Kereskedelmi húsáruhűtők: könnyen megvalósítható kifinomult vezérlés
A németországi Bocholtban működő Tekloth GmbH olyan innovatív, többfokozatú, CO2 alapú hűtőrendszert fejlesztett ki, amelybe nem kell beépíteni a piacon jelenleg kapható más kereskedelmi húsárufagyasztókhoz szükséges, nehézkes közbenső jégmentesítő fokozatot. PC-alapú vezérléstechnika alkalmazásával a hűtéstechnológiai folyamat nagyfokú bonyolultsága ellenére könnyen és kényelmesen megvalósíthatóvá váltak a rendszer különleges konfigurálási és vezérlési funkciói.
Az épületgépészeti rendszerek fejlesztésére szakosodott Tekloth PC-alapú technológiával valósította meg az esseni Fischer Kälte-Klima vállalat számára szállított, többfokozatú CO2-hűtőrendszer teljes vezérlő-rendszerét. A létesítmény a füstölt és pácolt sertéshúsok mélyfagyasztójának hűtőegysége. Füstölés után a húst gyorsfagyasztással legalább -18 °C-ra hűtik. Mivel a húst melegen (30…40 °C-os állapotban) szállítják be a hűtőtérbe, a rendszerbe nagy mennyiségű nedvesség kerül, amely a párologtatón gyűlik össze, jegesedést okozva. A hagyományos hűtőrendszereket ezért rendszeres időközönként le kell olvasztani. Az energiaigényes leolvasztási művelet elkerülése érdekében a Tekloth teljesen új alapokon tervezte újra a többfokozatú hűtőrendszert. Marco Möllenbeck, a vállalat tervezési, fejlesztési és értékesítési szakembere nyilatkozata szerint: „Rendszerünk speciális kialakítása és az ennek megfelelő vezérlési funkciók feleslegessé teszik a hagyományos elrendezéseknél szükséges rendszeres leolvasztást. A megoldásunk különlegessége egy váltószelep, amellyel át lehet kapcsolni normál hűtés (RC – regular cooling) és mélyfagyasztás (DF – deep-freezing) között. Mivel ezt a hagyományos összeállítások két külön rendszerrel valósítják meg, a mi konstrukciónk egyértelmű előnyöket hordoz magában mind a beruházási költségek, mind az energiafogyasztás tekintetében.”
A Tekloth szakértői (balról jobbra) – Stefan Bollman (projekttervezés és értékesítés), Christoph Holtschlag (projekttervezés és szoftverfejlesztés), Michael Holländer (épületautomatizálás, Beckhoff Rajna/Ruhr-vidéki iroda) és Marco Möllenbeck (hűtéstechnikai tervezés, fejlesztés és értékesítés) – a többfokozatú CO2-hűtőrendszerek vezérlőszekrényei előtt (© Beckhoff)
Két üzemmód egyetlen rendszerben
A váltószeleppel a rendszer az úgynevezett transzkritikus tartományban, tisztán hagyományos hűtőrendszerként, vagy DF- és RF-kompresszorokkal ellátott hűtésfokozóként egyaránt üzemeltethető. Ez a fajta átkapcsolás sok olyan vezérlési funkciót igényel, amelyeket a hagyományos rendszerek nem támogatnak. Christoph Holtschlag, a Tekloth tervezője és szoftverfejlesztője ezzel kapcsolatban a következőket fejtette ki: „Üzemmódváltáskor a rendszer először mintegy -6 °C-ig lehűt és páramentesítést végez. A megemelt RC párologtatási hőmérséklet következtében minimális lesz a párologtató jegesedése. A 4 °C-os kamrahőmérséklet elérésekor a rendszer átvált RC-DF hűtésfokozó üzemmódra. ”A folyamat során a normál hűtési művelet kezdetben leáll és keringtető leolvasztási üzemmódra kapcsol a rendszer. Normál hűtési üzemmódban energetikailag optimális a hőelvonás folyamata a megszokott hűtési hőmérséklettartományban, eközben rendkívül hatékony a termék felületének páramentesítése, s mindez a párologtató hőcserélőjén minimális jegesedéssel jár. A keringtető-leolvasztó ciklus és az RC-DF hűtésfokozó üzemmód után a rendszer -18 °C-ra hűti le a kamrát és a terméket. A közbenső leolvasztás akár teljesen elhagyható, attól függően, hogy milyen mennyiségű a termék és mennyi ideig tároljuk a kamrában a célhőmérséklet elérése után.
A váltószelep, amely átkapcsolja a többfokozatú CO2-hűtőrendszert normál üzemmódról mélyfagyasztásra (© Beckhoff)