Témakör:
Beckhoff Technology Day 2016
Megjelent: 2016. október 06.
Jövőálló technológiák az Ipar 4.0 számára
Másodszor rendezte meg – és ismét „telt házzal” – a Beckhoff Technology Day című konferenciát a Beckhoff Automation Kft. Az egész napos, ingyenes rendezvény az idén is egyedülálló lehetőséget kínált arra, hogy az érdeklődők értesüljenek az automatizálási technológia aktuális trendjeiről, valamint a Beckhoff legújabb technológiáiról és megoldásairól.
A Beckhoff Technology Day 2016 programja
A konferenciát Perecz Tamás, a Beckhoff Automation Kft. ügyvezető igazgatója indította útjára. Előadásából a hallgatóság megismerhette a német anyavállalat, a PC-alapú automatizálás vezető gyártója, a Beckhoff Automation több, mint 30 éves fejlődését, kiemelve a fontosabb állomásokat mind üzleti, mind technológiai szempontból.
Perecz Tamás
Ezt követte Jamriska Péter előadása a Beckhoff többtengelyes Moduláris Szervorendszereiről. A prezentáció rövid termékáttekintéssel indult, amely szemléltette a Beckhoff hardver- és szoftvereszközeinek kiváló skálázhatóságát. Ezt követően tért rá az előadás „gerincét” képező, TwinCAT 3 mozgásvezérlő szoftveralkalmazás sajátosságainak ismertetésére. Kitért a TE132x Bode-diagram funkciójának bemutatására, amely a villamosmérnöki gyakorlatból jól ismert logaritmikus amplitúdófrekvencia függvényábrázolással teszi lehetővé bonyolult mechatronikai rendszerek dinamikus viselkedésének analízisét. A szoftverkiegészítő a mozgásvezérlő szervorendszer rezgésekre adott válaszainak „log-log diagramon” történő ábrázolásával jelentős segítséget nyújt a szervo hangolásában, illetve bizonyos kereteken belül akár mechanikai hibákra is felhívhatja a figyelmet. A gépészeti gyakorlat számára jelentős vívmány az elektromechanikai rendszer átviteli függvényének értelmezése, a sávszélesség, az erősítés- és fázistöbblet fogalmainak bevezetése. Gyakorlati bemutatót is láthattunk, amelyben a szoftver „valós időben” mérte ki egy mozgásvezérlő rendszer amplitúdó- és fázismenetét a frekvencia függvényében. A hallgatóság „előzetest” láthatott egy jelenleg még „alfa verziónál” tartó fejlesztés állásáról, egy teljes hajtásláncok tervezésére szolgáló szoftver, a TwinCAT Motion Designer már működőképes funkcióiról is.
Cserpák Mihály a Beckhoff „zászlóshajóiról”, az ipari PC-kről (IPC) tartott előadást. Röviden ismertette az újdonságokat, majd egy nagyon aktuális témával, az IoT-vel foglalkozott részletesebben. A mindennapi élet ma már nélkülözhetetlen „okoseszközei” révén az informatika behálózza életünket, és számtalan olyan alkalmazással könnyítik meg munkánkat, amelyek segítségével egyik eszközünkről egy másikat tudunk vezérelni vagy felügyelni. Ennek elengedhetetlen feltétele az eszközök közti adatcsere. A folyamatos és biztonságos termelés érdekében az iparban is egyre inkább elvárás, hogy a termelő gépek ne csak horizontálisan legyenek képesek egymással kommunikálni a termelési folyamat zavartalan működése érdekében, hanem vertikálisan is; automatizálva ezzel az adatgyűjtési folyamatot a vállalatirányítási rendszer és egyéb diagnosztikai és beavatkozó szoftver számára. A TwinCAT Connectivity szoftver moduljai lehetőséget kínálnak az egyszerű PC-n futó alkalmazásokkal (pl. Excel-tábla), napjaink legelterjedtebb adatbázisaival, illetve a felhővel történő adatcserére, és ma már mindezt akár közvetlenül a terepi szintről lehet elvégezni. Az előadó az elméleti háttér ismertetése után a Beckhoff munkatársai által kidolgozott demóalkalmazást mutatta be, amelyet az okostelefonra letölthető Beckhoff IoT-program segítségével a hallgatók is tesztelhették.
Mészáros Miklós, a ProCAM Kft. ügyvezetője élményszerű előadásban mutatta be az első hazai gyártású, Beckhoff IPC-vezérléssel működő CNC-lángvágó berendezés, a PreciTrack PTF2030-as prototípus létrehozásának történetét, valamint a termék első hazai felhasználója, a CAD-Lines Kft. telephelyén elvégzett telepítését. A ProCAM-ügyvezető, aki a CNC-berendezések tervezésének – mondhatni – „teljes iskoláját kijárta” a saját tervezésű vezérlőelektronikák és szoftverek kifejlesztésétől kezdve, meggyőzően érvelt a Beckhoff bevált, megbízható és kompakt hardvereinek és kimondottan mozgásvezérlésre „kiélezett” fejlesztőszoftvereinek alkalmazásával elérhető előnyök mellett.
Mikli Áron előadásában a TwinCAT 3 legújabb verziójának újdonságait mutatta be. A Visual Studio 2015-tel és a Windows 10-zel való kompatibilitás mellett láthattuk az új EtherCAT Automation Protocol Configurator grafikus felületét, ahol egyszerű konfigurálással összerendelhetők az Ethernet-hálózaton összekötött vezérlők változói. Az új verziót számos PLC-s újdonsággal, valamint programozást könnyítő beépülő elemmel, mint például a drag&drop-módszerrel programozható grafikus nyelvekkel, kibővített változóműveletekkel és retain-adatok használatával is kiegészítették. Az új verzióban konfigurálható egy felhasználó-adatbázis, ahol a felhasználócsoportoknak szelektív hozzáférést adhatunk adott funkcióblokkokhoz. Az előadásban a TwinCAT 3 többmagos processzorkezeléséről kaphattunk információt.
Egy másik meghívott előadó, Fenyvesi Gábor, az evopro systems engineering Kft. szoftverfejlesztő mérnöke a KUKA Robotics Hungária Ipari Kft. számára készített, Beckhoff adatgyűjtő PLC-n alapuló, innovatív klímakamra-monitorozó rendszert mutatta be.
A napot Cserpák Mihály előadása zárta az XTS lineáris szállítórendszer újdonságairól, aki ismertette az XTS-rendszer felépítését és az új motormodulokkal és vezetősínekkel kialakítható konfigurációkat. A hagyományos „lóversenypálya”-elrendezésen kívül már lehetséges S-alak, négyzet, kör vagy akár egyenes (nyitott pálya) kialakítás is. Az új mozgatóelem az elődtípusoknál nagyobb terhelhetőségű; harmadik féltől származó vezetősínekkel akár 10 kg tömegű terhek szállítása is lehetséges. A TwinCAT 3 többmagos processzorkezelésének és az új, nagyobb teljesítményű IPC-családoknak köszönhetően az XTS hossz- és mozgatóelem-korlátai folyamatosan csökkennek, és ezzel ma már akár 25 m hosszúságú pálya is kialakítható. Gyakorlati bemutatót is láthattunk az XTS-konfigurálás lépéseiről a teljesen új projekt megnyitásától a mozgatóelemek megmozdításáig.
A konferenciához kapcsolódó kiállítótérben működés közben is megtekinthető volt néhány Beckhoff-technológiát szemléltető bemutató alkalmazás.
|
|