Skip to main content

A Siemens-roadshow fókuszában a TIA

Megjelent: 2012. április 13.

siemens_automation_tour_2012_1-2_abra_1Gyakorlat teszi a mestert. Ez a benyomás keletkezhetett a résztvevőben, ha – a jelen sorok írójához  hasonlóan – már visszatérő vendégként vett részt a Siemens hagyományos szakmai előadássorozatának idei rendezvényén. A Siemens Innovation Tour ez évben még kézzelfoghatóbban vitte közel a cég automatizálási integrációs törekvéseit a gyakorló és potenciális felhasználókhoz.

 

Csak a cég a régi – a bemutatkozás módja újszerű

Nem először rendez a Siemens Zrt. Industry Sector, Industry Automation & Drive Technologies részlege olyan „utazó rendezvényt”, amely az ország jelentős ipari centrumaiból jól megközelíthető „megállóhelyein”, Miskolcon, Gödöllőn, Szegeden, Székesfehérváron és Győrött – következetesen egy-egy helyi felsőoktatási intézmény infrastruktúrájára támaszkodva – mutatja be a cég szakmai újdonságait a regisztrált érdeklődőknek. A téma természetesen minden évben új, hiszen azt az aktuális termékújdonságok határozzák meg, de ebben az évben – úgy tűnt – a bemutatás megújult módszerével is közelebb sikerült kerülni az érdeklődők mérnöki, gyakorlati szemléletéhez. Az előadóterembe lépve az első benyomás az volt, hogy a gödöllői Szent István Egyetem rektori dísztermében jelentősen – szinte bántóan – kevesebb a „mutatnivaló” a tavalyinál. Ám hamar kiderült, hogy a látszattal ellentétben a „hardverbemutató” az idén sokkal átfogóbb – és nem utolsósorban rendezettebb, professzionálisabb –, amelyet ezúttal egy kamionba épített demonstrációs rendszer tárt az érdeklődők elé. Egy automatizálási nagyvállalat azonban ma már nem elégedhet meg a hardvergyártással, és ennek megfelelően a bemutatásban is középponti szerepet kapott az automatizálási szoftver és fejlesztési know-how, amelyet a száraz ismertetés helyett gyakorlati példákkal, kétirányú információáramlásra alapozott konzultatív bemutatókkal hoztak közelebb a megjelent szakemberekhez. A hallgatói létszám első ránézésre nem volt magas, de a kérdések jellegéből, szakszerűségéből arra lehetett következtetni, hogy a hallgatóság is „tanul”, egyre inkább alkalmazkodva a korábbi rendezvények tapasztalataihoz. Ezért jellemzően csak azok a szakemberek látogatják a rendezvényt, akiknek a napi munkájához valóban közvetlenül illeszkedik a meghívóban előre jelzett téma.

 

siemens_automation_tour_2012_1-2_abra_2

 

TIA Portal V11

A szakmai találkozó középpontjában ezúttal a Siemens egységes automatizálási fejlesztő platformja, a Totally Integrated Automation Portal V11 (röviden TIAPortal V11) állt, amelyet a neve alapján szoftvernek gondolhatnánk, azonban lényegesen több annál: egységes koncepció szerint alkalmazható, közös szoftvertechnológiával programozható, egymással kompatibilis módon használható hardverelemeket, átfogó tervezési koncepciót és a korábban már megszokott tervezőszoftvereket közös keretbe foglaló egységes fejlesztőkörnyezetet is jelent. Ennek elemei közül külön is említést érdemel a STEP7 programfejlesztő környezet, a SIMATIC WinCC SCADA- és HMI-platform, és a hajtástechnikai elemek konfigurálásában használható STARTER-alkalmazás.
A cikkben teljességre nem törekedhetünk, csupán „szemelvényeket” emelünk ki az új verzió számos újdonságából.

A TIA Portal WinCC V11 SP2 integrált mérnöki rendszer a HMI-környezetnek az alapszintű, egyszerű megvalósításától a nagyvállalati SCADA-rendszerek kidolgozásáig alkalmazható négy alkalmazástechnikai szintjét foglalja magában.

  • A WinCC Basic a legegyszerűbb megjelenítők, kijelzőpanelek alkalmazásfejlesztésére alkalmas,

  • A WinCC Comfort az intelligensebb Comfort-panelcsalád és a vezetékmentesen kommunikáló mobilpanelek számára jelent alkalmas szoftverkörnyezetet,

  • A WinCC Advanced a HMI-kommunikáción kívül önálló vezérlési funkciók ellátására is alkalmas panel-PC-k és hagyományos PC-k által használható programozási szint, és végül

  • a WinCC Professional szint a vállalati szintű, teljes képességű SCADA-rendszerek megvalósítására alkalmas szoftverplatformkét használható.

 

A felsorolt szintek felfelé kompatibilisek, tehát például egy WinCC Basic-alapon kidolgozott megoldás bármely magasabb szintű platformon változatlanul használható. Ez tehát a fejlesztői erőforrások jelentős megtakarításával jár, egységessé tehető bizonyos rendszerelemek megjelenítése akár a vállalati SCADA-szinten is, de természetesen minden magasabb alkalmazási szint újabb funkcionalitásokat is támogat. A WinCC-környezet ismerőinek is újdonság, hogy a TIA WinCC Advanced V11 SP2 változat már alapszolgáltatásként foglalja magában a korábban opcionális OPC Server (Open Process Control Server) funkcionalitást, a választható modulok között a PC-rendszerben opcionális a WinCC Recipe receptúrakezelő alkalmazás, a panelekben viszont beépítetten jelenik meg éppúgy, mint a WinCC Logging adatnaplózó alrendszer. Kényelmesebbé, de mindenekelőtt egyértelműbbé vált a tervezés például a rétegekre bontott megjelenítéssel, amellyel például az aktív képernyőelemek, „gombok” és a passzív grafikák szétválaszthatók, az objektumok csoportba foglalhatók, és egyetlen Drag&Drop-művelettel kezelhetők, de a csoporton belüli elemek egyedi tulajdonságai továbbra is szerkeszthetők maradnak. Képernyősablonok hozhatók létre, és a sablon megváltoztatása elegendő az összes érintett terület megjelenítési képeinek megváltozásához. Vezetővonalak és rácsok segítik a pontos, esztétikus elhelyezést, az objektumok statikus tulajdonságai másolhatók, véglegesítés esetén rögzíthetők és másik objektumnak is átadhatók. Új például a Comfort paneleken és a WinCC Runtime Advanced csomagban elérhető, kétváltozós értékpár-megjelenítés, amelynél nem szükséges, hogy bármelyik változó időtípusú legyen (például hőmérsékletnyomás állapotdiagramok). A Comfort szint diagnosztikai áttekintése a hibaokhoz és az érintett eszközhöz való gyors navigálást is támogatja. A PLC-kezelés újdonsága például a SIMATIC S7-1200 egységnél a szimbolikus címzés teljes körű alkalmazhatósága, valamint a rendszert nyitottá tették Modbus RTU és TCP kommunikációs protokoll számára is.

A Basic-kategóriás HMI-hardver újdonsága egy látszólagos „visszalépés”: az érintőképernyős modulok mellett megjelentek a teljesen gombvezérelt változatok, amelyek a gyakorlatban számos területen eredményesebben használhatók a „divatosabb, de kényesebb” érintésvezérelt megoldásoknál. A kijelzők háttérszíne programból változtatható (fehér, zöld, sárga, piros), amely egyértelműbb és feltűnőbb figyelemfelkeltő jelzés lehet a könnyen figyelmen kívül hagyható karakteres vagy grafikus kijelzési kép megváltozásánál. A 4”…12” mérettartományú Comfort-panelek számos beépített informatikai funkciója között a scriptek futtatását, az internetböngészőt, a PDF/Excel/Word-dokumentumok olvasását, a médialejátszót, a függvények ábrázolását és a rendszerdiagnosztikát emeljük ki. A PROFIEnergy-szolgáltatás a használaton kívüli panelek energiafogyasztásának jelentős csökkentésével járulhat hozzá az energiapazarlás elkerüléséhez.

Új eszköz az IPC Nanobox, amely egy tenyérnyi méretben elférő, mozgó alkatrész nélküli, aktív hűtést és karbantartást nem igénylő, megbízható ipari számítógép, amelynek kijelző nélküli és kijelzőpanelbe épített változata is van.

 

siemens_automation_tour_2012_1-2_abra_3

 

Ipari biztonság

A szakmai programban jelentős szerepet kapott az ipari biztonság kérdése is. Az említett bemutató kamionba épített demonstrációs rendszer éppen e témakör számos megoldását mutatta be működő elrendezések formájában. A biztonsági technológiák és a homlokfelületen feltűnő, sárga színfolttal megkülönböztetett biztonságtechnikai eszközök részletes áttekintésére e helyen nem vállalkozhatunk. Azt azonban ki kell emelnünk, hogy a SIMATIC PCS7 folyamatirányító rendszer keretében a biztonsági rendszerelemek teljesen integráltan kezelhetők a standard vezérlési funkciókkal; számos eszköz a programozás helyett a  paraméterezést kínálja felhasználói igények érvényesítésére, amely lényegesen kevesebb „rontási” lehetőségével is hozzájárul a magasszintű biztonsági követelmények teljesítéséhez. A normál rendszerben megírt programok is könnyen adaptálhatók a redundáns biztonsági vezérlőkön való alkalmazáshoz. Megjelent az első, Ex-es kivitelű biztonsági I/O-sziget, amely a részegységek működés közbeni cseréjét (hot swap) és átkonfigurálását is megengedi. A biztonsági technológiák hatékony implementálásához többféle eszközt is igénybe vehetnek a felhasználók:

  • a Safety Evaluation Tool online eszközével (www.siemens.com/safety-evaluation-tool) a szükséges SIL-szintet ellenőrizhetik,

  • Az ET200 Selection Tool segítségével a biztonsági I/O-szigetek kiválasztásához, specifikálásához kaphatnak támogatást,

  • Kidolgozott mintakonfigurációkat tanulmányozhatnak az inter­neten,

  • A SiTrain-rendszer keretében a biztonsági termékekről és szabványokról szóló oktatóprogramokban vehetnek részt, és végül

  • A cég értékesítőmérnökeitől személyes támogatást is kaphatnak speciális problémáik megoldásához.

 

siemens_automation_tour_2012_1-2_abra_4

 

Az értékes szakmai előadássorozat bizonyára folytatódik. A tapasztaltak alapján úgy véljük, a jövőben is érdemi információkhoz juthatnak az érdeklődők, hasznosan telik az újdonságok megismerésére szánt néhány óra, és a résztvevők értékes szakmai kapcsolatokat építhetnek ki egymással és a meghívó Siemens szakembereivel is.

Tóth Ferenc