Skip to main content

Referenciabemutató - avagy automatizálás a gyakorlatban

Megjelent: 2014. március 11.

SB-Controls roadshow next-to-leadMár hagyománynak számít, hogy az SB-Controls Kft. évente végiglátogatja az ország néhány ipari centrumát, és bemutatja a cég kínálatának és tevékenységének aktualitásait. Az idén helyszíni bejárások sorával demonstrálják a cég és partnerei közös sikereit, középpontjukba állítva az innovatív megközelítést és a környezetbarát technológiákat.

Cégünk rendezvényein évek óta igyekszünk bemutatni a legkülönbözőbb alkalmazási területekről származó hazai és külföldi rendszereket, amelyekkel az a célunk, hogy a gyakorlat próbáját kiállt,  kézzelfogható megoldásokkal tegyük szemléletessé az elvi lehetőségeket. Kezdetben ezt alkalmazásaink online kapcsolatai útján, az előadásba beépítve, az internetes elérés elérhetőségét kihasználva demonstráltuk, mit is jelent Saia PCD-vel megvalósított webtech­nológia. A hazai referenciák egyre növekvő száma azonban arra ösztönzött minket, hogy a szakmai érdeklődők ne csak „virtuálisan”, az internet közvetítésével érzékeljék szakmai mondanivalónkat, hanem magát a működő rendszert „hozzuk el” az érdeklődőknek. Ennek jegyében idén szakmai „vándorkonferenciánkat” nyolc olyan állomásra szerveztük, ahol „az élesben dolgozó automatikával személyesen” is találkozhatnak mindazok a partnereink, akik elfogadják meghívásunkat. A következőkben mintegy „étvágycsinálóul” néhány mondatban bemutatjuk helyszíni bejárásaink célpontjait, és bízunk abban, hogy az egyes megoldások iránt alaposabban érdeklődők csatlakoznak majd hozzánk a személyes tapasztalatszerzés érdekében.   

„Zöld” minősítésű irodaház

SB-Controls roadshow SciencePark abra 1Első helyszínünkön a különböző épületgépészeti elemek integrálásának fontossága kap központi szerepet. A Dél-Budán található irodaház, a Science Park – egy teljes körű energetikai rekonstrukciónak köszönhetően – elnyerte a BREEAM in Use „Very Good” minősítését. (A BREEAM, azaz a BRE Environ­mental Assessment Method egy Nagy-Britanniából származó, környezet­védelmi tanúsító rendszer.)
Az épületgépészeti átalakításoknak és az új épületfelügyeletnek köszönhetően a tavalyi évben már 60%-nál több gázfogyasztás csökkenést érhettek el. Ezt a jelentős megtakarítást többek között az irodaházban található szerverpark hűtéséből származó hulladékhő-hasznosításával érték el.

A Pannonhalmi Főapátság biomassza-fűtőműve

SB-Controls roadshow Pannonhalma abra 2A Főapátság 2006-ban készített tanulmánymunkájának célja az volt, hogy megfelelő fűtési alternatívát találjanak, amely javítani képes az energetikai ellátás biztonságát, valamint növelheti az önellátás mértékét. A tanulmány alapján kétféle energiaforrás jöhetett szóba: a napenergia és a biomassza. A biomassza-fűtőmű mellett szólt a Főapátság agrártevékenységéből adódó (fás szárú) szerves hulladék környezeti szempontból előnyös felhasználása. A szőlészetből származó szőlővenyigét, az Arborétum tisztítási hulladékfaanyagát, valamint a Gyógynövénykert levendulaszár-szalmáját kazánban égetik el, amelynek hőtermelése a fűtéshez és a használati melegvíz előállításához járul hozzá.

Repülőtéri épületautomatikai rendszer

SB-Controls roadshow SkyCourt abra 3A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér sokakban a T2A és T2B terminálokat összekötő SkyCourt képét idézi fel. Az elmúlt években ott megforduló utasoknak személyes tapasztalatai is lehetnek az átalakításokkal kapcsolatban, de sokkal kevesebben találkozhattak a látványos munkálatok mögött megbújó fontos épületautomatikai feladatokkal, mint azoknak a közérzetre gyakorolt kellemes hatásával.
     A SkyCourt területén tervezett helyszíni bejárás célja, hogy betekintést engedjen egy szigorú műszaki és biztonsági előírásoknak megfelelő épületfelügyeleti rendszer működésébe, külön kiemelve a hazánkban még ritkaságnak tekinthető aktív tűzvédelemi rendszert.

Termálvíz-hasznosítás – a gáztalanítástól a fűtésig

SB-Controls roadshow Berekfurdo abra 4A termálvizek kitermelésekor megkerülhetetlen feladat a kísérőgázként megjelenő metángáz kezelése. A metán egyfelől rendkívül erős üvegházhatású gáz, ezért a légkörbe való kibocsátása megengedhetetlen. Másrészt azonban – jelentős energiatartalmának köszönhe­­tően – energiaforrásként is hasznosítható. A Berekfürdő Energiatermelő és Szolgáltató Kft. a strandot ellátó termálvízzel felszínre kerülő metángázt nem problémának, hanem lehetőségnek tekintette, és egy projekt keretében kiépítette gázhasznosító rendszerét, amellyel  középületek fűtését látja el.

Megyei kórház épületautomatikai rekonstrukciója

SB-Controls roadshow Korhaz Bekescsaba abra 5A kilencvenes évek elején a Dr. Réthy Pál Kórház és Rendelőintézet­ben Saia PLC-kre épülő épületfelügyeleti rendszer valósult meg
a fűtő-, hűtő- és szellőztetőrendszerek vezérlésére. A beépített PCD4 vezérlőegységek a megjelenítést szolgáló kezelőfelülettel összehangoltan közel 900 fizikai adatpont kezelését látják el. Húsz év működés után 2012 nyarán egy rekonstrukciós projekt keretében az automatikai rendszer újjászületett. A rekonstrukció érdekessége, hogy zavartalan működés közben, alig három hónap alatt történt meg
a felújítás.

Ivóvízhálózat folyamatirányítási rendszere

SB-Controls roadshow Kecskemet ivoviz abra 6A BÁCSVÍZ Zrt. ivóvíz- és szennyvízhálózata jelentős része közel 20 éve Saia-vezérlőegységekre és VisionX SCADA-ra épülő felügyeleti rendszerrel működik. Az újonnan belépő tagoknak, valamint a gyors informatikai és technológiai fejlődésnek köszönhetően a kiépített rendszer folyamatosan bővül, fejlődik.
A rendezvénynek otthont adó Kecskemét I. számú ivóvíztelep 1996-ban közel 1000 adatponttal került egy PCD6 vezérlőegység felügyelete alá, amelyet egy rekonstrukció során PCD3-ra cseréltek.

Távfűtési rendszer távfelügyelete

Hőközpont madártávlatból

Az épületautomatikai feladatok között a legnehezebbnek a már kiépített rendszerek rekonstrukciója tekinthető, ahol nagyon ritkán adódik lehetőség az eddig használt, elavult eszközállomány teljes cseréjére. A Szekszárdon működő hőközpontok esetén szembe­sülni kellett a különböző berendezések, műszerek által korlátozott lehetőségekkel, amelyekből a legjobbat kellett kihozni úgy, hogy a hosszú távon (is) gazdaságos és zavartalan működés mellett is továbbfejleszthető legyen a rendszer.

Szennyvíziszap- és veszélyeshulladék-égető

Fluidágyas szennyvíziszap-égető

A veszélyes ipari és egészségügyi hulladék, illetve a szennyvíziszap problémájára jelenhetnek megoldást a bemutatni tervezett hulladékégetési technológiák, amellyel a veszélyes hulladék ártalmatlanításának „melléktermékeként” hőenergia-termelés is megvalósítható.
     A fluidágyas szennyvíziszap-égető a Miskolctól 10 km-re fekvő sajóbábonyi vegyipari parkban, a Kis Kft. cégcsoport gondozásában épült meg egy nagyobb szennyvízkezelési projekt részeként. A technológia és a berendezés az Európai Unió szabályozásának mindenben megfelel, célja a magas szervesanyag tartalmú iszapok ártalmatla­nítása.

A néhány soros ismertetők talán elegendők az érdeklődés felkelté­sére. Egy-egy témát már korábban is részletesen bemutattunk a lapban, de reméljük, hogy az itt leírtak arra bíztatják majd az olvasót, hogy a szakmai előadásokon, valamint a helyszíni bejárások során bővebb információkat is szerezzen az automatizálás gyakorlati megvalósu­lási módjairól.

 

Szerző: Dudás Anita – SB-Controls Kft.

 

SB-Controls Kft.
2092 Budakeszi, Kagyló u. 1-3.
Tel.: +36 23 501 170, fax: +36 23 501 180
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
www.sb-controls.hu, www.saia-pcd.com

 

Még több SB-Controls