Skip to main content

Hírek az element14 „házatájáról”

Megjelent: 2013. június 19.

element 14 emblemAz element14 a Premier Farnell szakmai közösségi portálja, amely a tervezőmérnököktől az elektronika iránt érdeklődő hobbistákig számos látogatót vonz, akik a passzív információszerzéstől a letölthető tervezési erőforrásokon át az aktív közösségi életig és a rendszeres posztolásig számtalan módon veszik hasznát. Az element14-en „mindig történik valami”; erről emelünk ki néhány szemelvényt az alábbiakban[1].

 A mérnöki munka fókuszában a fejlesztőeszközök

Az element14 néhány vezető beszállítójával (mint például a Freescale, a Tektronix és a Raspberry Pi) a május végi sydneyi CeBIT-kiállításon együtt mutatott be alkalmazásokat a kommunikáció, a vezetékmentes technológiák, az érzékelők és az ipari automatizálás témaköréből. Bemutatták a Beaglebone Black, a Freescale Freedom Board fejlesztőeszközöket, az Arduino-rendszert bővítő Cookie Board-eszközt, a Raspberry Pi-t és tartozékait, a Tektronix digitális és kevert jelű oszcilloszkópjait és a CadSoft EAGLE NyÁK-fejlesztő szoftver legújabb, 6.4-es változatát. Az újdonságok ismertetésére részletesen nem térhetünk ki, csupán a legfontosabb jellemzőiket említjük.
    Sydney messze van – mondhatná az olvasó, de a „világfalu” egyik végén tett bejelenés a másik „faluvégen” is jelzi, hogy a mérnökök új, hatékonyabb eszközökkel vehetik fel a harcot a legnagyobb ellenféllel, a piacképes végtermék mielőbbi előállításának kényszerével.

1.ábra A Raspberry Pi kamerakártya és egy alkalmazása

1.ábra A Raspberry Pi kamerakártya és egy alkalmazása


A BeagleBone-család újdonsága az olcsóbb, mégis nagyobb teljesítményű fejlesztőplatformja, amely a Texas Instruments Sitara AM3358 típusú, 1 GHz-es órajelű, ARM Cortex A8-magos processzora köré épült. A kártyán alapszolgáltatásként megtalálható a HDMI-csatlakozás, amely a „médiaintenzív” alkalmazások fejlesztői számára lehet vonzó, és ugyanezt szolgálja a kétszeresére bővített felhasználói memória is.
    A fejlesztőrendszerek iránt érdeklődőknek lehet hasznos az az információ is, hogy az előbbihez hasonlóan már rendelhető a Freescale Freedom Board és a Freescale Sabre Lite fejlesztőkészlet is. Az Arduino kompatibilis Cookie Board, az Arduino UNO és a Digilent Chipkit UNO32 fejlesztőkártyák pedig kompatibilisek a beágyazott mikrovezérlő-alkalmazások iránt érdeklődők számára egyre népszerűbb Arduino™-rendszer hardver- és szoftverelemeivel.
    Az ausztrál CeBIT-en szerezhettek először közvetlen személyes benyomásokat a fejlesztőmérnökök a Raspberry Pi B-modelljének 512 MB-os programmemóriával és új tartozékokkal bővített verziójáról. Ezek között a talán a kamerakártya és az Embedded Pi keltette a legnagyobb érdeklődést. Az 5 Mpixeles felbontású képszenzorra épített Raspberry Pi-kamerakártya (1. ábra) a biztonságtechnikai és a VoIP-alapú videotelefonos alkalmazások fejlesztéséhez jelenthet komoly segítséget, és támogatja az 1080 pixeles felbontást 30, a 720 pixeleset 60, valamint a 640×480 pixeles VGA-bontást 60 és 90 képkocka/s frissítési gyakorisággal. Az állóképkészítésen kívül videofelvételek készítésére is alkalmas.
    Az olcsó Embedded Pi-platform „három pályán játszik”, ugyanis a Raspberry Pi, az Arduino és a 32 bites beágyazott ARM-alkal­ma­­­zásokban egyaránt felhasználható. A platform az STMicro­electronics STM32F103 mikrokontrollerén alapul, amelyhez a felhasználók letölthetik a CooCox szoftverfejlesztő eszközkészletet, amely az ARM Cortex-M MCU-k programfejlesztését támogatja.

Műszer nélkül nincs fejlesztés…

Ezt minden fejlesztőmérnök tanúsíthatja, ezért vonzott számos érdeklődőt a Tektronix műszergyártónak az element14-en keresztül rendelhető választéka. A Tektronix MSO/DPO3000-típusú, kevert jelű digitális oszcil­losz­­kóp­család (2. ábra) az analóg bemeneteket is kezelő mikrovezérlős vagy digitális jelfeldolgozós alkalmazások fejlesztésének hasznos eszköze, hiszen egyre nagyobb az igény arra, hogy az analóg jeleket a digitálisakkal együtt, szinkronizáltan lehessen vizualizálni, bármelyik típusú beme­netre triggerelve. Fontos eszköz lehet továbbá a felhasználó által definiált jelalakokat előállító funkciógenerátor, és a kis költségvetésű laborokban, oktatóhelyeken, szervizekben lehet hasznos a TBS1000 típusjelű, „belépő szintű” digitális tárolószkóp, vagy a Keithley 2200-típusú programozható táp­egységcsalád (3. ábra). Jó tudni, hogy a 2013. május és június folyamán az element14-en keresztül megvásárolt minden Tektronix- és Keithley-termékre 5 év garanciát kap a vásárló, minden további költség nélkül.

2.ábra A Tektronix MSO/DPO3000-típusú, kevert jelű oszcilloszkópja

2.ábra A Tektronix MSO/DPO3000-típusú, kevert jelű oszcilloszkópja

3.ábra A Keithley 2200-típusú, programozható tápegységcsaládjának egyik tagja

3.ábra A Keithley 2200-típusú, programozható tápegységcsaládjának egyik tagja

Ami nem megkerülhető – a NyÁK-tervezés

Az element14-portálon elérhető CadSoft EAGLE új, 6.4 verziója természetesen mindent tud, amit a megelőző változatoknál már megszokhattak a felhasználók. Ehhez képest újdonság egy sor új „interoperabilitási” szolgáltatás, amely más rendszerekből (P-CAD, Altium és Protel) képes tervezési fájlokat importálni. Lényeges, hogy az EAGLE-ben rögzített kapcsolási rajzokon LTspice-IV szimuláció hajtható végre, és fordítva: az LTspice-vel felvett elvi rajzok is importálhatók az EAGLE-be. Tovább javították a felhasználó számára nyújtott segítségnyújtás funkcióit, az egyes esz­közök haszálatát ötletekkel segíti a rendszer – főként a kezdők szá­mára –, a gyakorlottak pedig rövidítésekkel, gyorsabban navigálhatnak. Az ADD- és REPLACE-dialógusok kijelzési funkcióit javították és kereshetővé tették, és lehetővé vált a keresés a vezérlőpanel fastruktúrás megjelenítésében, és eredeti fejlesztések tették sokoldalúbbá a DIMENSION-parancsot is.


Farnell element14
Ingyenesen hívható telefonszám: 06 80 016 413
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
hu.farnell.com
www.element14.com



[1]

A világszerte működő disztribútoroknál általában előfordulhat, hogy a különféle régiókra eltérő forgalmazási szabályok vagy választékok vonatkoznak. Emiatt fontos hangsúlyoznunk, hogy a közölt információk az element14 Sydney-i CeBIT-en tett bejelentéséből származnak. Ezért a hazai érdeklődőknek javasoljuk a Magyarországra való érvényesség előzetes ellenőrzését a cég képviselete által kiadott hivatalos információk alapján – A szerk. megj.