Skip to main content

Ipari vonalkódolvasók az automotív beszállítóiparban

Megjelent: 2013. október 18.

Michal Žďárský

Cognex 2013 10  1Az összetett termékek sikeres gyártásautomatizálása nem képzelhető el az alkatrészek, a félkész- és késztermékek objektív és hibátlan azonosítása nélkül. A cikk egy cseh járműipari beszállító ezzel kapcsolatos tapasztalataiból emel ki néhányat.

 

 

 

 

A TRCZ-vállalat

Az ipari vonalkód-leolvasók és a számítógépes látórendszerek bevezetése a gyártási folyamatokba teljesen új helyzetet teremtett mind a logisztika, mind a termelés automatizációja, mind pedig az automatikus adatgyűjtés területén. Az észak-csehországi TRCZ-vállalat a japán Tokai Rika cég leányvállalata, amely egyike a legnagyobb gépkocsialkatrész-gyártó cégeknek a piacon. A vállalatot 2001 végén alapították, és az észak-csehországi Lovosicében már 2003 decemberében elkészült – zöldmezős beruházásként – a vállalat új termelőüzeme. Ez az üzem képviseli a Tokai Rika Group társaság egyik legnagyobb termelői kapacitását, amelynek gyártási programjában multifunkciós vezérlők, biztonsági övek és más, a gépkocsik aktív és passzív biztonságához szükséges elemek gyártása szerepel.
    A TRCZ cég fő megrendelői között olyan nagy gépkocsigyártók európai üzemei is megtalálhatók, mint a Toyota, a Suzuki, a NedCar, a Ford és a Volvo.

A vonalkódos azonosítás szerepe a gyártásautomatizálásban

A TRCZ-társaság a gyártás folyamatában olyan modern technológiákat és eljárásokat alkalmaz, amelyeknek köszönhetően a folyamat magas hatékonyságot mutat. Ezek egyike a már több mint két éve alkalmazott új rendszer az ipari vonalkódok szkenneléséhez. Az automatikus vonalkód-leolvasók megfelelő rendszerének kiválasztásánál a legfőbb szempont az volt, hogy a kanban-termelőrendszer[1]) keretein belül olyan hatékony automatikus adat­gyűjtést dolgozzanak ki, hogy annak telepítése semmiképpen se terhelje a gyártási folyamatokat. A rendszer kiválasztásánál a hozzáférhető ár mellett a minőségre, a megbízhatóságra és a speciális körülményekhez való alkalmazkodási képességre helyezték a hangsúlyt. Az észak-csehországi cég képviselői számára egyben az is fontos szempont volt, hogy olyan beszállítóval működjenek együtt, amely tevékenységében a minőség központi szerepet játszik, kínálatában képes nagyobb kapacitásnak is eleget tenni, hosszú történelmi tapasztalatokkal rendelkezik, és képes a lehető legrövidebb határidős beszállítások teljesítésére is.
    A fentebb felsorolt elvárások és az a tény, hogy a piacon jelenleg nagyon kis számú beszállító található, a kezdetekben komoly akadályt jelentettek a megfelelő megoldás kiválasztásánál. A fő problémát általában az jelentette, hogy a megoldás vagy annak kivitelezése túl bonyolultnak bizonyult, a rendszer konfigurálása alkalmatlan volt a célra, gyenge vagy rossz minőségű volt maga a szkennelés vagy annak beillesztése a tulajdonképpeni gyártási folyamatba. Mindamellett – amint azt Michal Roudný, a TRCZ-társaság rendszertechnikusa megjegyezte, a cég nagyon gyorsan felismerte a Cognex vonalkód-leolvasóinak minőségét: „A Cognex vállalat termékei jó minőségükkel ragadták meg érdeklődésünket. Előnyös, hogy termékeik beállítása egyszerű,  konfigurálási lehetőségeik választéka széles, és kiváló termékeik kivitelezése. Miután a Társaság képviselőjével tisztáztuk az összes szempontot és egyeztettünk egy terméktesztelési találkozót, közvetlenül küldtük el megrendeléseinket“ – mondta erről Roudný. – „A végső döntésünkben az játszotta a fő szerepet, hogy a Cognex-vállalat készséget mutatott valamennyi üzemeltetési követelmény teljesítésére, és képes volt alkalmazkodni rugalmas üzleti paramétereinkhez is.“
    A TRCZ-társaság a gyártási folyamatba négy fix beépítésű DataMan 200 leolvasót telepített, amelyek a gyártási folyamat elektronikus nyomon követését, monitorozását végzik. Korábban a cég nem őrizte meg a releváns folyamatokról készült feljegyzéseket
a gyártási folyamat dokumentációjában. A rendszer bevezetésének elengedhetetlen feltétele volt, hogy ezeket a folyamatokat a termelés során ne akadályozza egyéb tevékenység, azaz  megszakítások nélkül, folyamatosan bonyolódjanak le. További követelmény volt
a szkennelés minősége és nagy mértékű flexibilitása, főleg a távolság, az olvashatóság, az irány, a rálátási szög és magába a kanban-rendszerbe való beillesztése szempontjából. A Cognex rendszerének fő versenyelőnyei közé tartozik a nagyfokú konfigurálhatóság, az egyszerű használat, az intuitív kezelés és az intelligens beállítási lehetőség, amely kitűnő kombinációt jelent a szkenner leolvasási megbízhatóságával.
    A cég immár két éve használja ezt a rendszert és – amint Michal Roudný mondja – teljes elégedettséggel. Nincs semmilyen kifogásuk a rendszer által monitorozott egyetlen paraméter vonatkozásában sem. A TRCZ-társaság a termelőüzemben az automatikus adatgyűjtés rendszerének további bővítését tervezi. Michal Roudný azt is hangsúlyozta, hogy amennyiben a társaság a jelenleg még csak tervezett technológiák bevezetése mellett dönt, azok esetében is minden bizonnyal a már bevált megoldást alkalmazzák majd.

 

További alkalmazástechnikai cikkeket olvashat a www.industrymedia.eu oldalon.

 

 

[1] Kanban (japán): kártya, bizonylat. A módszer az anyagellátás egy olyan változata, amelyet a termelés igénye határoz meg, azaz az anyag fogyása alapján irányítják a beszerzést. A módszer elnevezése onnan adódik, hogy a hagyományos, „kézi” kanbanmegoldásnál egy kártya megjelenése jelzi egy anyagfajta fogyását. Minden kártya egy egységnyi (darab, karton stb.) késztermék elkészültét jelzi – A szerk. megj.


Cognex Hungary Kft.
Berzsenyi Zsolt, Senior Sales Engineer Hungary
1088 Budapest, Rákóczi út 1-3.
Tel.: +36 1 501 0650
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
www.cognex.hu