Digitalizált vízerőművek – CVA
A CVA energiavállalat és az ifm állapotellenőrzési megoldások szerepe az Aosta-völgyben
A Compagnia Valdostana delle Acque energetikai vállalat (CVA), amelynek székhelye az olaszországi Aosta-völgyben található, megújuló forrásokból termel villamos energiát, elsősorban a víz erejének hasznosításával. A régióban található 32 vízerőmű több mint 900 MW összkapacitással rendelkezik, amely 2027-ig további 800 MW szél- és fotovoltaikus kapacitással bővül. Az erőművek megbízható működéséhez a CVA az automatizálási specialista ifm érzékelőire és szoftvereire támaszkodik.
Az energiatermelés és -szállítás fontossága
A CVA 2001-es alapítása óta évente átlagosan hárommilliárd kilowattóra villamos energiát termel. A legnagyobb éves termelésű vízerőmű az 1950-es években épült Valpelline erőmű, amelyet a Place Moulin víztározó táplál. Egy 155 méter magas gát zárja el a tavat, amelynek hasznos kapacitása 93 millió köbméter víz. A gát és az erőmű közötti 1000 méteres magasságkülönbség miatt a víz 100 bar nyomással jut el a turbinákhoz a csővezetéken keresztül.
A hálózat megbízhatóságának biztosítása
A Valpelline erőmű évente akár 330 gigawattóra áramot termel két 65 megawattos turbina segítségével. Ez az energiaellátás nemcsak az Aosta-völgy lakosságának, hanem Olaszország stratégiai energetikai terveinek is kulcsfontosságú eleme. Az erőmű feketeindítási képességgel rendelkezik, így áramkimaradás esetén segíthet a 220 kilovoltos olaszországi hálózat helyreállításában.
Állapotellenőrzés és karbantartás
Antonino Sannolo, az elektromechanikai részleg vezetője hangsúlyozza, hogy a CVA mérnökei számára elengedhetetlen az erőművek folyamatos működőképességének garantálása. A karbantartási munkák tervezéséhez szükséges a berendezések állapotának ismerete, amit roncsolásmentes és termikus vizsgálatokkal, valamint elektromos ellenőrzésekkel és rezgésvizsgálatokkal érnek el. Bármilyen kialakulóban lévő, észrevétlenül maradó hiba géphibához és ezáltal gazdasági veszteséghez vezethet.
Állapotellenőrzés utólagos felszereléssel: a turbinákon és áramfejlesztőkön számos érzékelő rögzíti a forgó alkatrészek rezgési viselkedését, valamint a hűtő-kenőanyagok hőmérsékletét, nyomását és átfolyását
Digitalizáció és szabványosítás
A CVA erőműveinek földrajzi szétszórtsága miatt az összes berendezés digitalizálásán dolgoznak, hogy csökkentsék az ellenőrzésekhez szükséges erőfeszítéseket. Ennek érdekében az Aosta-völgy 22 vízerőművének vezérlő- és felügyeleti rendszereit szabványosított módon korszerűsítették, és informatikai szinten központilag elérhetővé tették. A Valpelline erőművet ifm rezgésérzékelőkkel szerelték fel, hogy folyamatosan nyomon követhessék a turbinák és generátorok karbantartási igényeit.
Fejlett állapotellenőrzési rendszerek
A CVA már több üzemében is a legkorszerűbb digitalizációs megoldásokat alkalmazza. A Covalou telephelyen az ifm érzékelői biztosítják az 1926-ban épült 41 megawattos vízerőmű üzemét, informatikai rendszer által rögzítve és továbbítva az adatokat.
A hőmérséklet és a nyomás mellett itt a hűtőközeg áramlását is figyelik – rezgésérzékelők adataival kombinálva pontos képet lehet kapni az erőmű állapotáról.
A CVA karbantartási részlegének technikusai a moneo-ban részletesen kiértékelik az egyes vízerőművek adatait
IIoT platform és előrejelző karbantartás
A CVA informatikai szinten is a legkorszerűbb rendszerekre támaszkodik. Ennek egyik példája a moneo, az ifm IIoT platformja, amely nem csak az IO-Link infrastruktúrák központi paraméterbeállítását és a továbbított érzékelőadatok felhasználását teszi lehetővé a folyamatoptimalizáláshoz. A moneo RTM kiértékeli a rezgésérzékelők adatait, és figyelmeztetést ad az előre beállított küszöbértékek túllépése esetén. A hosszú távú cél az előrejelző karbantartás megvalósítása, amelyhez a moneo Industrial AI Assistant biztosít fejlett mesterségesintelligencia-alapú felügyeletet.
A CVA egyes vízerőművei csaknem 100 évesek, mások nehezen megközelíthetők, és mindegyik az Aosta-völgyben szétszórtan helyezkedik el
Eredmények és jövőbeni tervezés
Manuel Bonjean, a CVA vízerőmű automatizálásért felelős kapcsolattartója elégedetten nyilatkozott az ifm termékeiről, kiemelve azok megbízhatóságát még kihívást jelentő körülmények között is. Az ifm megoldásai révén a CVA egységesítette érzékelőit, csökkentve a pótalkatrészek számát és leegyszerűsítve a karbantartási tervezést. Antonino Sannolo hozzátette, hogy az ifm-mel való szoros együttműködés és a helyszíni telepítések során nyújtott szakértelem jelentősen hozzájárult a CVA sikereihez.
ifm electronic Kft.
9028 Győr, Szent Imre út 59.
Tel.: + 36 96 518 397
E-mail:
www.ifm.com