Skip to main content
Témakör:

A Memosens-technológia „megéri a pénzét”

Megjelent: 2013. március 26.

E-H memosens logoAz analóg folyamatparaméterek mérési eredményeinek továbbításában ma még sok helyütt élnek az analóg (pl. 4…20 mA-es) adattovábbítási rendszerek. Itt is elkezdte azonban térhódítását a digitális adatátvitel – a HART-technológia épp e két módszer kompromisszu­ma. A terepbuszon történő „tiszta digitális” jeltovábbítás is gyorsan terjed. Ezek egyike a Memosens-technológia is.

Felvetődhet a kérdés, miért?

Mi szükség van egy újabb digitális jelátviteli szisztémára a számos meglevő, bevált, kipróbált technológia mellé? A válasz egyszerű: a Memosens-technológia több egyszerű digitális jelátvitelnél a folyadékok elektrokémiai jellemzőit mérő érzékelő és a távadó között. A Memosens-rendszer kialakításánál ugyanis számos olyan speciális sajátosságot is figyelembe vettek a tervezők, amelyek különösen jellemzők az elektrokémiai méréstechnikára.

 

E-H memosens abra

 

A Memosens  

  • Az egyetlen olyan rendszer, amely tökéletes galvanikus elválasztást biztosít az érzékelők (pl. pH-, redoxpotenciál- és vezetőképesség-érzékelők) és a jelátviteli kábel között, mert a tápellátás és a jelátvitel is induktív csatolással valósul meg. Nincs szükség földelésre.

  • Az analóg mért érték digitálissá alakítása közvetlenül az érzékelő fejben történik, tehát nincs szükség mV nagyságrendű feszültségek továbbítására a távadó felé. Az érzékelőfejből nem csak a pillanatnyi mért értéket lehet kiolvasni, hanem egyéb adatokat (pl. szélsőértékeket, az elektrokémiai érzékelők karbantartásánál és cseréjénél különösen fontos üzemidőt, kalibrációs jellemzőket stb.) is lekérdezhet az irányítástechnikai rendszer.

  • Az érzékelőt és a kábelt összekötő fej ellenáll a nedvességnek, pornak, korróziónak, sólerakódásnak. Mostoha környezeti körülmények között, akár havazásban, szakadó esőben, sőt víz alá merítve is szerelhető.

  • A kábelek szereléskor nem csavarodnak meg, mivel a bajonettzáras csatlakozás nem okoz csavarási igénybevételt.

  • Az érzékelőre jellemző kalibrálási adatokat az érzékelő őrzi, nem a távadó. Ezért a kalibrálás ellenőrzött, laboratóriumi körülmények között, a helyszíni távadótól függetlenül végezhető. A helyszínen nincs szükség kalibrálásra, csak az érzékelő cseréjére. Ezért rövidebb és egyszerűbb helyszíni munkavégzéssel kell számolni.

  • Az optimalizált kalibrálási eljárásnak köszönhetően nem „biztos, ami biztos” alapon kell a cserét elvégezni az érzékelő feltételezett élettartama alapján, hanem a cserét a valódi elhasználódástól lehet függővé tenni. Ezáltal az érzékelőben rejlő lehetőségek a tényleges fizikai határokig kihasználhatók. Az eredmény: a hagyományos karbantartási stratégiákhoz viszonyítva kb. 40 %-kal hosszabb élettartam. A ritkább csere az érzékelők árában keletkező megtakarításokon kívül ritkább karbantartási munkaigényt is jelent.

Tehát a Memosens-technológia „megéri a pénzét”!

 

Endress+Hauser Magyarország Kft.
1139 Budapest, Forgách u. 9/B
Tel.: +36 1 412 0421
Fax: +36 1 412 0424
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát., Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
www.hu.endress.com

www.e-direct.hu