Skip to main content

Hagyomány és korszerűség

Megjelent: 2013. október 24.

Frank Urell – ügyvezető igazgató – Tektron, Cork, Írország

tektron 1

A legenda szerint az ír whiskey szülőhazája Midleton városa. Egészen napjainkig a lepárlóipar szíve ebben a dél-corki kisvárosban ver. A ma már múzeumként működő, történelmi Old Distillery közelében az Irish Distillers Ltd. (IDL) gyártja Írország leghíresebb párlatait, köztük a Jameson, a Paddy és a Powers márkát. A hagyományos gyártási eljárást nemrég a legkorszerűbb I/O-tech­nológiával korszerűsítették. Tizenkét Turck-gyártmányú excom Remote I/O-állomás valósítja meg a biztonságos és átlátható kommunikációt a vezérlőrendszer és az Ex Zone 1 terepi eszközök között.

 

A neves ír whiskey-lepárló modern technikával őrzi a minőséget

A whiskey[1] készítését a mai tudásunk szerint ír misszionárius szeretesek terjesztették el Európában. Az Uisce Beatha (gael nyelven az „élet vize”) készítése több mint 800 éves múltra tekint vissza.
A lepárlás tudománya aztán az egyház falain kívülre is „kiszivárgott”.
    Az Old Midleton Distillery lepárlóműhelyt a XVII. század elején alapította két fivér, James and Jeremiah Murphy, amikor megvettek és átalakítottak egy régi fűrészmalmot. A lepárlóüzem Midleton városban, Cork városától nagyjából 20 km-re keletre, Írország déli részén található. Az ír whiskey-ipar abban az időben erősen fellendült, és a lepárló hamarosan 200 munkást foglalkoztatott, és évente 1,5 millió liter whiskey-t állított elő. Itt található a világ legnagyobb, 32 000 gallon[2] térfogatú főzőüstje is.
    1975-ben a gyártást az Old Midleton distillery-ből a közvetlenül mellette felépült New Midleton Distillery-be költöztették át. Az új lepárlóüzemet az akkor alakult Irish Distillers Group építtette. 1988-ban az Irish Distillers Group-ot a Pernod-Ricard cég vásárolta meg, és a világméretű marketing- és disztribúciós hálózatára támaszkodva gyors növekedést ért el az ír whiskey exportjában. A Jameson ír whiskey ma a leggyorsabban növekvő fogyasztási adatokat felmutató márka a világon.
    Ennek a következménye az a törekvés, hogy a midletoni lepárlóüzem termelését a lehetséges maximális szintre fokozzák, olyan bővítési tervekkel, amelyek növelik az üzem termelőkapacitását. E tervek részeként teljes korszerűsítést hajtottak végre a „VAT-ház” automatizálási rendszerében, amely nemrég készült el teljesen.

Profibus a VAT-házban

A VAT-ház régi automatizálási rendszere három ITT-gyártmányú PLC-vel vezérelt rendszerből állt, amely hagyományos huzalozással haladt át a veszélyes zónát elszigetelő „gátakon”. Az Irish Distillers cég a gyártómű más helyein szerzett már előzetes tapasztalatokat a Profibus DP- és PA-hálózatok alkalmazásában, ezért nem volt meglepő, hogy terepbuszos megoldást választottak az üzem kapacitásbővítésekor is.
    A motorvezérlőkhoz DeviceNet-, a terepi automatizáció jeleinek továbbításához pedig a Profibus DP-hálózatot választották. Az Irish Distillers a Zóna 1 veszélyes területekre, az automatizálás jeleinek illesztésére a Turck excom Profibus DP-megoldást találta a leg­megfelelőbbnek. A Turck excom-rendszer elemeit a Turck írországi disztribútora, a corki székhelyű Tektron szállította, és műszaki tanácsadóként is támogatta a projektet.

 Mick McCarthy figyeli a whiskey gyártási folyamatát a Turck excom remote I/O-rendszere által szolgáltatott adatok alapján

Mick McCarthy figyeli a whiskey gyártási folyamatát a Turck excom remote I/O-rendszere által szolgáltatott adatok alapján


Nagy csatornasűrűség és üzem közbeni részegységcsere

Mick McCarthy, az IDL projektmenedzsere az excom-ot választotta több olyan gyártó közül, amelyek veszélyes területre tudnak remote I/O-berendezéseket szállítani. A döntést az a nagy csatornasűrűség is indokolta, amely révén a kiválasztott rendszert MT18 modulok rackrendszerében is el lehetett helyezni. Hasonló meggyőző erővel hatott a döntésre a hot swap funkcionalitás, amely révén üzem közben bármelyik modul eltávolítható és kicserélhető anélkül, hogy a terepbusz kommunikációja megszakadna. Másik fontos előnyként említette McCarthy a DO40Ex digitális kimeneti kártya automatikus teljesítményszabályozását. Az összes digitális kimeneti kártya helyén ennek az egyetlen I/O-kártyának az alkalmazása egyszerűsíti a specifikációk megfogalmazását és a terve­zési munkát.
    A teljes kommunikációs és tápellátási redundancia könnyű megvalósíthatósága nyilvánvaló előny. Az IDL úgy döntött, hogy a kommunikációs redundancia lehetőségét kezdettől fogva kihasználja. A tápellátási redundancia azonban egyelőre nem készült el, de előnyösnek tartják, hogy ezt bármikor egyszerűen megvalósíthatják azáltal, hogy egy többlettápegységet építenek be az MT18-rack­szekrénybe.
    Az excom melletti döntés fontos szempontja volt az a tény, hogy a rackszekrény minden egységének működése ledes kijelzéssel ellenőrizhető. A Turck terepi egységeit fedő, saválló acélból készült paneleken levő betekintő ablakon át az operátor vagy a karbantartómérnök az ajtó nyitása nélkül, egyetlen rápillantással áttekintheti az egységek állapotát. Az IDL ezen még egy lépéssel tovább is ment azáltal, hogy minden ajtón egy nyomtatott kódmátrixot helyezett el, amely tartalmazza a kártya és a csatorna számát, a részegység azonosítójának leolvasásával. 

 Nagy csatornasűrűség: az excom-modulfiók 128 bináris vagy 64 analóg be/kimeneti pontot fogadhat magába a redundáns tápegységen kívül

Nagy csatornasűrűség: az excom-modulfiók 128 bináris vagy 64 analóg be/kimeneti pontot fogadhat magába a redundáns tápegységen kívül


A projekt méretét a nagyjából 800 I/O-pont jellemzi. Az integrációs feladatokat a corki Rockwell Enigineering végezte egy Allen-Bradley PLC felhasználásával. A projekthez 12 db, MT18-as kivitelű excom remote I/O-állomást használtak fel. A rendszer lehetséges legnagyobb (1,5 Mbit/s-os) sebességének kihasználása érdekében négy Turck SC12Ex típusjelű szegmenscsatolót használtak, amellyel négy redundáns, gyújtószikramentes Profibus-szegmenst alakítottak ki a terepen. Ezzel a topológiával a tervezőmérnököknek lehetőségük nyílt a maximális Profibus-kábelhosszt 200 m alatt tartani. A remote I/O-egységek helyét úgy választották meg, hogy onnan egyszerű legyen a kábelek szétosztása, és a műszerkábelek hossza minimális legyen.
    A VAT-ház a lepárlási folyamat fontos része. Elengedhetetlen volt, hogy a telepítési munka és a helyszíni tesztelés és ellenőrzés legnagyobb része még azelőtt megtörténjen, mielőtt a létező rendszert leválasztották volna a termelőberendezésről. Ennek megvalósítását egyszerűsítette az excom remote I/O-eszközök használata, mivel az ezek által igényelt, viszonylag egyszerűbb kábelezést a termelés megzavarása nélkül ki lehetett építeni.

A koszerűsítés következményei

Az Irish Distillers cégnek most rendelkezésére állnak mindazok a diagnosztikai eszközök, amelyek révén a Profibus-hálózatot felügyelhetik. A csatorna-, modul- és paneldiagnosztikák az Allen Bradley Masteren keresztül megvalósíthatók, és megjeleníthetők az új vezérlőhelyiségben. Az üzemeltető és karbantartó személyzet most egy hatékonyabb üzemet felügyel, és képessé vált arra, hogy előrejelzések alapján végezze el a karbantartási munkákat. Ez hozzájárul az üzem hatékonyságának és termelésének növeléséhez.
    Amint a projekt befejeződött, és a VAT-ház visszaállt a teljes termelési kapacitására, akkor következett csak a régi rendszer lebontása, a feleslegessé vált kábeltartók, kábelek és panelek eltávolítása. A lebontott kábelezés négy nagy hulladékszállító konténert töltött meg. Olyan területek szabadultak fel, amelyeket régebben a nagyméretű kábeltálcák foglaltak el. Ezáltal az épület alkalmasabbá vált a hatékony munkavégzésre, hozzájárulva a hatékonyság és a termelés növeléséhez, valamint az állásidő csökkentésére irányuló általános törekvéshez.


Turck Hungary Kft.
1117 Budapest, Infopark,
Neumann János u. 1/E
Tel.: +36 1 477 0740, fax: +36 1 477 0741
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
www.turck.hu



[1]A szó ismertebb helyesírása a „whisky”, amelyet manapság a skót termékek megkülönböztető neveként használnak. A hagyományosabb „whiskey” írásmód az ír párlatok neveként használatos, bár a két változat a kiejtésben nem különbözik (forrás: Oxford English Dictionary, 2. kiadás). Tisztában vagyunk azzal, hogy a magyar hivatalos helyesírás mindkettő helyett a magyar fonetikus átiratot támogatja, vö. Viszkis Rabló, de ebben a cikkben kivételesen – az ír hagyomány központi szerepének érzékeltetése érdekében – mégis az ott elfogadott írásmódot alkalmazzuk. – A ford. megj.



[2]A gallon térfogatmérték-egység többféle meghatározása közül a Brit Nemzetközösségben leggyakrabban az „imperial gallon” használatos. 1 imperial gallon  4,546 liter. Eszerint a világrekord főzőüst több mint 145 ezer liter térfogatú. – A ford. megj.