Egy szén-dioxid-mentes világ víziója
Az energiával kapcsolatos CO2-kibocsátás csökkentésének egyik legfontosabb stratégiája a villamosítás. Ebben a teljesen elektromos társadalomban – All Electric Society – a felhasznált villamos energiát kizárólag megújuló energiaforrásokból kell előállítani, biztosítva a megfizethető, tiszta energiaellátáshoz való globális hozzáférést.
Az energiafogyasztás villamosítása
Erre az egyik válasz a teljesen elektromos társadalom, az All Electric Society – egy olyan CO2-semleges és fenntartható világ elképzelése, ahol az energiát szinte kizárólag elektromos úton termelik és fogyasztják. A cél a „közvetlen” villamosítás, ahol a villamos energiát CO2-mentesen állítják elő – különösen a végfelhasználási ágazatokban, amelyek az üvegházhatású gázok globális kibocsátásának fő okozói. Jelenleg az Európában felhasznált energia kevesebb mint 25 százaléka származik villamos energiából. A fennmaradó rész, amelyet az otthonok fűtésére, a járművek üzemanyaggal való ellátására és a gyárak működtetésére használnak, főként fosszilis tüzelőanyagokból származik. Ahhoz, hogy 2050-re klímasemlegességet érjünk el, Európa végső energiafogyasztásának akár háromnegyedét közvetlenül vagy közvetve villamosítani kell.
Az alap: megújuló energiák
Ennek a villamos energiának természetesen fenntartható forrásokból kell származnia, amint azt Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) ügyvezető igazgatója hangsúlyozza: „Az energiaszektor jelenleg több CO2-kibocsátást okoz, mint a világgazdaság bármely más ágazata”. A megújuló energiák azonban 2023-ban már a globális villamosenergia-termelés 30 százalékát teszik ki, ami a nap- és szélenergia növekedésének köszönhető. Bár az energiával kapcsolatos globális CO2-kibocsátás 2023-ban tovább nőtt, a növekedés kisebb volt, mint 2022-ben, köszönhetően az olyan technológiák elterjedésének, mint a nap- és szélenergia, valamint az elektromos járművek – derül ki az IEA elemzéseiből.
Tárolás hidrogénen és e-üzemanyagokon keresztül
Az All Electric Society nemcsak a villamosenergia-termelésre összpontosít, hanem olyan ágazatokra is kiterjed, mint a fűtés, a mobilitás és az ipar. Azokon a területeken, ahol a villamosítás nem lehetséges vagy túl drága, például a nehéziparban, a hajózásban és a légi közlekedésben, az All Electric Society koncepciója „közvetett” villamosítást irányoz elő: a megújuló villamos energiát elektrolízis útján zöld hidrogénné és eFuels-szé alakítják át. A primerenergia-szükséglet csökkentése érdekében a fogyasztók energiahatékonyságát is növelni kell a lehető legtöbb ágazat villamosításának részeként.
Az elektromosítás előnyei (The Quintessence magazin – EBV Elektronik)
Az ágazatok összekapcsolása
Az All Electric Society fontos eleme a különböző ágazatok, például a közlekedés, az ipar, a kereskedelem és a lakhatás összekapcsolása. Az energiatermelést, -elosztást, -tárolást és -fogyasztást holisztikus rendszerként kezelik. A különböző területek egymás között kicserélik az energiát, biztosítva, hogy az mindenhol kellőképpen rendelkezésre álljon – a megfelelő időben, a megfelelő helyen, alacsony költséggel. Ehhez az ágazatok digitális összekapcsolása szükséges. A különböző hálózatokon belüli szabványosított kommunikációs protokollok lehetővé teszik a szükséges, rendszerhatároktól független kommunikációt. „A mélyreható digitalizáció, beleértve a mesterséges intelligencia alkalmazását is, döntő fontosságú a megújuló energiaforrások által dominált energiarendszer megnövekedett komplexitásának kezeléséhez” – magyarázza Remi Eriksen, a DNV csoport elnök-vezérigazgatója, aki tanúsítási és műszaki tanácsadási szolgáltatásokat nyújt az energetikai értéklánc számára.
A teljesen elektromos társadalomban a gazdaság és a társadalom minden ágazata villamosított és összekapcsolt lesz (The Quintessence magazin – EBV Elektronik)
A fenntarthatóság kulcsa
A villamosítás – a hálózatba kapcsolás és az automatizálás megoldásai és technológiái tehát – a fenntartható All Electric Society kulcsa. „A következő évtizedekben a villamosítás döntő szerepet fog játszani a hatékony, biztonságos, szén-dioxid-mentes és integrált energiarendszer megvalósításában. A villamos energia 2040-re a fő energiahordozónk lesz, és biztosítanunk kell, hogy mind a piaci feltételek, mind az infrastruktúra előre vigye az átállást.”
Az EBV Elektronik – mint vezető félvezető-forgalmazó Európában – széles gyártói portfóliójából a legújabb alkatrészek és félvezető-megoldások teljes és folyamatos ellátását garantálja. Vegye fel a kapcsolatot az EBV technológiai és piaci szakértőivel, hogy az alkalmazásaihoz az optimális megoldást választhassa!
Több mint disztribúció – EBV Elektronik!
EBV Elektronik Kft.
1117 Budapest, Budafoki út 91–93.
West Irodaház
Tel.: +36 1 436 7229
www.ebv.com