Skip to main content
Témakör: Alkatrészek

Nincs bizonyíték a dátumkód-korlátozások alátámasztására

Megjelent: 2024. november 06.

Rochester cikk nyomtatott áramkör betekintő kép logovalA hagyományos forraszthatósági vizsgálatok kompatibilitásának ellenőrzése elöregedett alkatrészekre

Annak ellenére, hogy az iparágban egyre inkább elismerik, hogy a dátumkód-korlátozásoknak nincs tényszerű alapja, a félvezető alkatrészek egyes felhasználói és a szerződéses gyártók továbbra is érvényesítik az önkényesen meghatározott korhatároknál idősebb termékekre vonatkozó korlátozásokat.

 

Mivel a korábbi megállapítások szerint az alkatrészek felhasználhatósága nem romlott a létesítményekben történő hosszabb tárolás során, a Rochester új vizsgálatba kezdett, hogy értékelje a felületszerelési technológiával (SMT) készült alkatrészek forraszthatóságát és nyomtatott áramköri lapra szerelhetőségét különböző hosszú távú tárolási időszakokat követően.
A Rochester korábbi fehér könyvei kimutatták, hogy az alkatrészek széles köre használható marad a hosszú távú tárolás után is. Ez a tanulmány összehasonlította a forraszthatósági vizsgálati eredményeket és a nyomtatott áramköri lapok (PCB) összeszerelési teljesítményét az elöregedett felületszerelt eszközök esetében. A Rochester célja az volt, hogy meghatározza a legpontosabb vizsgálati módszert a sikeres nyáklapra szerelés előrejelzésére. A tanulmány jelentős eltéréseket tárt fel a hagyományos forraszthatósági vizsgálat és a fizikai eszközszerelés összehasonlításakor a hosszú távú tárolás utáni eszközök értékelésében.

 

Nyomtatott áramkör


A hagyományos forraszthatósági vizsgálatokat egymástól függetlenül három vizsgálati helyszínen végezték el, mind a forrasztófürdő/merítés és pillantásteszt, mind a felületszerelési folyamat szimulációs módszereivel. Az ezen eszközök felszereléséhez tervezett nyáklapokat három szerződéses gyártónál és a Rochester Electronics vállalaton belül szerelték össze. Az egyes szerződéses gyártóktól származó összeszerelt nyáklapokat külső laboratóriumba küldték keresztmetszeti és pásztázó elektronmikroszkópos (SEM) képelemzésre. Az elektromos vizsgálatokat a felületre szerelt eszközökön végezték el, függetlenül a nyáklapra rögzítésre kiválasztott eszközöktől.
A tanulmány eredményei meglepő felfedezést tesznek: a hagyományos forraszthatóság vizsgálati módszerei nem feltétlenül tükrözik pontosan a lapokon lévő alkatrészek teljesítményét a hosszú távú tárolás után. Ez az eltérés valószínűleg annak az eredménye, hogy ezeket a módszereket újonnan gyártott eszközökre fejlesztették ki. Az eszközöknek a megfelelő NYÁK-ra történő közvetlen felszerelése pontosabb szimulációt biztosít a valós alkatrészhasználati körülményekről.
Mindegyik alkatrész kritikus lehet a hosszú élettartamú rendszerek gyártói számára, akik komoly kihívások elé néznek a termékek rendelkezésre állása és az ellátási lánc folytonossága terén. A hagyományos forraszthatóságra vonatkozó vizsgálati módszerek alkalmazása a bejövő ellenőrzés során szűrőként további és szükségtelen korlátokat állíthat a rendelkezésre álló eszközök korlátozott populációjára. Az elöregedett félvezetők felhasználói számára alapvető fontosságú, hogy az ellenőrzési protokollok kialakítása során gondosan felmérjék a teljesen működőképes és forrasztható eszközök szükségtelen visszautasításának lehetőségét.
A Rochester Electronics hosszú távú tárolással kapcsolatos kutatásai több mint négy évnyi tesztelést, több tucat terméktípust és négy évtized alatt gyártott eszközöket öleltek fel. A módszerek között szerepelt elektromos vizsgálat, roncsolásmentes röntgenvizsgálat, forraszthatósági vizsgálat, csomagolási dekonstrukciós elemzés, PCB-összeszerelés, kereszt­metszetvizsgálat, SEM-képalkotás és vizuális vizsgálat.

A mai napig nem találtak olyan adatokat, amelyek a termék funkci­o­nalitásának vagy használhatóságának a romlására utalnának a Rochesterben történő hosszú távú tárolás miatt. A Rochester legújabb tanulmánya megerősíti az iparágban uralkodó felfogást, miszerint nincs olyan bizonyíték, amely alátámasztaná a dátumkód-kor­látozások szükségességét.

wwww.rocelec.com

#8c1e31