Témakör:
Egy siófoki négycsillagos szálloda épületfelügyeleti rendszere
Megjelent: 2016. november 10.
A siófoki Hotel Yacht**** Wellness & Business a Dél-Dunántúli Operatív Program keretében, az egészségturizmusra fókuszálva született meg a régi Hotel Yacht Club teljes felújításával és kibővítésével. Az idén március végén átadott szálloda wellness, business és gyógyturisztikai szolgáltatásokat egyaránt nyújt vendégeinek. A vendégek kényelméről és megfelelő komfortérzetéről egy teljes körű épületfelügyeleti rendszer is gondoskodik.
A Siófok Medihotel**** projekt
A Balaton partján 1988-ban nyitotta meg kapuit a Hotel Yacht Club*** 29 szobájával Siófok vitorláskikötőjében. A kedvelt szálloda 2005-ben egy átfogó rekonstrukció keretében apartmanokkal és családi szobákkal is bővült. A felújítás során a barátságos, otthonos belsőt sikerült a modern komfort követelményeivel ötvözni. Közel 10 évvel később megszületett a Siófok Medihotel*** gondolata, amelynek megvalósítására a 400 millió forintos saját tőke mellett állami támogatást is igénybe vett a tulajdonos. „Az egészségügyi turizmus szolgáltatásainak fejlesztése a konvergencia-
régiókban” című pályázatnak köszönhetően a projektet az Európai Unió is közel egymilliárd forinttal támogatta. Az EU-s pályázaton Siófok Medihotel *** projektnévvel indult az új szállodai és gyógyászati szolgáltatások nyújtására szánt háromcsillagos szálloda, amelynek alapkövét 2015. május 11-én tették le.
1. ábra A szálloda Siófok kikötőjében
Az új 5898 m2 alapterületű szálloda a Hotel Yacht Club teljes felújításával és egy új, erkélyes szobákat tartalmazó szárny építésével, alig tíz hónap alatt jött létre. Az átépítés és bővítés végére a régi és új szállodarész közös recepcióval, étteremmel, valamint wellness- és konferenciarészleggel gazdagodott. A 205 férőhelyes szállodai rész mellett helyet kapott egy 354 m2-es wellness-részleg a feltöltődni vágyók számára, valamint egy közel 500 m2-es – összenyitható termekből álló – konferenciaközpont is a különböző családi és üzleti rendezvények lebonyolítására. A projekt középpontjában álló komplex egészségügyi szolgáltatásokat nyújtó részleg 436 m2-en valósult meg.
A projekt végére a szálloda (1. ábra) neve Medihotelről – elődjét idézve – Hotel Yachtra változott. 2016. júniusában pedig az eredetileg háromcsillagosra tervezett hotel megszerezte a négycsillagos HotelStars védjegyet, és ezzel a hivatalosan bejegyzett neve Hotel Yacht**** Wellness & Business lett.
Az épületgépészeti és az épületfelügyeleti rendszer
A közel 2600 m2 alapterületű új szárnyban kaptak helyet a kiszolgáló területek mellett a gépészeti és villamos berendezések is. A földszinten találjuk a kazánházat, a recepció mellett pedig a személyzeti irodát. Utóbbit azért érdemes megemlíteni, mert az automatikához tartozó – közel 750 db fizikai adatpontot kezelő – diszpécseri számítógépet is ott helyezték el (2. ábra).
2. ábra A kazános fűtési rendszer megjelenítő képe
Az ábrán látható megjelenítő képet a Vision SCADA szoftver felhasználásával terveztük, és a fűtési rendszer kazánköreit mutatja. A kazánról táplált rendszerhez a használati melegvíz, a fan-coilok, valamint a légkezelők fűtési körei tartoznak. A tetőn található két hőszivattyúhoz a hűtési feladat ellátására csak a légkezelők, valamint a fan-coilok tartoznak. A két hőtermelőhöz külön automatika tartozik. Míg a két kazánnal egy-egy Saia PCD1 vezérlőegység kommunikál (3. ábra), addig a tetőn található két hőszivattyúval egy PCD3 logikai vezérlő tartja a kapcsolatot (4. ábra). Utóbbi feladata a konyhai és a konferenciatermek légkezelőinek vezérlése is.
3. ábra PCD1 vezérlőegység
4. ábra Vezérlőszekrény |
5. ábra A tetőtéri nyitott kazánház |