Témakör:
Biztonsági ellenőrzés – biztonságos rostálás
Megjelent: 2013. szeptember 12.
Holger Anders – Hans Turck GmbH & Co.KG
A WACKER vegyiüzem burghauseni gyárában a Turck BL Ident RFID-rendszerét használják a rostálódobokba épített rosták megbízható azonosítására poros Ex Zone 22 térben.
Turck RFID-ekkel végzik a rosták biztonságos azonosítását
Az alkalmazástól függően a diszperziós porokat különböző szemcseméretre osztályozva kell előállítani. A helyes rosta beépítésének ellenőrzésére és dokumentálására a WACKER Chemie AG burghauseni üzemében az elmúlt évben vezették be a rosták rácsméretének azonosítását a Turck BL-ident RFID-rendszerének felhasználásával, amely poros környezetű veszélyes zónákban való alkalmazáshoz is tanúsítvánnyal rendelkezik. A rendszerrel szerzett jó tapasztalatok alapján a gyár most az első keverőállomásait is hasonló azonosító rendszerekkel látja el.
Ha a kiegyenlítőhabarcs könnyen folyik, és a csemperagasztó különösen rugalmasan viselkedik, erősen valószínű, hogy a WACKER gyártmányainak van hozzá valami köze. Az egész világon működő vegyimű 25 gyártóművében, 20 technikai központjában és 53 értékesítési irodájában világszerte 17 200 alkalmazott dolgozik.
A WACKER legfontosabb gyártóműve a burghauseni telephely, amely optimális elhelyezkedésű, az osztrák határnál, a „bajor kémiai háromszögben” települt. A vegyigyár egy két kilométeres kiterjedésű telephelyen tízezer főt foglalkoztat 150 létesítményben, és a különféle termékek ezreit állítja elő.
Ezek között diszperziós porok is előfordulnak, amelyeket csemperagasztók, habarcsok, felületkiegyenlítők és más építőipari kémiai anyagok adalékanyagául szolgálnak, és jól meghatározott tulajdonságokkal kell rendelkezniük. A végtermék előállításához egy folyékony közbenső terméket szárítótornyokban szárítanak. Az így keletkezett port vibrációs rostával szemcseméretre szelektálják, majd csomagolják. Ez a technológia garantálja, hogy a végtermék a megfelelő szemcsemérettel rendelkezik.
A gyártás átláthatóságának és követhetőségének érdekében a gyártómű olyan igényt fogalmazott meg, hogy a rostálódobokban használt rosták lyukméretét automatikusan felismerje a rendszer. „A rosta helyes méretét korábban a munkatársak kézi méréssel ellenőrizték” – magyarázza Michael Holzapfel üzemmérnök, aki az építőipari polimereket gyártó részleg elektromos rendszereiért felelős. – „Az emberi hiba lehetőségének kizárása érdekében a rendszer minden tételhez a szükséges rosta méretét automatikusan állapítja meg. Ez nemcsak garantálja az éppen zajló folyamat 100%-os minőségét, de visszamenőleg is ellenőrizhetővé teszi a rostálási folyamat helyes elvégzését.”
A WACKER burghauseni gyárában már néhány rostálódobot felszereltek a Turck poros Ex-környezetben is használható RFID-megoldásával
A folyamatos vibráció vezetékmentes megoldást indokol. Holzapfel hamar elvetette eredeti ötletét, amely induktív szenzorokkal valósította volna meg a kódinformáció átvitelét. „A rosta állandóan, csaknem egész éven át folyamatosan rezeg, ezért a kábelt használó megoldások megvalósíthatatlanok. Erről első kézből vannak információink. Bár nagymértékben hajlékony vezetékanyagot használunk, mégis havonta kell cserélni például a rosták földelő kábeleit, hogy azok ne törjenek el. Ezért fokozatosan alakult ki bennünk az RFID-azonosító alkalmazásának ötlete.” A burghauseni üzemre jellemző környezeti feltételek miatt a megoldásnak poros Ex-zónában is alkalmasnak kellett lennie. Holzapfel elmondta, mi volt az eredeti ok arra, hogy a mülheimi Turck automatizálási specialista céget válasszák megoldásszállítónak. Eddig a WACKER négy rostálódobot szerelt fel TLNS-Q80-H1147-Ex RFID-író/olvasófejjel, amelyre Ex zóna 2 és zóna 22 tanúsítvány is létezik. Minden rostára felhelyeztek egy TW-R50-B128-Ex RFID-azonosítóeszközt, amelyben a rosta rácsmérete van tárolva. A tárcsa alakú azonosító a rosta élén van elhelyezve, közvetlenül az alatt a pánt alatt, amelyen a rácsméret optikailag is leolvasható jelölését tüntették fel. Az író/olvasófej leolvassa a rácsméretet, és Profibuson át elküldi az adatot a folyamatirányító rendszernek a három BL20 I/O-állomás egyikének segítségével.
A telepítés folyamán még egy nehézséggel kellett megküzdeni. „Az RFID-rendszerrel együtt érkezett funkcióblokkot a Siemens S7 PLC nyelvén programozták, nem pedig az általunk használt Siemens PCS7 folyamatirányító rendszerén” – magyarázza Holzapfel. – „Cégünk szoftverspecialistái azonban a Turck támogatómérnökeivel szorosan együttműködve gyorsan adaptálták az S7 funkcióblokkot, amely most a PCS7 folyamatirányító gépen is akadálytalanul fut.”
Az Ex író/olvasófej kiolvassa a rostára szerelt azonosítóból (balra) a rosta rácsméretét
A rostaméret adata a Profibuson és a Turck BL20 I/O-rendszerén át ér el a PCS7 folyamatirányító számítógépbe