Skip to main content

A HAMEG új oszcilloszkópcsaládja

Megjelent: 2014. február 13.

hameg1

A HAMEG Instruments hat új vegyes jelű, két- vagy négycsatornás oszcilloszkópból álló HMO3000 műszercsaládja a 300 és 500 MHz közötti sávszélesség-tartományt fedi le. A számos hatékony szolgáltatást nyújtó műszerek – a HAMEG vállalattól megszokott módon – vonzó áron szerezhetők be.

 

HMO3000:
sokoldalú oszcilloszkópcsalád kedvező áron

HAMEG: kiváló működési jellemzők vonzó áron
Az analóg és digitális áramköröket, valamint beépített buszrendszereket vegyesen tartalmazó áramköri konstrukciók jelenlegi gyors fejlődése egyre kevesebb időt hagy a fejlesztőknek, hogy bonyolult termékeiket a „piacérett” állapotig tökéletesíthessék. A jelek vizsgálatának talán legszemléletesebb módjához, a vizsgált jel időfüggvényének grafikus ábrázolásához, például azok fel- és lefutó éleinek elemzéséhez kellően nagy sávszélességű oszcilloszkópokra van szükség, amely a kor trendjének megfelelő digitális oszcilloszkópoknál csak megfelelően nagy mintavételi frekvenciákkal érhető el. A HAMEG Instruments az új, HMO3000-sorozatú családjának vegyes jelű oszcilloszkópjaival (1. ábra) elégíti ki ezeket a követelményeket. Ezek a két- és négycsatornás műszerek 300, 400 vagy 500 MHz sávszélességgel, 4 Gminta/s mintavételi gyakorisággal és 8 millió pontos memóriával rendelkeznek. A HAMEG mindegyik új, HMO3000-sorozatú oszcilloszkópja alkalmas vegyes jelű, azaz analóg és digitális jeleket egyidejűleg megjelenítő vizsgálatokra. A HO3508 / HO3516 jelű, kis kapacitású (100 kΩ || 4 pF) logikai mérőfejek kiegészítésként rendelhetők meg. Segítségükkel akár 16 logikai csatornát lehet elemezni 1 Gminta/s mintavételi frekvenciával.
    A 300 és a 400 MHz-es modell sávszélessége egyszerű szoftverfrissítéssel bármikor 500 MHz-re növelhető.

hameg1

1. ábra A két- és négycsatornás, HMO3000-sorozatú műszereket 300, 400 vagy 500 MHz sávszélesség, 4 Gminta/s mintavételi gyakoriság és 8 millió pontos memória jellemzi

 

Elemzési funkciók soros buszokhoz
Az új HMO-sorozatú oszcilloszkópok a HAMEG összes más digitális oszcilloszkópjához hasonlóan képesek soros buszok jeleit is elemezni – azaz a soros adatfolyamra szinkronizálni és azt dekódolni – a HOO10 és HOO12 kiegészítés segítségével. A HOO10 jelű opció az I2C, SPI és UART/RS-232 protokollt fedi le, míg a HOO12 kiegészítés a CAN- és a LIN-protokoll elemzését teszi lehetővé. Bármelyik kiegészítés alkalmas akár analóg, akár digitális csatornák vizsgálatára. Az opciók kipróbálhatók: mindkettő gyárilag van telepítve, 20 órán át ingyenesen tesztelhető, és bármikor aktiválható végleges felhasználásra.  
A soros buszok jelminőségének elemzéséhez az analóg csatornák használatát ajánlják. A 2. ábra példaként egy I2C-adatfolyamot szemléltet, analóg csatornákon.
    Két soros busz egyidejű elemzésénél a digitális csatornákat cél­szerű használni. A digitális csatornák olyankor is előnyösek, amikor a soros busz eseményeit az analóg csatornákon vizsgált feszültségsorozatok indítják. A 3. ábra az analóg csatornával vizsgált kapcsolási művelet és a digitális csatornákon ennek eredményeként küldött I2C-adatok közötti időkorrelációt mutatja.

 

hameg2

2. ábra  I2C-adatfolyam elemzése analóg csatornákon

 

hameg3

3. ábra  Az analóg csatornán (lent) vizsgált kapcsolási művelet és az ennek hatására digitális csatornákon (fent), I2C-buszon továbbított adatátvitel időkorrelált megjelenítése (a 2. ábra példája alapján)

 

Szegmentált memória
A HMO-család a HAMEG-oszcilloszkópok első olyan generációja, amelynél a felhasználó szegmentálhatja az elérhető memóriát. Ez
a képesség kiegészítésként (HOO14 jelű opció) 2013. negyedik negyed­éve óta megrendelhető. A memória szegmentálása a memóriablokkokra való felosztását jelenti. A maximális blokkméret a be­állított blokkok számától függ. A memória szegmentálása hasznos lehet például soros buszon történő adatátvitel esetén, ha az adatcsomagok nagy kihagyásokkal követik egymást. Ilyenkor úgy szegmentálhatjuk a memóriát, hogy minden egyes várt adatcsomaghoz külön memóriablokkot állítunk be. A blokkok azután feltöltődnek adatokkal a pillanatnyi indítójel- (trigger-) beállításoknak megfelelően. A csomagok közötti, adatforgalom nélküli időszakok jelei nem tárolódnak a memóriában, ami lényegesen nagyobb hasznos adatmennyiség elmentését teszi lehetővé. Hosszú idejű teszteknél egyes adott eseményeket többször is lehet tárolni, ezáltal könnyebben fel lehet ismerni az ilyen események halmozódását vagy jellegét.
    A memória szegmentálásának egy másik előnye, hogy rögzíteni lehet az egymást gyorsan követő, rövid események elszórtan fellépő anomáliáit. Ha a memória megfelelő számú blokkra van felosztva, a műszer rögzíteni tud egy sok rövid eseményből álló eseménysort. Ezután a blokkokban meg lehet keresni az anomáliákat, amit ezek a műszerek külön keresési funkciókkal könnyítenek meg.
    A HMO3000-család többi kiegészítéséhez hasonlóan a szegmentált memóriaopció is gyárilag van telepítve, 20 órányi ingyenes fut­tatási idővel.

A TRIGGER OUT-kimenet és a csatlakozási felületek  
A HAMEG-oszcilloszkópok másik új szolgáltatása a HMO3000-műszerek hátlapján található szinkronizáló jel (TRIGGER OUT) kimenet, amelyre – például – akkor lehet szükség, ha az oszcilloszkóp egy adott indítóeseménye előtt vagy után hosszabb ideig kell rögzíteni a cím- és adatjeleket. Ez az indítójel-kimenetre csatlakoztatott adatgyűjtő egységgel oldható meg.
    A HMO3000-sorozatú oszcilloszkópcsalád műszerei már alapkiépítésükben tartalmaznak egy újszerű adatátviteli illesztőt. Míg a korábbi műszerek kombinált soros és USB-illesztővel rendelkeztek (HO720), az új családban Ethernet- és USB-csatolót kombinálnak (HO730). A jövőben a soros/USB-illesztő kiegészítésként lesz megrendelhető, ahogyan a GPIB-illesztő is (HO740).

Beépített buszjelforrás…
Minden HAMEG gyártmányú HMO-műszer belső buszjelforrása továbbra is egyedülálló a vegyes jelű oszcilloszkópok világában.
A szokásos mérőfej-beállító oszcillátor mellé itt további három kimenetet is beépítettek, amelyeken a felhasználói igényektől függően egy belső áramkör által különböző protokollokhoz (I2C, SPI, UART) előállított soros véletlenszerű adatok, egy véletlenszerű 4 bites jelminta, vagy egy 4 bites számlálójel jelenik meg. Ezzel megelőzhető a buszelemzések során fellépő egyik leggyakoribb probléma, a helytelen beállítás: most már ismert jelek segítségével ellenőrizhetjük az áramkör-elemzési beállításokat.

... és még sok további érdekes szolgáltatás
Az új oszcilloszkópcsalád ventilátora teljesen be van építve a masszív fémházba. Ez annyira lecsökkentette a ventilátorzajt, hogy az oszcilloszkóp aktív hűtése még csendes környezetben, közelről is alig hallható.
    A belső mechanikai módosítások ellenére az új oszcilloszkópok továbbra is kisméretűek. A korábbi modellekből örökölt szolgáltatások közé tartozik a hatjegyű hardveres számláló, a 64 000 pont memóriamélységű, kiváló képességekkel rendelkező FFT-funkció, a matematikai függvények széles köre, az automatikus mérési lehetőségek átfogó választéka és a kényelmes, gyorsnézeti („QuickView”) funkció (4. ábra). A műszercsalád további egyedülálló jellemzője az akár 1 mV/osztás értékű függőleges bemeneti érzékenység. Noha a műszerek átfogó elektronikus súgót is tartalmaznak, a HAMEG továbbra is mellékel egy nyomtatott kézikönyvet.

 

hameg4

4. ábra  A gyorsnézeti („QuickView”) funkció értékeit folyamatosan frissítik a HMO3000-sorozatú oszcilloszkópok

 

Szerző: Kai Scharrmann – HAMEG

(Forrás: A cikk a német „Elektronik” című lap 13/2013-as számában közölt teljes cikk rövidített változata. A közlés a Rohde & Schwarz Budapesti Iroda hozzájárulásával történt.)


Rohde & Schwarz Budapesti Iroda
1138 Budapest, Madarász Viktor u. 47-49.
Tel.: +36 1 412 4460, fax: +36 1 412 4461
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
www.rohde-schwarz.hu