetőség van attribútumalapú keresés használatára is, amellyel a tervező gyorsan azonosíthatja a megfelelő alkatrészt, mielőtt annak modelljét letöltené a tervezési eszközben való felhasználáshoz.
    Az ügyfelekkel, beszállítókkal és további partnerekkel folytatott egyeztetések alapján az RS Components arra számít, hogy a ModelSource alkatrészkönyvtár idővel tovább bővül, és új erőforrásokat, illetve funkciókat tartalmaz majd. Egy-egy probléma megoldása után rendszerint újabb kihívásokkal találjuk szembe magunkat. A következő lépés mindig az előttünk álló szűk keresztmetszet a tervezés folyamatában – és ez rendszerint rendkívül szubjektív megítélés kérdése.

 

RS Components Magyarország
Tel.: +36 1 408 8371
Fax: +36 1 408 8372
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
www.rscomponents.hu