Az első ELECTROSUB margójára
Megjelent: 2017. október 30.
Véget ért az elektronika és az elektronikai technológia kiállítási piacán jóval több mint egy évtizeden át tartó „ellátatlanság” korszaka. Az ELECTROSUB konferencia és szakkiállítás sok kérdésre adott választ, és még többet vetett fel.
A szakmai események dömpingjével amúgy is agyonterhelt október véges időkeretéből újabb rendezvény hasította ki a maga szeletét: az ELECTROSUB Elektronikai és Elektrotechnikai Konferencia és Szakkiállítás. Az elektronikai gyártás az autóipar mellett ma az összeszerelésen és beszállítói tevékenységen alapuló tömegtermelés másik „húzóágazata” a hazai gazdaságban. Rendkívül „technológiaigényes” szakterület lévén érthető volt a rendezők szándéka, hogy lehetőséget teremtsen – elsősorban az elektronikai tömeggyártó cégek beszállítói számára –, egy kiállítás keretében „koncentráltan” is bemutatni, milyen eszközök állnak ma annak rendelkezésére, akik elektronikai gyártással foglalkoznak, illetve ennek elindítására, fejlesztésére szánják el magukat. Az elektronikai bérgyártás nemzetgazdasági jelentőségét ismerve nehezen érthető, miért nem történt hasonló kezdeményezés az elmúlt csaknem húsz évben. A témaválasztás szempontjából az ELECTROSUB elődjének nevezhető, utolsó e+e kiállításra már csak a szakma „öregjei” emlékeznek, azóta pedig nem maradt más fórum, mint az Ipar Napjai, amelynek szinte minden létező iparágat egy fedél alá gyűjtő „eklektikus” koncepciójában a nemzetgazdasági jelentőségű elektronikai ipar teljesen eltűnt a „futottak még” vegyes mezőnyében. Nincs mit csodálkozni tehát, hogy az elektronikai gyártó szakterület önálló, tiszta – vagy legalábbis a korábbinál tisztább – profilú kiállításának ötlete ismét felvetődött. Kilencvennél több kiállítót és közel harminc különböző „fémfokozatú” támogatót sikerült megnyerni az ügynek, médiatámogatóként pedig – más hazai szaklapokkal együtt – folyóiratunk is hozzájárult az esemény népszerűsítéséhez.
A helyszín
A rendezvény helyszíne – némi viszontagságok után – a Ferihegy-1. terminál ma már rendezvényekre is igénybe vehető épülete lett. Ez sok vitát váltott ki az érdekeltek körében, akik várakozással tekintettek arra, hogyan felel majd meg egy egészen más célra készült építmény a kiállítás- és konferenciahelyszín követelményeinek. Nos, ez az aggály feleslegesnek bizonyult. Először is csak köszönetet mondhatunk annak az általam ismeretlen személynek, aki úgy döntött, hogy a korszerű repülőtéri terminálok elkészülte után nem rombolja le a Ferihegy-1. történelmi, Bauhaus-stílusú épületét. Az eredeti szépségét is érzékeltető, igényesen felújított épületbelső meglepően jól simult a (számunkra új) kiállítási funkciójához. Egy másik gyakran említett kétséggel kapcsolatban már nem ilyen egyértelmű a vélemény. Való igaz, hogy a helyszín mind tömegközlekedéssel, mind autóval könnyen megközelíthető, de ez nem azt jelenti, hogy „gyorsan” is. Számosan vélekedtek úgy, hogy ez sokakat visszariaszt a rendezvény meglátogatásától, amiben minden bizonnyal van igazság, mint ahogy abban is, hogy aki az esemény egy – vagy minden – napján mégis vállalja az oda- és visszautazás vélt vagy valódi terhét, az bizonyára igazi, elszánt „hard core” érdeklődő. A közlekedés, mint „akadály” kiszűri a csak szóróajándék-gyűjtögetésben érdekeltek nagy részét. Ennek jelét – kiállítóként – magunk is tapasztaltuk: aránylag kevesen látogatták meg a standunkat, de ezek közt meglepően magas arányban szerepelt az igazi kapcsolatkereső, a szolgáltatásaink igénybevétele iránt érdeklődő potenciális partner.
A kiállítás
Az ingyenesen, ám csak regisztráció ellenében látogatható kiállítás szakmai összetételét a kiállítási katalógus adataiból szerkesztett diagrammal érzékeltetjük, azzal a megjegyzéssel, hogy bizonyos kiállítók több kategóriába is pozicionálták magukat.
A négy domináns szektor, az alkatrész, a gyártóeszközök, a gyártástechnológia és a méréstechnika 67%-ot, a teljes szakmai spektrum kétharmadát fedte le, ami jó „tájékozódási pontként” szolgál azok számára, akik az esemény további években történő újabb megrendezéseiről gondolkodnak.
A kiállítók szakma szerinti megoszlása
A konferencia
A rendezvény nevében a konferencia a kiállítás előtt szerepel, mintegy annak jelzéséül, hogy a rendezők ennek tulajdonítottak nagyobb szerepet. A konferenciát a kiállítással ellentétben részvételi díj ellenében látogathatták az érdeklődők, mely a résztvevő étkezését is magában foglalta. A konferenciaprogramot két párhuzamosan szervezett előadássorozatra bontották, amit szekcióknak csak azért nem nevezünk, mert az valamilyen szakmai alapú válogatást is feltételez. A programot látva érezhető is volt a szervezők erre irányuló törekvése, de ezt – a valóban sokszínű, változatos szakmai összetétel miatt – képtelenség lett volna következetesen végigvinni. Tudósítóként e sorok írója is részt vett néhány ilyen konferenciaelőadáson, elég vegyes benyomásokkal. Az általam meghallgatott előadások nem jelentéktelen hányadát „Ádámtól és Évától” – a téma távoli előzményeitől vagy éppen cégük hőskorától – kezdték az előadók, ahelyett, hogy a rövid előadási időkeret jobb kihasználása érdekében, „in medias res” a lényegre tértek volna. Néhány pozitív ellenpéldát – a szubjektív megítélés jogát fenntartva – hadd emeljek ki név szerint. Kuma Takamura (Susumu) előadásában a vékonyréteg ellenállások előnyeinek szilárdtest-fizikai alapú indokolását hallhattuk, Márkus Béla (Loriot) által az irányítástechnika érdeklődésére különösen számot tartó, nagy hatótávolságú vezetékmentes kommunikáció, a LoRa alkalmazásairól és lehetőségeiről kaphattunk áttekintést. Václav Haasz (H TEST) az IoT egy rendkívül kényes kérdésének, a takarékos elemhasználat méréstechnikájának problémáiról adott jól érthető összefoglalást. És hogy ne érhesse a tudósítót az a vád, hogy csak a szorosan vett technikai kérdésekre figyelt, kiemeljük Macher Endréné (Macher Zrt.) előadását, amelyből a hazai beszállítói vállalkozások és az innováció viszonyáról kaptunk rendkívül „összeszedett”, perspektivikus képet.
Kísérőrendezvény
Csak a teljesség kedvéért említem azt a programpontot, amelyet szinte minden előzetes információs anyagban szükségesnek tartottak kiemelni a rendezők: a „háttérben” egy kézi forrasztási verseny is zajlott profik és „műkedvelők” részvételével. Magam is többször ellátogattam a versenyt lebonyolító IPC standja felé, és mindig ugyanazt láttam: emberek hajolnak a nagyítós lámpa fölé, és szabad szemmel alig látható tárgyakat forrasztanak egy NyÁK-lapra, és – a jelenlevők közt egyedül – „belülről” talán át is élik a verseny „izgalmát”.