Energiamegtakarítás, világításszabályozás kényelmesen, iPad segítségével
Opitzer Gábor – Saia Burgess Controls
Az energiatakarékosság – például a használati körülményekhez alkalmazott világítás révén – gyakran „kényelem” kérdése. Mivel nem mindig akkor férünk hozzá a vezérléshez, amikor kellene, inkább világítjuk a „semmit”. Ha tehát a vezérlést hozzáférhetőbbé, a használat helyszínéről is elérhetővé tesszük, úgy takaríthatunk meg számottevő energiaköltséget, hogy a világítás „használati értéke” és esztétikai hatása egyáltalán nem csökken.
A számítógépek alkalmazása jelentős előrelépés az intelligens épületautomatizálási megoldások megvalósításánál. A rendszerfejlesztők a személyi számítógépek mellett egyre gyakrabban veszik igénybe a táblagépek és az okostelefonok mobilitásában rejlő lehetőségeket. Ezek akkor jelentenek igazán hatékony hozzájárulást egy számítógép-vezérlésű automatizálási rendszer megvalósításához, ha az automatizálás tárgya olyan kiterjedt rendszer, amelynek egyetlen fix telepítésű konzol mellől történő fizikai áttekintése sokszor nagy nehézségekkel jár. Úgy is mondhatnánk, hogy például az épületautomatizálás szakterületén magának az automatizálás tárgyának a belsejében jár a kezelő, és ehhez kell alkalmazni a kezeléstechnikát is. Ezúttal egy ilyen megoldást mutatunk be.
A Saia-Burgess komoly fejlesztési kapacitást áldoz arra, hogy az informatika eszközeinek és az ipari automatizálási megoldásoknak az együttműködéséből adódó előnyök kiaknázhatók legyenek. Ennek egyik eszköze, a PLC-rendszerek webes megjelenítési és kezelési technikája különösen nagy jelentőségű abból a szempontból, hogy a rendszerfelügyeletet végző személy vagy eszközpark földrajzi értelemben valóban függetlenedjék a vezérelt objektumtól. Az IP-hálózat vezetékmentes, mobil elérése pedig a helyhez kötöttség alól is felszabadítja, „mobilizálja” a rendszerfelügyelőt. Ennek hétköznapi realitássá válásához jelentősen hozzájárul, hogy a tömegtermelésben előállított mobilinformatikai eszközök, például egy iPadtáblaszámítógép ideális mobil HMI-eszközként használható. Erre példa a következő alkalmazás is.
A helyszín Olaszország, ahol a Ligur-tenger partján, közel a francia határhoz, Bordighera település közelében áll a Grand Hotel del Mare nevű ötcsillagos luxusszálloda. A közel ötvenéves épület megérett a rekonstrukcióra, amely a közösségi terek (recepció, hall, lépcsőház,) teljes épületautomatikai felújításán kívül számos új funkcióval, köztük egy konferencia és rendezvénykomplexummal való kibővítést is magában foglalt. Az építők számára kihívást jelentett a tulajdonosnak az a szándéka, hogy a ház sok helyiségét a XVIII-XIX. századból való antik berendezési tárgyakkal kívánta berendezni, azaz a hotelt bizonyos értelemben e tárgyak dekoratív bemutatóterületeként is kívánta hasznosítani. Ehhez igényes világításra is szükség volt, amelynek központi kezelhetőségét és pontos beállíthatóságát egyaránt lehetővé kellett tenni.
A luxusszálloda képei |
A feladatot 12 db PCD-sorozatú Saia PLCből álló rendszer felügyeli (1. ábra). Ezek részben a világítással, részben a légtechnikával, részben pedig az energetikai felügyelettel foglalkoznak. Az egyes szállodai területeket, az ott szükséges épületautomatikai funkciókat és az alkalmazott kommunikációt az 1. táblázat foglalja össze.
1. ábra
1. táblázat
A táblázatból látható, hogy a tervezők nem törekedtek a kommunikáció egységesítésére – minden funkcióhoz a legkézenfekvőbb megoldást rendelték hozzá. Ezek közt természetesen nagy szerepet játszik a világítástechnika számára kifejlesztett Dalikommunikáció, amely jelentősen egyszerűsíti az általánosan alkalmazott, intelligens vezérelhetőségű, színes led világítótestek szabályozását, beállítását. Az egyes alrendszereket Ethernetkommunikációs hálózat kapcsolja össze és teszi általánosan elérhetővé. A „telepített”, helyhez kötött kezelési funkciót a recepción található számítógépes terminál látja el. A konferenciatermekben pedig az alkalomhoz és a felhasználói igényhez flexibilisen illeszkedő, vezetékmentes WiFi-kommunikációval kapcsolódó iPad a kezelés legfontosabb eszköze. Mivel a mobil számítógépen teljesértékű, menüvezérelt szoftveralkalmazás futtatható, ezért az alkalmazás igényeinek legjobban megfelelő kezeléstechnikájú, komplex kezelőprogramokat lehet kiválasztani a helyi kezelés céljára. Ezzel nemcsak a színeket és a fényerőt lehet beállítani, de akár olyan – teljesen alkalmazásspecifikus – fogalmak szerint is választhat az üzemeltető, mint például a plenáris ülés, a szekcióülés vagy audiovizuális bemutató (2. ábra).
2. ábra
A kényelmes és felhasználóbarát, flexibilis kezelési funkciókon kívül a rendszer alkalmazása komoly energiamegtakarítást is jelent az üzemeltetőnek. Az első mérések alapján a fűtésés légtechnika újragondolása és intelligens vezérlése 10% gázenergia megtakarítását eredményezte, míg a villamos energia területén több mint 40% megtakarítást mértek a korábbi állapothoz képest, amelyben még egyáltalán nem szerepelt a felújítás során a szállodához hozzáépített konferenciaközpont. Ez azt bizonyítja, hogy az intelligens vezérlő rendszerekben rejlő lehetőségek a funkcionális bővítésen, az épület kényelmén kívül az energiagazdálkodást is számottevően javítják. A rendszer egyszerű kezelhetőségét demonstrálja az a videofelvétel a konferenciatermek átadási ünnepségéről, amelyet a http://www.youtube.com/watch?v=7zcwumjiTe0 linkre kattintva tekinthetnek meg az érdeklődők. A felvételen a szálloda igazgatója a világítás beállításának lehetőségeit mutatja be.
SB-Controls Kft.
2092 Budakeszi
Kagyló u. 1-3. Tel.: +36 23 501 170
Fax: +36 23 501 180
E-mail:
www.sb-controls.hu
www.saia-pcd.com