Skip to main content
Témakör: Környezet

Az igus segítségével mintegy 34 tonna műanyaghulladékot gyűjtöttek össze

Megjelent: 2024. október 28.

Az igus segítségével mintegy 34 tonna műanyaghulladékot gyűjtöttek össze betekintő kép logovalAz igus támogatja a Plastic Fischer folyótisztítási kezdeményezését és finanszírozza a műanyaghulladék gyűjtését az indiai Kanpurban

Évente több millió tonna műanyag kerül az óceánokba. Ennek nagy részét mintegy 1600 folyó mossa a tengerbe. A műanyaghulladék tönkreteszi a tengeri ökoszisztémákat és hozzájárul a biológiai sokféleség csökkenéséhez. Annak megakadályozására, hogy a műanyag ellenőrizetlenül elterjedjen a vízben és mikroműanyaggá alakuljon, a Plastic Fischer nevű start-up vállalkozás – többek között a kölni székhelyű igus műanyagspecialista cég támogatásával – összegyűjti a műanyaghulladékot az indiai és indonéziai folyókból.

 

A Plastic Fischer kezdeményezés 2021-es indulása óta több mint 1600 tonna műanyaghulladékot gyűjtött össze és dolgozott fel. Az induló vállalkozás azóta 42 gyűjtési pontot és 79 munkahelyet teremtett a helyi lakosság számára. A kölni székhelyű műanyagspe­ci­alista igus 2022 óta a kezdeményezés egyik támogatója, és célul tűzte ki a műanyag körforgásos gazdaság előmozdítását.
Az igus pénzügyi támogatásának köszönhetően 2022 novembere és 2024 augusztusa között 33,611 tonna műanyagot gyűjtöttek össze a folyókból, különösen az észak-indiai Kanpurban. A város Uttar Prades állam kereskedelmi és ipari tevékenységének fő központja, és közvetlenül a Gangesz, India második leghosszabb folyója mellett fekszik. A Kanpurban található nagyszámú, nem megfelelően ellenőrzött, nem szabályozott kibocsátású ipari üzemek miatt a Gangesz is egyike a világ legpiszkosabb folyóinak.
A megoldás: műszakilag egyszerű és költséghatékony, helyben rendelkezésre álló anyagokból épített hulladékcsapdák.
A Plastic Fischer 2022 augusztusa óta Kanpurban is tevékenykedik, hogy megakadályozza, hogy műanyag kerüljön a Gangeszbe és végül az Indiai-óceánba. A nonprofit vállalat 15 teljes munkaidős alkalmazottat foglalkoztat itt, akik a napi feladatokat irányítják. Már több mint 315 tonna műanyagot gyűjtöttek össze a Gangeszbe ömlő csatornákból. A Plastic Fischer erre a célra saját „TrashBoomokat” fejlesztett ki. Ezek az úszó gátak megakadályozzák, hogy a műanyag lefelé áramoljon – ez egy technikailag egyszerű és költséghatékony megoldás, amely helyben rendelkezésre álló anyagokból készül, gyors javítást és nagyfokú méretezhetőséget tesz lehetővé. A hulladékcsapdákat minden nap kiürítik, a bennük összegyűlt műanyagot a válogatóüzembe szállítják, ahol megszárítják, szétválogatják és feldolgozzák. „Minden újrahasznosítható anyagot eladunk a helyi újrahasznosítóknak” – magyarázza Karsten Hirsch, a Plastic Fischer vezérigazgatója és társalapítója. „Mivel a legtöbb nagy értékű műanyagot, például a PET-palackokat már az informális hulladékszektor gyűjti, a nem szerves anyagainknak mindössze 5%-a hasznosítható újra. Az összes nem újrahasznosítható anyagot, például a műanyag zacskókat elégetjük, és alternatív energiaforrásként használjuk fel a cementgyárakban, kiváltva ezzel a szenet.”

 

Az igus segítségével mintegy 34 tonna műanyaghulladékot gyűjtöttek össze

A folyók megtisztítása a műanyaghulladéktól, mielőtt az az óceánokba kerülne: az igus pénzügyi támogatásával a Plastic Fischer nevű start-up cég már mintegy 34 tonna műanyagot gyűjtött össze a folyókból (Forrás: Plastic Fischer; igus GmbH)

 

Együtt a műanyaghulladék ellen

A kanpuri és varanasi Plastic Fischer-t idén az Ocean Bound Plastic Certification is jóváhagyta. Ez az egyike annak a mindössze két független ellenőrzési lehetőségnek, amely a műanyaghitelezési ágazatban világszerte létezik. Az induló vállalkozás a 16. Német Fenntarthatósági Díj keretében elnyerte a Next Economy díjat is, amely az „új gazdaságot” előmozdító innovatív üzleti modelleket díjazza.
„Azt tervezzük, hogy a következő évben legalább négy új telephelyet nyitunk Indiában, és mindig keressük a módját, hogy még jobbá váljunk” – hangsúlyozza Hirsch. –„TrashBoomjaink például már nem PVC csövekből készülnek, hanem LDPE-ből, mint a műanyag zacskók, ami lehetővé teszi, hogy a folyami műanyag egy részét újrahasznosítsuk a TrashBoomokba. Reméljük, hogy sok más vállalat is követi majd az igus példáját, és támogat minket.” Michael Blass, az igus e-chain Systems vezérigazgatója hozzátette: „Mindig új utakat keresünk a műanyag fenntartható használatának előmozdítására. Saját kezdeményezéseink mellett – mint például a műszaki műanyagok újrahasznosítására szolgáló chainge platformunk vagy az újrahasznosított műanyagból készült RCYL kerékpár – más vállalatok innovatív megközelítéseit is támogatni szeretnénk. A Plastic Fischer lenyűgözően mutatja be, hogy egyszerű, költséghatékony megoldásokkal is nagy változásokat lehet elérni, ami nemcsak a folyókat tisztítja meg, hanem új munkahelyeket is teremt.”

igus® Hungária Kft.
1044 Budapest,
Ipari Park utca 10.
Tel.: +36 1 306 6486
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
www.igus.hu

#f48221