IDC Gyártóipar 2020 Konferencia
A 2012. szeptember 27-én Budapesten az IDC Hungary által megrendezett konferencia a kelet-közép-európai gyártóvállalatok előtt tornyosuló kihívások értékelését helyezte a megvitatásra kerülő témák középpontjába.
IT-val a minőség és hatékonyság növeléséért
Helyzetelemzés
A szeminárium rendezői és előadói abból a sommás értékelésből indultak ki – amelyet Craig Simpson, az IDC Manufacturing Insights vezető elemzője foglalt össze bevezető előadásában –, hogy a jelenlegi európai gazdasági helyzet továbbra is negatívan befolyásolja a fogyasztói hangulatot és keresletet – különösen Nyugat-Európában. A kelet-közép-európai régió gyártóvállalatai elkényelmesedtek az utóbbi évtizedben, és magától értetődőnek vették a nyugat-európai keresletet. Most azonban ők is új piacot keresnek, és többnyire a gyors ütemben növekvő BRIC-országokat (Brazilia, Oroszország, India és Kína) állítják növekedési stratégiájuk középpontjába.
A nyugat-európai vásárlók igényeit szem előtt tartva a régió gyártóvállalatai eddig a minőség fejlesztésére és a termékkínálat bővítésére összpontosítottak. Most, hogy figyelmük inkább a fejlődő régiókra irányul, át kell alakítaniuk termékfejlesztési és ellátásilánc-stratégiájukat, és rugalmasabbá, reagálókészebbé kell tenniük folyamataikat. A minőség tökéletesítése továbbra is fontos szerepet játszik a versenyképesség megőrzésében. A hangsúly azonban el fog tolódni a hatékonyabb működés, a termékfejlesztés és az ellátásilánc-stratégia irányába. Fel kell adni a hagyományos, elszigetelt funkciókra épülő vállalati kultúrát, és együttműködőbb rendszereket kell kialakítani. Kiemelt fontosságú a hatékony és eredményes döntéshozatali környezetet megalapozó IT-megoldások bevezetése. A kelet-közép-európai gyártóvállalatok technológiai háttere és tudása elegendő ahhoz, hogy felvegyék a versenyt a globális piac legjobbjaival. Sikerük azon múlik, hogy milyen mértékben képesek kezelni és követni a változásokat.
Vállalati követelmények
Dr. Monostori László, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem professzora előadásában kifejtette, hogy a vállalatok mindig a gazdaság, a társadalom és az ökológia szövetében működtek. Az elmúlt évtizedekben az ipari termelés környezete azonban a rövidebb szállítási idő, a testreszabott és perszonalizált termékek és a rendkívül magas kiszolgálási szintet igénylő, megnövekedett vásárlói elvárások következtében drámaian megváltozott. A jövőben a változások állandóan növekvő mértékével számolhatunk, mégpedig az igények, az üzleti folyamatok, a szervezeti és technológiai lehetőségek, valamint az összetett társadalmi-ökológiai rendszerekre adandó válaszok erősödő bizonytalansága tekintetében egyaránt. Bemutatta az „együttműködő és fogékony termelővállalatok” koncepcióját, amely megpróbál választ keresni a fenti kihívásokra.
IT-megoldások – gyártáskövető rendszerek
A problémafelvetés és a kiútkeresés elemzése után a szakterületen tevékenykedő hazai és külföldi szakemberek saját eredményeik és tapasztalataik ismertetésével igyekeztek javaslatokat adni a termelési folyamatok korszerűsítésére, elsősorban az IT-megoldások konkrét ismertetésén keresztül. A megoldás kulcsa a megfelelően hatékony gyártáskövető rendszerek kidolgozása és bevezetése. Az IT-megoldások hatékonysága a rendszerben felhasznált hardvereszközök mellett a megfelelő szoftverek kidolgozását is jelenti.
Bármely megoldásról legyen is szó, a működés alapfeltétele a megfelelő mértékű és megbízható adatszolgáltatás. Az ismertetett javaslatok mindegyike ennek a feltételnek a teljesüléséből indult ki.
Jelenlegi helyzet és kitörési lehetőségek
Meglehetősen hangsúlyos ellenpontként hangzott el azonban a gyakorlati tapasztalatok ismertetése az előadásokat követő kerekasztal-beszélgetésre meghívott ipari, IT-területen dolgozó, vezető beosztású szakemberek véleményében. Kiderült ugyanis az a közismert tény, hogy a gyártáskövetés – amely a közeljövő megvalósítandó feladatainak egyike – mellett a gazdaságosság és a takarékosság sem elhanyagolható tényező jelenleg és a jövőben sem. Ez viszont az automatizált gyártáskövető rendszerek kialakításának és alkalmazásának gátjává is válhat (pl. az adatgyűjtés területén), ha nem áll rendelkezésre megfelelő anyagi erőforrás a rendszerhez tartozó eszközök beszerzésére. És mindezt a jelenlegi gazdasági recesszió körülményei között kell megvalósítani.
Dr. Fock Károly