Skip to main content

PiGo

Megjelent: 2013. október 24.

Mike Brojak igazgató – RS Components, Elektronikai Alkalm. divízió

pigo

A Raspberry Pi kirobbanó sikere a fiatalabb generációk számára még vonzóbbá tette a szoftverfejlesztést – de hol marad a hardver? Az RS Components hamarosan bemutatja a Pi alapjaira épülő moduláris és bővíthető fejlesztési megoldását.

 

 

Új távlatok a Raspberry Pi hardverfunkciói előtt

Kétségtelen, hogy a Raspberry Pi nem mindennapi jelenség. Az első évben egymilliós darabszámot produkáló termékért nemcsak az oktatási szféra lelkesedik, hanem egyre szélesebb körben alkalmazzák az iparban is. Az is tisztán látszik azonban, hogy a Raspberry Pi elsősorban a szoftverprogramozás irányába indítja el a vele foglalkozó fiatalokat. Most azonban egy fontos kezdeményezés a Raspberry Pi sikerére alapozva a hardverfejlesztést is be szeretné vonni az oktatásba. Az RS Components (RS) olyan új hardverfejlesztési megoldást alakított ki, amely a Raspberry Pi képességein alapul, de kiterjeszti azt a fizikai vezérlés világára is olyan kiegészítő hardverekkel, mint például a motormeghajtók, vezérlők, gyorsulásmérők és más érzékelők.

A PiGo jelentősen bővíti a Pi lehetőségeit

A PiGo lényegében egy moduláris bővítőrendszer a Raspberry Pi platformhoz. A rendszer moduláris felépítésének köszönhetően – a szabványos modulcsatlakozók használatával – szinte bármilyen hardver egyszerűen csatlakoztatható. A platform szalagkábellel csatlakozik a Pi áramköri lapjának I/O-csatlakozójához, a tápellátás pedig USB-porton keresztül történik. Ezen a módon tehát rugalmas és egyszerű hozzáférés valósítható meg a Raspberry Pi csatlakozótüskéi segítségével. A PiGo alaplapja legfeljebb négy – csereszabatos és kompatibilis – modul fogadására képes. Ez azonban számos tipikus feladat számára több mint elegendő, tehát szinte határtalan lehetőségeket nyit nemcsak az oktatási projektek, de a hobbiszintű, sőt a professzionális hardverfejlesztés előtt is. A PiGo prototípusplatformként használható minden hardveres Raspberry Pi-termék fejlesztéséhez.
    A PiGo-alaplapon kívül – már az RS kezdeti kínálatában is – szerepel majd négy alapvető PiGo-modul is:

  • egy alapszintű prototípuskészítő lap, amelyre tetszőleges alkatrészek forraszthatók,

  • egy motorvezérlő modul,

  • egy analóg-digitális/digitális-analóg (AD/DA) átalakítómodul,

  • valamint egy ATmega328-alapú modul, amely az Arduino Shield bővítőkártyák fogadására is képes, amellyel jelentősen növeli a Raspberry Pi-platform hardveres képességeit.


A Raspberry Pi összes perifériájához minden modul hozzáfér, miközben fokozott védelmet nyújt és további I/O-képességekkel is bővíti a Pi-platformot. A bekötőkábelekkel különböző kapcsolások alakíthatók ki, az alkatrészeket közvetlenül a huzalokra forrasztva pedig tartósabb konfigurációk építhetők.

Rugalmas és moduláris

A PiGo-platform kivételesen rugalmas. Mivel az alaplap négy csereszabatos és kompatibilis modul fogadására képes – amelyet úgy kell érteni, hogy lehetőség van például akár négy motorvezérlő modul egyidejű használatára is –, de a konfiguráció funkciói a csatlakoztatott modulokkal tetszés szerint módosíthatók.
    A platform lehetőséget nyújt a hardverfejlesztő közösség szá­mára, hogy a PiGo-alaplapba csatlakoztatható, szabványos buszokat – például SPI- vagy I2C-buszt – használó modulokat fejleszthessen. Továbbá a PiGo kompatibilis prototípuskártyák is, azaz az összetettebb modulok az alaplap több – sőt akár az összes – kártyacsatlakozóját is elfoglalhatják.

Nyílt forrású

A PiGo licencelése is páratlan, mivel teljesen nyílt forráskódú (OpenHardware). A modulok DesignSpark PCB-szoftverrel készült terveit nyílt forrású hardverként közzétesszük a www.designspark.com oldalon, ahonnan azokat a DesignSpark felhasználói közössége szabadon letöltheti és új ötletei alapján módosíthatja.
    A PiGo szoftverét Python-nyelven írták (akárcsak a Pi-plat­formét), és a Python-nyelvű soros függvénytár és I2C-eszközök mellett rendszerhéj-parancsfájlt is a felhasználók rendelkezésére bocsátunk a Pi Broadcom processzorának és I2C-szoftverének rendszermagmoduljaihoz. A PiGo-függvénytár olyan egyszerű függvényeket tartalmaz az elemekhez, amelyekkel például lehetőség van az általános célú be- és kimeneti érintkezőtüskék irányának módosítására, azok állapotának beállítására és kiolvasására, vagy éppen az UART-, SPI- és I2C-interfészek használatára.

  PiGo

PiGo-alaplap néhány kiegészítő modullal

 

PiGo Mini a kisméretű megoldásokhoz

Ha pedig az eddigieknél is többet szeretne, megvásárolhatja a PiGo Minit is. A PiGo Mini új nézőpontból mutatja be a PiGo világát. A Mini alaplapja negyedakkora, mint a PiGo alaplapja vagy egy PiGo-modul, és közvetlenül a Raspberry Pi kártyájához vagy a PiGo alaplapjához csatlakoztatható. Míg a PiGo nagyon jól illeszkedik az egyetemi laborok környezetébe, ahol a kísérletezéshez bőséges hely áll rendelkezésre, a PiGo Mini nemcsak a fiatalabb, kezdő diákok számára ideális, de tökéletes választás azok számára is, akik a Pi-platformra alapozva hordozható eszközöket kívánnak fejleszteni.

Árak és elérhetőség

Az először idén márciusban, az Electronica China 2013 kiállításon bemutatott PiGo, valamint a PiGo Mini jelenleg még fejlesztés és tesztelés alatt áll, és várhatóan még ez évben kaphatók lesznek.
A PiGo és a PiGo Mini pontos áráról még nem született döntés, de az előzetes becslések szerint a PiGo ára 30, a PiGo Mini pedig 15 GBP körül alakul majd. A PiGo-modulok várhatóan 8-10 GBP körüli áron kerülnek piacra, kivéve az alap prototípusmodult, mely jóval olcsóbb lesz.
    Röviden összefoglalva tehát a PiGo és a PiGo Mini segítségével jelentősen bővíthetők a Raspberry Pi platform hardveres képességei, amitől az oktatásban a hardvertervezés iránti érdeklődés megélénkülését várjuk.

 

RS Components Magyarország
Tel.: +36 1 408 8371
Fax: +36 1 408 8372
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
www.rscomponents.hu