Skip to main content

A NANOSPACE Bt. bemutatta az NS-IG4 digitális áramgenerátorát

Megjelent: 2013. április 11.

NSIG4-X2Az elektronikában már nagyon régen elterjedt az áramhurok használata, hiszen egyszerű megvalósítása és viszonylag nagy zajvédettsége ideálissá teszi analóg és digitális adatok átvitelére. A NANOSPACE Bt. márciusban mutatta be szakembereknek az iparban használt 0/4-20 mA-es bemenetek tesztelésére alkalmas új eszközét, az NS-IG4 áramgenerátort.

Mivel a szervizelésen kívül ma még sok fejlesztés is számol a 0/4…20 mA-es szabvánnyal, továbbra is feladat marad az egyes mérőberendezések bemeneteinek tesztelése. Bár léteznek a piacon professzionális kalibrátorok és generátorok, azonban – magas áruk miatt – a kisebb cégek sokszor nem engedhetik meg maguknak az ilyen eszközök beszerzését. Emiatt a szakemberek sokszor inkább a véglegesített érzékelőket és jeladókat használják a felépítendő rendszer tesztelésére vagy házilag barkácsolt 0…20 mA-es áramgenerátorokat építenek. Ez utóbbiak sokszor pontatlanok, nehezen beállíthatók és folyamatos műszeres ellenőrzést kívánnak. Néhány csatorna esetén ez talán még nem is okoz nagy problémát, azonban több esetén már ez a feladat nehezen megoldható. A probléma másik oldala pedig az, hogy a „sufnituning-eszközökkel” még reményük sem lehet összetett csatornavizsgálat vagy viselkedésszimuláció elvégzésére.
    Hasonló problémák megoldására született meg a NANOSPACE Bt. NS-IG4 teszteszköze, amelynek négy, galvanikus elválasztással függetlenített áramgenerátora van. Ezek kimeneti árama digitálisan állítható numerikus billentyűzettel, forgatógombbal vagy előredefiniált értékek előhívásával. A kiadott áram nagysága ezért mindig pontos, és nem kell folyamatosan műszerrel ellenőrizni annak értékét. Természetesen fokozott pontosságú mérésekre is van lehetőség, amelynek során a műszer által kiadott áramértéket egyetlen precíziós árammérővel – akár automatikus monitorozással is – ellenőrizhetjük, és ha szükséges, korrigálhatjuk.
    A műszer másik jelentős előnye, hogy rendelkezik egy olyan kimenetifeszültség-korlátozó rendszerrel is, amely előre meghatározott maximális szinten limitálni képes a nagy terhelő ellenállás esetén fellépő túl nagy kimeneti kapocsfeszültséget, védve ez által a vizsgált eszközt.
    A kimeneti áramértéket – 312,5 nA-es felbontással – mA-ben is beállíthatjuk, de lehetőségünk van az áramértékkel képviselt tényleges fizikai érték beállítására is. Ez azt jelenti, hogy ha például nyomást akarunk szimulálni, akkor csak azt kell beállítani, hogy milyen nyomástartománynak feleljen meg a 0/4…20 mA-es kimeneti jeltartomány,
és ezek után a készülék már a konkrét nyomásérték megadásával automatikusan az ehhez tartozó kimenőáram-értéket állítja elő.
    A fentieken kívül a berendezés még számos olyan lehetőséggel is rendelkezik, amely a gyors, kényelmes és hibamentes munkavégzést szolgálja. Ilyenek például: a csatornák elnevezése, mértékegységek meghatározása. A 80 karakteres kijelzőn a kiválasztott csatorna összes fontosabb adata látható.
    A komplex időbeli folyamatok teszteléséhez a berendezés tartalmaz egy összetett hullámformákat létrehozó jelgenerátort is, amelyek csatornánként állítható jelformával és periódussal rendelkeznek. Ezek a jelformák a megszokott négyszög, háromszög, szinusz jelalakoktól akár az analóg hangszereknél használható exponenciális függvényekig terjednek, amelyek közül többeknek további variációit is beállíthatjuk. A periódusidő 0,1 másodperctől 100 óráig terjed. A beépített véletlenszám-generátor a zajos környezet szimulációját is lehetővé teszi.
    A készüléket szükség esetén RS232-es csatlakozón keresztül is vezérelhetjük. Ez alkalmassá teszi akár komplett szimulációkra, viselkedésvizsgálatokra vagy távvezérlésre.
    A sokoldalú berendezést kis súlya és mérete, könnyű kezelhetősége és alacsony ára teheti vonzóvá az áramhurkokkal foglalkozó mérnökök, technikusok számára.

 

IMG 0852

 

NANOSPACE Bt. / Melis Endre
1067 Budapest, Csengery u. 71.
Tel.: +36 1 312 7329, Mobil: +36 20 944 4493
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
www.nanospace.hu