Skip to main content
Témakör:

A kamerától a tabletig – végig IT-alapon

Megjelent: 2013. november 14.

rs1Az informatika ma már messze túlmutat az irodai munka gépesítésénél. A vizuális média területén például nap mint nap talál­kozhatunk informatikai megoldásokkal, amelyek ma már „hézagmentesen” lefedik az egész láncolatot a vizuális információk forrásától a megjelenítésig. Ezt a technológia­folyamot mutatta be a Rohde & Schwarz októberi előadása.

Szubjektív beszámoló a Rohde & Schwarz áttekintő előadásáról

Az előadás témájául választott eszközökkel és módszerekkel nem csak a digitális médiatechnológiát „belülről ismerő” szakemberek találkoznak. Mindannyiunkat érint: ha mobiltelefonunkkal rögzítjük egy kisgyerek első lépéseit, ha számítógépünkön fotókat vagy videókat archiválunk vagy szerkesztünk; ha az internetre való feltöltéshez „kellemes” méretre tömörítjük a képfelvételeinket, vagy a táblaszámítógépünkön mutatjuk meg azokat a barátainknak; ha a régi tévékészülékünket egy set-top-boxszal tesszük alkalmassá a felszíni digitális műsorsugárzás vételére, vagy ha olyan újszerű szolgáltatások neveit olvassuk a megvásárolni kívánt lapostévé specifikációi között, amelyeknek sem a jelentésével, sem a használati értékével nem vagyunk még ismerősek: akaratlanul is „belebotlunk” az IT-alapú vizuális információfeldolgozás ilyen vagy amolyan alkalmazásába.

rs1

rs2


    Ezt a „megkerülhetetlen” témakört kívánta körüljárni – természetesen sokkal inkább szakértő, mint hétköznapi felhasználó hallgatóságot feltételezve – a Rohde & Schwarz szakmai szemináriuma. A rendezvény egy Bukaresttől Amszterdamig, Belgrádtól Oslóig terjedő terület jelentősebb városaiban – a roadshow egyik állomásaként Budapesten is – bemutatta az IT-alapú vizuális médiatechnológia aktuális állapotát. Amint azt Bauer László, a magyarországi kereskedelmi képviselet vezetője előzetesen elmondta, az előadás nem a cég „témába vágó” műszereit, berendezéseit kívánta előtérbe helyezni. Sokkal inkább a vizuális információ IT-alapú kezelésének elméleti alapjait és gyakorlati módszereit mutatta be dióhéjban a jelfeldolgozás technológiai sorrendjét követve, és csupán utalt arra, hogy a rendező cég rendelkezik mindazokkal a technológiákkal és termékekkel, amelyekkel az ismertetett elvek realizálhatók. A közvetlen, „nyomulós” marketing helyett tehát kompetenciájuk demonstrálásának útját választották. Az előadást meghallgatva az a benyomás alakulhatott ki, hogy ez a szemléletmód igazi „win-win szituáció”: a meghívó cég és a meghívottak egyaránt hasznosnak ítélhették a szakmai előadásokra fordított időt.

rs3


Az előadássorozat igazi hőse David Smith, a Rohde & Schwarz müncheni részlegének munkatársa volt, aki a négyszer másfél órás programon egyedül vezette végig a hallgatóságot, meggyőző témaismerettel és valóban informatív és szemléletes prezentációival. Nem először emeljük ki e lapban a hivatásos „igehirdetők” szerepét, ez az a módszer, amellyel egy cég valóban értékes „szakmai névjegyet” tehet le az érdeklődők asztalára, akik a megkérdőjelezhetetlen tárgyismeret vonzásában könnyebben válhatnak valódi megrendelőkké is.
    Az eddigiekben – hogy stílusosak legyünk – már „kódolva” is van, hogy miért reménytelen vállalkozás erről a kétségkívül értékes előadásról akár csak felületes beszámolót adni. David Smith hatórányi – helyenként az elvi alapokig „leásó” – csúcstechnológiai áttekintése nemhogy e cikk keretébe, de talán az egész lapszámba sem lenne „veszteségmentesen tömöríthető”. Ezért csak azzal próbálkozunk, hogy bátorítsuk a jövőbeni hasonló rendezvények meghívottjait, használják ki a „mély szakmai ismeretterjesztésben” való részvétel lehetőségét. Még akkor is tegyék ezt, ha egyébként a témakör jó ismerői, hiszen egy másik elme, egy másik szemlélet, egy másik nézőpont hasznos segítség lehet arra, hogy egy valóban összetett tématerületről még inkább rendszerezett, konzisztens képet alkothassunk.
    Az előadás négy nagy – az egyenként másfél órás időkeretet is feszegetően bőséges – témakörre szeletelte az IT-alapú vizuális információközlés technikáját:

A képanyag megszerzése

  • Kamerák, kodekek és fájlformátumok,

  • Fájl-alapú munkafolyamatok (digitális video- és adásszerkesztés, archiválás stb.),

  • Filmek, tévéadások és hírműsorok gyártása.

A tartalom „becsomagolása”, tömörítése

  • A JPEG2000 videokódoló/tömörítő eljárás bemutatása,

  • Az MPEG2, a H.264 és a HEVC/H.265 mozgókép-tömörítés bemutatása és összehasonlítása,

  • A kódolás és multiplexelés technikai megoldásai.

A tartalom továbbítása a felhasználóhoz

  • DVB-T/T2/T2-lite,

  • IP over DVB-T2, Video over LTE és a dinamikus műsorsugárzás,

  • IPTV, OTT és MPEG-DASH.

A tartalom megjelenítése

  • HbbTV, a szociális média és a kapcsolt tévéműsor-szolgál­tatás,

  • 4K/Ultra HDTV-megjelenítés, 3D stb.

Az előadások nemcsak az előadót, de a hallgatóságot is próbára tették. A szakma már régóta három-négy-ötbetűs rövidítésekben fejezi ki magát, és ha ezeket „készségszinten” nem ismeri a hallgató, nagyon hamar elveszítheti a fonalat. Nem sikerült teljesen elleplezni azt sem, hogy a digitális képi információ kezelése „tömény matek”, mégis bízunk abban, hogy a hallgatóság nem bánta meg, hogy ezt a napot a Rohde & Schwarz vendégeként töltötte.


Tóth Ferenc